Ačkoli černý kořen patří mezi méně známé druhy zeleniny, existuje u nás určitá tradice s jeho pěstováním. Najdeme o něm zmínky v mnoha zahrádkářských či zelinářských příručkách a existuje dokonce u nás vyšlechtěná stará odrůda z roku 1949, zvaná Libochovický, jejíž semena zde nabízíme. V knize Pěstování a použití méně známých zelenin z roku 1989 je tato odrůda charakterizována takto: "U nás je povolená odrůda Libochovický, která má černohnědy, kratší, válcovitý a tupě zašpičatělý kořen s krémově bílou dužninou. Vyznačuje se vysokou mrazuvzdornosti a výbornou chutí." Odrůdu Libochovický lze považovat za dobře adaptovanou na podmínky ČR a díky mrazuvzdornosti velmi vhodnou k pěstování na způsob trvalky v permakulturní zahradě.
VYUŽITÍ
V ČR byl hadí mord tradičně pěstován zejména pro své kořeny. Ty se konzumují syrové či vařené a mají nasládlou oříškovou chuť. Obsahují větší množství inulinu (podobně jako například topinambury) a měly by se proto jíst s mírou. Mohou způsobit nadýmání. Připravují se vařené podobně jako chřest. Podle jedné etnobotanické studie byl u nás v dobách nedostatku v 18. a 19. století používán pražený kořen hadího mordu jako náhražka kávy. Dá se z něj také uvařit skvělá polévka - zde je recept dle knihy Pěstování a použití méně známých zelenin:
"Pro 4 osoby: 300 dkg černého kořene, 50 g másla, vejce, petržel. Kořeny očistíme, nakrájíme na plátky a vaříme v osolené vodě nebo masovém vývaru do měkka a přidáme světlou jíšku. Polovinu kořenových plátků prolisujeme přes síto. Přidáme rozsekanou zelenou petržel, žloutek nebo trochu smetany. Nakonec můžeme ještě přidat kousek másla. Ochutíme citrónem."
Dle rozsáhlé britské databáze jedlých rostlin Plants for a future lze u černého kořene kromě kořenů konzumovat také listy (syrové), mladé jarní výhonky, květní pupeny a okvětní plátky. Prakticky celá rostlina je tedy jedlá. V Permasemínkách nám nejvíce chutnají nasládlé jarní výhonky a pupeny - obojí je velmi chutné a dá se používat jako zcela nový druh zeleniny při pěstování hadího mordu jako trvalky.
PĚSTOVÁNÍ
Pěstování hadího mordu jako kořenové zeleniny z jednoletých kultur je pěkně popsáno v knize Pěstování a použití méně známých zeleniny:
"Černý kořen pěstujeme z přímého výsevu do volné půdy. Na podzim musíme pozemek hluboko zrýt nebo zorat a současně zapravit do půdy kvalitní kompost nebo i kompostovaný hnůj. (...) Půda nesmí být hrudovitá ani kamenitá, aby se nevytvářely rozvětvené a deformované kořeny. Ve výborných půdních a klimatických podmínkách sejeme brzy na jaře, pokud možno již v březnu a sklízíme na podzim. V horších půdách a klimatických podmínkách by černý kořen nedorostl potřebné síly, a proto ho vyséváme v srpnu a sklízíme až v příštím roce na podzim. Nevýhodou druhého způsobu je, že část přezimovaných rostlin předčasně vykvétá a tím se znehodnocuje kořen. Vyséváme do řádků 30 cm širokých, do hloubky 2 - 3 cm. (...) Černý kořen se zpočátku vyznačuje pomalým vývojem, který je nebezpečný zejména z hlediska možnosti snadného zaplevelení pozemku. Proto je nutno v první polovině vegetačního období včas plečkovat a za přísušku zalévat."
Kořeny sklízíme na podzim. Nemusíme však vykopat všechny kořeny naráz. Můžeme sklízet postupně celou zimu, pokud není zamrzlá půda a dokonce i brzy na jaře.
Při pěstování černého kořene na způsob trvalky je postup stejný s tím rozdílem, že kořeny první tři roky raději nesklízíme a využíváme přednostně nadzemní část rostliny. Vyhovuje mu prosluněné či jen mírně zastíněné stanoviště.