Pěstování dýní, tykví, cuket a melounů
Tento problém se často děje a občas se u pár plodů stane i u nás na polích. Je to proto, že cukety jsou cizosprašné, potřebují tedy dostatek rostlin k tomu, aby se opylily a semínka tak byla silná a kvalitní. U nás máme u každé odrůdy desítky rostlin a i tak k tomu občas dojde, určitě tedy doporučujeme pěstovat více rostlin a zároveň na semínka uchovat více plodů.
Po usušení semen doporučujeme prázdná semena od těch dobrých oddělit. Lze je vyfoukat například slabým vysavačem, krásně se Vám takto vyseparují jen ta nejlepší.
Lofthousova zimní tykev je opravdu jedlá. Má velice sladkou chuť, kterou ovšem postupně ztrácí, doporučujeme tedy konzumovat co nejdříve, dýně skladované měsíce se budou již chuťově lišit.
Pokud byste chtěla tuto dýni semenařit, může se Vám sprášit s okrasnými, ale ani z toho nemusíte mít strach, jelikož většina okrasných dýní je také jedlá, pokud nejsou přezrálé a dlouho uchovávané.
K jídlu tedy rozhodně doporučujeme, jsou velice chutné.
Můžete bez obav pěstovat vedle sebe, protože se jedná o dva odlišné botanické druhy, tedy ke křížení nedochází.
Hokkaido je dýně, která nevyniká skladovatelností, i když se běžně tvrdí opak. V některých letech krásně vydrží, jindy se začnou dýně kazit již před Vánoci.
Dobré skladování Hokkaid začíná již na záhoně. Pokud je to možné, nechte dýně dozrát, dokud trvá dobré počasí. Pak je možné ještě sklizené dýně nechat dojít pod střechou, kde však k nim může sluníčko a nemůže déšť. Dýně by měly mít pevnou slupku a co nejsušší stopku. Nesmí zmrznout.
Uvádí se, že se mají skladovat v teple a suchu. Skladovat v teple znamená teplotu mezi 15 až 20 stupni. 10 stupňů je určitě málo, dlouhodobě 25 je moc. Problém je skladování ve vlhkých prostorách, proto se nehodí většina sklepů a podobných míst.
Důležité je dýně skladovat na místě, kde je můžete pravidelně kontrolovat. Často se kazí kolem stopky nebo se udělají na slupce fleky, které se šíří dovnitř. Doporučuji týdenní kontrolu.
Důležité je i pořadí, v jakém úrodu dýní Hokkaido konzumujete. Nejdříve se jí dýně měkké, s ulomenou stopkou a jinak poškozené. Nepoškozené plně vyzrálé plody mají velkou šanci na dlouhou skladovatelnost.
Na dálku nelze s jistotou říci, příčin může být více.. Pravděpodobné je špatné opylení.
Meloun obecně není nejlépe opylovanou rostlinou. Např. při pěstování ve skleníku je potřeba opylovat ručně a ani to není zárukou dobré úrody. K opylení potřebuje včely a další hmyz. Někdy je nevhodné počasí nebo včely mají v blízkosti větší lákadla, a meloun se řádně neopylí.
Další příčiny mohou být v celkově oslabené rostlině, např. ve slabém kořenovém systému, kdy kořínky něco sežralo nebo uhnily. Možné je i sucho, zima, málo sluníčka, neúrodná půda. Také nástup podzimního počasí může způsobit, že meloun již nestihne zaplodit.