DOBA VÝSEVU: Pacibulky lze vysévat na podzim, v zimě (není-li zmrzlá půda) nebo brzy na jaře (do konce března). Doporučujeme vysévat ihned po zaslání a omezit skladování pacibulek doma na minimum (hrozí jejich vyschnutí - nejlépe je jim v půdě pod zemí).
Česnek ořešec (Allium scorodoprasum) je, botanicky vzato, jiný druh česneku než česnek kuchyňský (Allium sativum). Původ nabízené populace česneku ořešce je z přírodních sběrů na několika místech na Hostýnských vrších, kde roste ve volné krajině na loukách, v příkopech a podél cest. Dle botaniků není jasné, zda se jedná o původní populaci, nebo o pozůstatky středověkých kultur. V roce 2017 jsme podnikli menší expedici a z posbíraných pacibulek jsme ořešec namnožili. Po dvou letech máme dost vlastních pacibulek na prodej a těšíme se, že se najdou nadšenci, kteří tento zapomenutý kulturní druh česneku vyzkouší ve svých zahradách.
Podle etnobotanické studie z roku 2013 je česnek ořešec v Turecku stále využíván jako zelenina a dokonce se prodává na trzích. Podle jiné studie jsou v Turecku používány listy a stvoly tohoto druhu česneku ke kořenění tradičních bylinkových sýrů zvaných "otlu peynir".
NÁVOD NA PĚSTOVÁNÍ Z PACIBULEK (stručná verze je vytištěná na pytlíku, v němž pacibulky posíláme):
Pacibulky se tvoří v květenství česneku, ale nejsou to pravá semínka. Vypadají jako drobné stroužečky o rozměrech několika milimetrů. Používají se k vegetativnímu (nepohlavnímu) množení. Pacibulkami lze množit nejen česnek ořešec ale i klasický česnek kuchňský. Vypěstování česneku tímto způsobem trvá obvykle dvě sezóny (tedy rok a půl), výjímečně sezóny tři.
1) Výsev v říjnu až březnu: Pro úspěch je zcela zásadní důkladně odplevelit záhon a pečlivě z půdy vybrat kořínky vytrvalých plevelů. Neméně důležité je označit si přesně místo, kam pacibulky vyséváme. Například dvěma kolíky na začátku a na konci řádku. Pacibulky potom nadrobíme do vyznačeného řádku. Hloubka výsevu cca 5 cm.
2) Mulčování: V případě silnějších mrazů či holomrazů záhon v zimě zamulčujeme, abychom pacibulky chránily před vymrznutím. Mulč je třeba brzy na jaře, nejpozději poslední únorový týden, odstranit, aby nebránil pacibulkám v růstu.
3) Pečlivě regulovat plevele: Česnek rostoucí z pacibulek je prvním rokem slabý a drobný. Rostlinky jsou velmi tenké. Jako pažitka. Plevel je snadno přeroste. Je proto nezbytné udržovat záhon čistý a bez plevelů. Jinak česnek mezi plevely nenajdete.
3) Sklizeň a uchování cibulek: První rok se z pacibulek vytvoří drobné cibulky (kuličky), které doporučujeme po odumření či seschnutí nadzemní části rostliny vykopat. To Vám umožní znovu důkladně odplevelit a prokypřit záhon. Cibulky vysušte a do podzimu uchovejte na chladném a suchém místě.
4) Výsadba cibulek na konečné stanoviště: Uchované cibulky opět vysaďte na podzim. Podobně jako klasický česnek do hloubky cca 10 cm. Doporučený spon je 10 x 50 cm. Druhým rokem rostlina zesílí, vykvete, vytvoří pacibulky a pod zemí několik cibulí. V dalších letech lze česnek ořešec pěstovat již jako trvalku, která postupně "trsatí", jak jí každým rokem přirůstají dceřiné cibulky.