Jedlý balkón a bytové zahradničení
Bytové zahradničení se musí vypořádat se dvěma limitujícími faktory, jimiž jsou nedostatek místa a nedostatek světla. Platí to jak pro pěstování na balkóně, tak pro pěstování doma za oknem. Jedině správným výběrem plodin a odrůd se lze těmto limitům přizpůsobit.
Nedostatek místa dobře snášejí chilli papričky zakrslejšího vzrůstu. Například odrůdy Numex Twilight nebo Gelbe Kirschen. Nebudou sice plodit tak hojně jako na prosluněné zahrádce, ale pálivého kapsaicinu sklidíte pořád dost. Z rajčat jsou dobře adaptovaná na nedostatek místa balkonová rajčata, která lze pěstovat v květináčích. Jsou to odrůdy Red Robin, Micro Tom a Bogus Fruchta. Existuje dokonce balkonová mrkev, odrůda Parmex, která je díky zakrslému kořenu skvěle adpatovaná na limitovaný prostor truhlíků či květináčů!
Nedostatek světla snáší nejlépe listová zelenina. Velice vhodná pro pěstování v truhlících je roketa setá, která neuvěřitelně rychle roste a dá se pěstovat i v zimním období. Podobně portulák a saláty, z nichž lze doporučit starou odrůdu Stupický kamenáč, která má velmi malé hlávky. Pokud plánujete bytovou zahrádku na déle než rok, tak můžete zkusit i jedlé trvalky - například cibuli sečku nebo česnek ořešec.
Mrkněte na tento článek od naší zákaznice paní Sotolářové, která v něm popisuje své tipy a zkušenosti s pěstováním rajčat na balkóně včetně odrůd..
Určitě bychom doporučili rajčata, jsou to pro ně ideální podmínky, jen budete muset vyřešit vysychání. Čím větší nádoby pořídíte, tím méně budou vysychat. Pravidelná každodenní zálivka ale asi bude nutná, je to jako sadba ve skleníku, kdy taky stačí jeden den bez zálivky a uschne. Zvažte pořízení samozalévacích velkých květináčů, které problém s vysycháním pomáhají řešit.
Mrkněte také na tento článek o pěstování na balkoně, třeba Vás v něčem inspiruje, psala ho jedna naše zákaznice: Pěstování rajčat na balkóně