Výsev a klíčení
Výsev v únoru až dubnu. Každé balení obsahuje přibližně 320 semen. Semena jsou velice drobná, což je činí zranitelná ve fázi klíčení. Proto se po výsevu jen lehce popráší substrátem. Doporučujeme vyset všech 320 semen a klíčit při teplotě kolem 20°C, kdy semena vzchází po dvou až čtyřech týdnech. Nejpěknější semenáčky přepíchejte do samostatných nádobek. Raději ve větším počtu, protože se mohou hůře ujímat. Předpěstované sazenice vysaďte na zahradu v květnu až červnu. Případně můžete počkat, až sazenice zesílí, do jara druhého roku.
Doporučený spon výsadby
30 x 30 cm
Pěstování
Zvonek karpatský patří mezi jeden z nejsnadněji pěstovatelných druhů rodu Campanula (zvonky). V našich podmínkách bez problémů přezimuje, takže ho lze pěstovat jako trvalku. Kvete až druhý rok po výsadbě. Ovšem při včasném předpěstování sazenic může vykvést již prvním rokem. Každá rostlina postupně sílí a vytváří bohaté trsy s velkými fialovými květy. Více rostlin vysazených v řádku vytvoří souvislý zapojený porost. Na zahradě ho lze pěstovat podél chodníčků a pěšinek, nebo jím lemovat okraje záhonů. Pro svůj nízký vzrůst může fungovat i jako částečně půdokryvná trvalka ve smíšených trvalkových výsadbách. Patří mezi nejpopulárnější a nejsnadněji pěstovatelné skalničkářské zvonky. Je vhodným druhem pro bylinkové spirály.
Nároky na stanoviště
Zvonek karpatský vyžaduje prosluněné stanoviště. Poroste i v polostínu, ale nepokvete tak bohatě. Dá se pěstovat v chudých půdách. Patří mezi nejnižší druhy zvonků. Dorůstá 20-30 cm.
Využití k jídlu
Jedlé květy, jedlé listy, jedlá poupata - za syrova i po tepelné úpravě.