PORADNA

Nejčastější otázky

Je možné platit v eurech?

Ano, chcete-li znát cenu v eurech, klikněte vpravo na horní liště těchto stránek na "Nastavení" a zvolte jako měnu symbol €. Veškeré ceny potom uvidíte v eurech. Rovněž objednávka se bude počítat v eurech. Pokud jste objednávku dokončili v korunách, napište nám na kvapil@permaseminka.cz a my Vám ji převedeme do eur.


Objednávka mi stále nepřišla, ani po deseti dnech. V čem je problém?

U objednávky s platbou převodem může být problém v tom, že nebyla dosud uhrazena, nebo že nebyl správně zadán variabilní symbol a platba se nespárovala. Pokud jste si jistí, že jste platbu poslali, nebo pokud jste objednali na dobírku, napište nám prosím na kvapil@permaseminka.cz. Prověříme stav Vaší zásilky a co nejdříve dáme vědět.


Posíláte i na Slovensko a jinam do zahraničí?

Ano, posíláme i na Slovensko a do členských zemí EU. Ovšem jen s platbou převodem. Na dobírku do zahraničí objednávat nelze. 


Témata

O permasemínkách
Kdo stojí za permasemínky?

Jedná se o projekt Marka Kvapila, který je registrovaný jako zemědělský podnikatel na Ministerstvu zemědělství a evidovaný jako osivář na ÚKZÚZ. Jeho cílem je vytvořit dlouhodobě udržitelnou kolekci nehybridních semen starých i novějších odrůd vhodných pro pěstování bez chemie v době, kdy osivářské firmy v rostoucí míře nahrazují nehybridní odrůdy F1 hybridy a nutí tak pěstitele k opakovaným nákupům osiv.

Kromě Marka Kvapila tvoří tým permasemínek Marie Kvapilová, která má na starosti přípravu a rozesílání zásilek. S pěstováním, čištěním a pytlíkováním permasemínek pomáhají také Šárka Růžičková a Matouš Pírek.


Kde se permasemínka pěstují?

Na rodinné farmě Marka Kvapila v Pňovicích. Nejsme jen eshop. Semínka, která prodáváme, jsme sami namnožili a máme s nimi spoustu zkušeností, které se snažíme předávat dál. Mimo jiné i prostřednictvím této poradny.


Jak se permasemínka pěstují?

Při pěstování permasemínek se snažíme uplatňovat permakulturní principy. Klademe důraz na biodiverzitu a zásadně nepoužíváme chemické postřiky. Díky tomu snadno odhalíme slabé a na chemii závislé průmyslové odrůdy, které se do našeho sortimentu nedostanou. Někdy tak ztratíme veškerou produkci semen neodolné odrůdy, kterou jsme plánovali daný rok namnožit. Je pro nás ale důležitější nabízet prověřené neprůmyslové odrůdy. Semena závislá na chemickém ošetření nechceme šířit mezi další pěstitele.


Ukázat více >>
Doručení
Jak dlouho trvá doručení zásilky?

Garantujeme dodání do deseti dnů od dokončení objednávky (při platbě na dobírku), nebo jejího uhrazení (při platbě převodem). Většinou to stihneme dříve. V zimě expedujeme až čtyřikrát týdně. Deset dnů si necháváme jako rezervu pro případ, že se nám na farmě nahromadí větší množství neodkladné práce. Nejsme jen eshop. Veškerá semínka si sami pěstujeme, což někdy obnáší velké návaly práce, kterou za nás nikdo jiný neudělá.


Potřebuji semínka poslat hned. Je to možné?

Někdy ano, ale vždy až po předchozí domluvě. Kontaktujte prosím Marka Kvapila na telefonu 777151101. Bude-li to možné, rádi Vám vyjdeme vstříc.


Objednávka mi stále nepřišla, ani po deseti dnech. V čem je problém?

U objednávky s platbou převodem může být problém v tom, že nebyla dosud uhrazena, nebo že nebyl správně zadán variabilní symbol a platba se nespárovala. Pokud jste si jistí, že jste platbu poslali, nebo pokud jste objednali na dobírku, napište nám prosím na kvapil@permaseminka.cz. Prověříme stav Vaší zásilky a co nejdříve dáme vědět.


Ukázat více >>
Objednávky a platba
Je možné přidat či odebrat produkt do hotové objednávky?

Pokud objednávku nemáte uhrazenou (platba převodem), nebo jsme ji dosud neodeslali (platba na dobírku), potom není problém cokoli přidat či odebrat. Napište nám prosím číslo objednávky a Váš požadavek na email kvapil@permaseminka.cz. Uhrazené či odeslané objednávky bohužel již měnit nelze. 


Je možné zrušit objednávku?

Pokud dosud nebyla uhrazena, nebo odeslána, je možné objednávku zrušit. Přejete-li si objednávku zrušit, kontaktujte nás prosím neprodleně na email kvapil@permaseminka.cz.


Je možné změnit způsob platby z dobírky na převodem či naopak u hotové objednávky?

Bohužel to není možné. Systém nám tuto operaci neumožňuje. Jediné řešení je objednávku zrušit a udělat ji znovu s požadovaným způsobem platby. Přejete-li si objednávku zrušit, kontaktujte nás prosím a uveďte číslo objednávky na email: kvapil@permaseminka.cz.


Ukázat více >>
Pěstování rajčat
Kdy se vysévají rajčata?

Semena rajčat se vysévají přibližně v půli března, aby do poloviny května vyrostly v silné sazenice. Z únorových výsevů bývají sazenice zbytečně přerostlé. Pozdější dubnové a květnové výsevy jsou možné, ale zpožďují sklizeň. Na pozdější výsevy jsou vhodnější velmi rané odrůdy rajčat jako Latah a Stupické polní rané, případně keříčkové odrůdy jako Bogus FruchtaSiberian či Imun.


Jak správně vysévat rajčata?

Výsevní nádobku, například kelímek od jogurtu, naplňte kompostem, výsevním substrátem nebo prokypřenou půdou z krtinců (v nouzi) a urovnejte povrch. Neplňte nádobku zcela po okraj, aby při zálivce substrát se semeny nepřetekl ven. Vložte semena rajčat a zahrňte či zasypte zlehka jen několika milimetry substrátu. Opatrně zavlažte, aby se semena nevyplavila, například rozprašovačem.

Umístěte semena na teplé místo - třeba ke kamnům nebo na topení. Na chladném místě budou klíčit hůře nebo vůbec nevzejdou. Udržujte substrát vlhký. Semen vždy vysejte raději více, ne všechna musejí vyklíčit. Záleží na podmínkách klíčení a klíčivosti osiva.


Musí být výsevní substrát sterilní?

Nemusí a pravděpodobně budete schopni vypěstovat rajčata i v nesterilním kompostu ze zahrady. Nicméně sterilní substrát, například propařovaný kompost, snižuje riziko úhynu čerstvě vzešlých rostlinek – tzv. padání klíčních rostlin. To může být způsobeno houbovými chorobami v nesterilním substrátu. Substrát si snadno sterilizujete sami v troubě na starém plechu při 180 °C. Po půl hodině bude sterilní.


Ukázat více >>
Choroby a škůdci
Jak se bránit dřepčíkům bez chemie?

Zbavit se dřepčíků na napadených rostlinách ekologicky není snadné. Existují však nejméně tři velmi účinná preventivní opatření, jak na dřepčíky bez chemie. Nejlepšího účinku dosáhnete jejich vzájemnou kombinací.

Bílá netkaná textilie

Bílou netkanou textilii koupíte v každém zahradnictví. Jedná se o světlu a vodě prostupnou látku, kterou zakryjete záhon. Okraje textilie se přihrnují zeminou, nebo zatěžují prkny, aby ji vítr neodfoukl. Dřepčíci se přes textilii k rostlinám nedostanou. Textilie se rozprostírá ihned po výsevu. Mladé čerstvě vyklíčené rostlinky jsou dřepčíky nejzranitelnější. Textilie se odkrývá jen při plení, sklizni, nebo když jsou rostliny dostatečně rozrostlé. Rostliny si ji samy dokážou "nadzvednout", jak rostou. Funguje skvěle, v Permasemínkách ji často používáme.

Správné načasování výsevu či výsadby

Dřepčíci nemají rádi vlhké a chladnější počasí. Nejvíce škody nadělají obvykle v létě, když je vývoj rostlin zpomalen suchem. Pomáhá proto pěstovat brukvovité druhy buď brzy na jaře, nebo koncem léta. Tedy dělat výsevy buď do poloviny dubna pro letní sklizeň nebo od poloviny srpna pro podzimní a zimní sklizeň. V Permasemínkách máme vypozorováno, že roketa či lichořeřišnice skutečně vypadají na podzim mnohem lépe a nemají od dřepčíku tolik "děravé" listy. Otázka, jak na dřepčíky bez chemie, je tedy do značné míry

Pravidelná a častá zálivka

Dřepčíci nemají rádi vlhko. Pravidelná zálivka dokáže jejich tlak omezit. 


Jak poznat dřepčíky a jak se projevují na napadených rostlinách?

Dřepčíci, někdy též skočky, jsou drobní černí nebo černožlutí brouci (do 2,5 mm). Napadají zejména brukvovité druhy. Na světle se lesknou, patří do rodu blýskáčků. Většinou se vyskytují v koloniích mnoha jedinců. Když k nim náhle přiblížíte ruku, odskočí pryč.

Často se na zahrádky šíří z řepkových monokultur. Vyskytují se na ředkvičkách, kapustě, zelí, roketě, lichořeřišnici. Rostliny poškozují vyžíráním velkého množství malých jamek či dírek, které se časem spojují. Nejvíce ohroženy jsou rostlinky do stádia dvou pravých listů. Mohou zcela zdecimovat například záhon vzcházející rokety či ředkvičky takovým způsobem, že na něm nenajdete jedinou rostlinku. Taková je naše opakovaná zkušenost v Permasemínkách.

Tipy, jak se dřepčíkům bránit, najdete zde.


Papriky a chilli
Kdy sklízet papriky a jak poznat, že jsou zralé?

Nejlepším indikátorem zralosti je u papriky barva plodů. Ta se obvykle v průběhu zrání mění ze zelené do červené. U některých odrůd se však mohou vyskytnout v různých stádiích zralosti i jiná zbarvení.

Zeleninové papriky se často sklízejí před dosažením plné zralosti, již při tzv. technické či konzumní zralosti, kdy mají plody zbarvené buď do zelené (Sweet Chocolate) a žluté, někdy i fialové či nazelenale bílé barvy. Je to dáno odrůdou. Dají se sklízet i později v plné botanické zralosti, kdy plody získávají svou finální červenou (Pantos), žlutou, oranžovou či hnědou (Sweet Chocolate) barvu a často i sladší chuť.

Naopak kořeninové papriky včetně chilli papriček se obvykle sklízejí až ve zralosti botanické, kdy plody získávají svou finální červenou, žlutou (Gelbe Kirschen), oranžovou (Numex Twilight) či hnědou barvu. Chilli papričky dosahují maximální pálivosti právě v botanické zralosti. Některé odrůdy kořeninových paprik se však mohou sklízet i v konzumní zralosti, kdy jsou jejich plody dosud zelené (Jalapeňos), žluté či fialové (Numex Twilight). Časnější sklizní lze zredukovat jejich pálivost.


Jedlé trvalky
Co jsou jedlé trvalky?

Jedná se o jedlé druhy vytrvalých bylin, které po výsadbě na jednom stanovišti vydrží nejméně tři roky. Tím se liší od letniček, které mají jednoletý životní cyklus a dvouletek, které se dožívají dvou let. Mnohé jedlé trvalky Vám vydrží na zahrádce deset, dvacet a možná i více let.

Zásadní výhodou jedlý trvalek je, že je nemusíte každý rok znovu a znovu piplat ze semínek jako klasickou zeleninu. Je s nimi méně práce. Navíc trvale prokořeňují půdu i v zimě a brání erozi. Díky rozvinutějšímu kořenovému systému jsou odolnější vůči suchu. Mnohé z nich plodí velmi brzy na jaře v době, kdy tradiční zeleninu teprve začínáme vysévat.

Pro všechny tyto důvody se jedlé trvalky často používají v permakulturních zahradách či v bylinném patře jedlého lesa.