Vytrvalý pórek: Zelenomodrý grex
    Vytrvalý pórek: Zelenomodrý grex
    Vytrvalý pór v polykultuře se šruchou (portulákem)
    Vytrvalý pórek: Zelenomodrý grex
    Vytrvalý pórek: Zelenomodrý grex
  • Bestseller
Garance spokojenosti Množitelná semínka Bez chemie

Tohle není klasická uniformní odrůda. Jedná se o tzv. grex: Velice rozmanité a adaptabilní osivo vzniklé zkřížením několika starých, odolných a dobře přezimujících evropských odrůd póru a prastarého divokého vytrvalého póru známého pod názvem Oerprei. Grex původně získán od kanadské nezávislé šlechtitelky Telsing Andrews a následně selektován na naší farmě na Hané na schopnost přezimovat v podmínkách ČR, vytrvalost a celkovou odolnost.

Klasický pórek (Allium porrum) je dvouletým druhem. Byl vyšlechtěn selekcí z vytrvalého póru (Allium ampeloprasum) tak, aby netvořil cibule ani postranní cibulky a měl dlouhý rovný stonek. Některé jeho odrůdy tu a tam tvoří postranní cibule - jako by se vracely do své původní vytrvalé formy. Zelenomodrý grex je záměrně selektován tak, aby se podobal této původní vytrvalé formě pórku a dal se pěstovat jako trvalka.

PĚSTOVÁNÍ: V březnu až květnu vysejte semena a předpěstujte sazeničky. Ty vysaďte v květnu až červnu na zahradu na pečlivě odplevelený záhon. První rok je zásadní nenechat mladé rostlinky zarůst plevelem. Lze pěstovat i jako ozimý pór pro sklizeň prvním rokem v zimě. Nicméně při pěstování jako trvalky sklízíme až druhý rok po vykvetení, kdy se z dceřiných cibulek formují trsy nových rostlin (podrobněji viz záložka Návod na pěstování).

POZNÁMKA: Nabídkou tohoto osiva chceme podpořit amatérské šlechtění nových lokálních odrůd vytrvalého póru v Česku a na Slovensku. Osivo nabízíme pro pokusné a šlechtitelské účely. Lze se například zaměřit na selekci odrůdy vytrvalého póru s čistě fialovými listy, na selekci podle chuti či podle schopnosti tvořit polykulturu s jinými druhy. Po první zimě doporučujeme provést negativní selekci a odstranit nemocné, zahnívající a poškozené rostliny. Zpětná vazba a zkušenosti s pěstováním a selekcí v různých podmínkách lokálních ekosystémů jsou velmi vítány!

Vytrvalý pórek vypěstovaný ze semínek se v prvním roce podobá klasickému póru. Teprve druhým rokem se začíná chovat jinak. Mateční rostlina po odkvětu vytvoří během srpna až října dceřiné cibule, z nichž se postupně "roztrsatí". Třetím rokem vytvoří každá z dceřiných cibulí další dceřiné cibule, což má za následek zahuštění porostu, zvýšení konkurence mezi jednotlivými cibulemi a redukci jejich růstu.

S vytrvalým pórkem nemusíte každý rok předpěstovávat sadbu, protože ji máte neustále nachystanou v zemi na zahrádce.

Krásné květenství vytrvalého pórku je lákadlem pro hmyz. Květenství se semeny pak dosychají na půdě, pak je ještě vydrolíme a vyčistíme na sítech, otestujeme klíčivost, napytlíkujeme a semínka budou připravena k odeslání našim zákazníkům. Za každým balením permasemínek je spousta řemeslné ruční práce.

Známka 
Michal 24.10.2024

velke kvety pro vcely

Na zacatku je roztridovani nitek docela piplacka. Velmi dobre klici, ale spatne se snim zachazi, takze doporucuji rovnou zasadit kazde jedno seminko (max dve) do samostatneho kvetnicku abyste pak nemuseli tridit a rozsazovat. Prvni rok jsme zadny porek nesklidili, bali jsme se ze je jeste maly. A druhy rok tak krasne cele leto kvetl, a lakal vcelky, cmelaky i motyly, ze jsme si ho nechali jenom na okrasu. Ted na podzim jsme sklidili tisice semen a z kazde rostliny jsou 2-3 ondnozene cibulky. Tak jsme zvedavi jak preziji zimu.

  • Pro 1 z 1 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Gabriela 08.01.2024

Vynikajúci pór,krásne sfarbený,lístie mohutné a šťavnaté. Vydrží

Vynikajúci pór, krásne sfarbený, lístie mohutné a šťavnaté. Vydrží cez celú zimu vonku, úroda celý rok a na jar krásne zmohutnie, má vynikajúcu chuť. Vrelo doporučujem, mám aj semiačka z predošlého roku takže budem mať už svoje priesady.

  • Pro 6 z 6 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Milena Š 30.03.2023

Výborná trvalka - vytrvalý pórek

Nejprve jsem měla obavy, když vzešly ze semínek nitky. Nicméně po zasazení do záhonu zesílily a ještě v tom roce na podzim už některé začaly odnožovat. následující rok se opět rozrostly a navíc některé vykvetly. Tak mám jednak semínka a pak plochu cca 100x60cm hustě osázenou a zelenou po celý rok. odebírám jednak listy a občas i celé rostliny. Je to výborná nenáročná zelenina

  • Pro 7 z 7 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Svatava 17.01.2023

Vytrvalý pórek

Z první sezóny s pórkem jsem nadšená, něco jsme snědli, něco nechávám přezimovat, rostliny vypadají zdravě a silně, těším se, až se začnou množit. Už v prvním roce některé vypustily nové rostliny.

  • Pro 3 z 3 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Svatava 08.11.2022

Uvidíme

První rok jsem sklidila několik výborných pórků z vyvýšeného záhonu. Během sezóny již vypustili pár nových, které jsem po sklizení hlavní rostliny rozsadila... Pár hlavních rostlin nechávám přes zimu a jsem zvědavá, jak se rozrostou, škoda, že tu "vytrvalost " nemáte někde na fotce.

  • Pro 1 z 1 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Marie B 21.04.2022

Vytrvalý porek

U nás to chtělo vytrvalost - jsme v lese - obdělávané a slunné stanoviště, ale1.rok vzešlo vše, ale venku přežila půlka a to díky vrtuli pórkové - učím se.. Vloni jsem vysela 6 ks a všechny vzešly, ale vrtule se úplně nevzdala a bylo deštivo a tak vydržela 1, ale ty předloňské už odnožili a letos zase vysévám a určitě něco vydrží. Tak doporučuju moc a hlavně vytrvat v úsilí víc než vrtule!

  • Pro 8 z 8 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Jan 11.04.2022

Jan

This grex has produced beautiful sturdy, tasty leeks by the first spring after sowing. They have already multiplied to produce good clumps and some of the parent leeks are the biggest and fattest I have ever grown. A very exciting strain.

  • Pro 4 z 4 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Dagmar 01.04.2022

Klíčivost

Vzešla všechna semínka a já se moc těším, na další pěstování. Klasický pórek (stejně jako cibuli, zelí, kedlubny a květák) u nás vždy napadne brouk, ať aplikuji postřik nebo ne, takže jsem moc zvědavá na tento druh. Vše přihnojuji slepičincem a jíchou z kopřiv, ale prozatím brouk vždy vyhrál. I přes konečné rozhodnutí chemické ochrany.

  • Pro 1 z 2 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Milena 05.03.2022

Vytrvalý pórek

Mám od loňska. Napřed jsem myslela, že z těch nitek nic nebude. Krásně se uchytil a celou zimu je zelený a silný. Dokonce i dvěma rostlinám během léta narostly dceřiné cibulky. Za mne super plodina.

  • Pro 3 z 3 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
R. Kotlíková 24.10.2021

Vytrvalý pórek

Pórek mám prvním rokem, přesto již vyrůstají nové sazenice. Je krásný a silný. Těším se příští rok na první sklizeň. Sazenice ze semenáčků jsem na jaře rozdala a všichni jsou spokojeni.

  • Pro 6 z 6 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Aleš Pavel 19.04.2021

Nitky

Uz mam klíčící nitky, jsem zvědav kdy a jak přesadit,snad na to přijdu:))

  • Pro 0 z 1 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Jana H 31.03.2021

Jana H.

Vytrvalý pór mám teď v záhonu druhým rokem a krásně se trsovitě rozrůstá. Je chutný, odolný a i na pohled velmi krásný! Vitální stonky mají každý trochu jinou barvu a vzrůst. Největší radost jsme ale měli, když jeho obrovská květenství nalákala množství včel, zlatohlávků, čmeláků a dalšího hmyzu. To byla teprve podívaná. Díky za tuto odrůdu, prostě mě baví!

  • Pro 13 z 13 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
IK 14.03.2020

Vytrvalý pórek

Máme ho druhým rokem, rozrůstá se, je odolný a chutný.

  • Pro 17 z 17 je toto hodnocení užitečné.

Napište svůj názor !

    Jsou permasemínka bioosivem?

    Ano, oficiálně jsou Permasemínka v režimu ekologického zemědělství s produkcí certifikovaného bioosiva od roku 2021. V Permasemínkách hospodaříme a vždy jsme hospodařili zcela bez chemie. Semínka nemoříme. Dodržujeme zásady ekologického zemědělství, jak jsou stanoveny v Zákoně o ekologickém zemědělství.

    Naší kontrolní organizací je Biokont: CZ-BIO-003. Registrace je na Marka Kvapila, který je registrovaný jako ekologický zemědělec a zodpovídá za činnost Permasemínek.

    Přesto v tuto chvíli nejsou všechna naše semena oficiálně bio. Z jednoho důvodu. Poptávka po permasemínkách neustále roste. Abychom ji uspokojili, musíme přikupovat nové pozemky. Přechod do ekologického zemědělství na novém pozemku trvá dva roky.

    Semena vypěstovaná na novém pozemku jsou z tzv. přechodného období. I když při jejich výrobě neaplikujeme žádné chemické ošetření, certifikaci bio nemají.

    Je to však dočasný stav.


    Jaký je rozdíl mezi hybridními a nehybridními semen y?

    Hybrid =  kříženec. Hybridní F1 semena vznikají zkřížením dvou či více rodičovských linií. Dokáže je produkovat pouze šlechtitelská firma, která má vybrané linie pod kontrolou. Hybridní semena nejsou v první tzv. F1 generaci geneticky stabilní. Při semenaření u nich proto dochází ke štěpení znaků a obvykle i poklesu kvality. Proto nejsou vhodná ke svépomocnému množení. Pěstitelé je obvykle každý rok znovu kupují.

    Naopak nehybridní semena jsou geneticky stabilní. Při dodržení základních pravidel semenaření jsou množitelná bez výraznějších změn a kdokoli si je může svépomoci množit.


    Jsou v sortimentu Permasemínek i hybridní semena (odrůdy)?

    Ne. Chceme našim zákazníkům poskytovat pouze odrůdy nehybridní, které jsou geneticky ustálené a dají se semenařit.


    Jak poznat hybridní semena?

    Hybridní semena poznáte tak, že na pytlíku se semeny je napsáno buď „hybrid“ nebo „F1“. Pokud tam nic z toho uvedeno není, jedná se o nehybridní osivo a lze ho semenařit. Permasemínka jsou vždy nehybridní.


    Proč osivářské firmy nabízejí stále více hybridní odrůdy?

    Protože na hybridních semenech lze více vydělat. Hybridní semena vznikají křížením několika linií, které má pod kontrolou jen šlechtitel či osivářská firma. Nikdo jiný potom nemůže hybridní semena množit, aniž by došlo ke ztrátě důležitých znaků odrůdy. To pěstitele odrazuje od semenaření a naopak je to motivuje k opakovaným nákupům hybridních semen. To vše je pro osivářské firmy ekonomicky výhodné.


    Jak na slimáky bez chemie?

    Nejefektivnější ekologická ochrana před slimáky na zahradě je ruční sběr kombinovaný s kladením pastí, případně nasazení kachen. Zeleninu je lepší nemulčovat, zejména doporučujeme vyhnout se organickému mulči, který slimákům poskytuje úkryt. Nic jiného se nám v Permasemínkách neosvědčilo. Aromatické bylinky, jehličí, popel, drcené skořápky apod. jsou jen ztrátou času a proti slimákům nefungují.

    Není třeba slimáky sbírat po celý rok. Důležitá je ochrana rostlin zejména v jarním období, kdy jsou drobné a zranitelné. Jakmile zesílí, slimáci již pro ně nejsou hrozbou. Slimáci se sbírají v době, kdy na zahradu nesvítí přímé slunce. To jest večer po západu či ráno před východem slunce, za deštivého a zamračeného počasí, případně za tmy s čelovkou. Při jasném dni jsou slimáci zalezlí v úkrytech, těžko se hledají a posbíráte jich málo.

    Velmi se nám osvědčilo kombinovat sběr s kladením pastí z prken či velkých listů rostlin, jako je bohyška, rebarbora či křen. Prkna či listy se rozloží kolem záhonů a slimáci se pod ně začnou stahovat. Pak už jen čas od času prkna otočíte a slimáky máte pěkně pohromadě na jednom místě.


    Jak pěstovat papriku jako trvalku?

    Papriky se sice obvykle pěstují jako jednoletky, ale ve skutečnosti se jedná o trvalky. Problém je, že u nás nepřežijí zimu. Pokud je však na zimu vykopete, přesadíte do květináče a schováte domů, nezmrznou. Je třeba to stihnout před prvními podzimními mrazíky.  Potom můžete sklízet čerstvé papriky ještě o Vánocích či v lednu. Na jaře v květnu je znovu vysaďte ven na zahradu. Před tím každou rostlinu zastřihněte a odstraňte veškeré uschlé části stonku.

    V Permasemínkách máme dobrou zkušenost zejména s přezimováním chilli papriček. Úspěšně jsme přezimovali například odrůdu Numex Twilight nebo Alberto´s Locoto.


    Co jsou jedlé trvalky?

    Daly by se označit jako vytrvalá zelenina. Jedná se o jedlé druhy vytrvalých bylin, které po výsadbě na jednom stanovišti vydrží nejméně tři roky. Tím se liší od letniček, které mají jednoletý životní cyklus a dvouletek, které se dožívají dvou let. Mnohé jedlé trvalky Vám však vydrží na zahrádce déle než tři roky - mohou se dožít deseti, dvaceti a někdy i více let.

    Jedlé trvalky se často používají v permakulturních zahradách, v bylinném patře jedlého lesa nebo do smíšených trvalkových výsadeb.


    Které jedlé trvalky lze pěstovat ve stínu?

    Obecně zejména stínomilné druhy, mezi něž patří například medvědí česnek, bohyška (hosta), udatna lesní nebo kavkazský špenát. V polostínu lze pěstovat také druhy jako cibule sečka, vytrvalý pórekrebarbora či čechřice vonná.


    Jaké jsou výhody jedlých trvalek?

    1) Nenáročná péče. Oproti tradiční jednoleté zelenině je s nimi méně práce. Jakmile se Vám rozrostou, starají se o sebe do značné míry samy a vyžadují jen občasné mulčování. Navíc je nemusíte vysévat či vysazovat každý rok znovu jako jednoletou zeleninu. 

    2) Lze je pěstovat na marginálních místech. Mnohé jedlé trvalky lze pěstovat na takových místech v zahradě, kde by se zelenině příliš nedařilo. Například v polostínu, pod stromy, na kamenitých, mělkých a neúrodných půdách.

    3) Vyšší obsah vitamínů a minerálů. Je pravděpodobné, že obsah vitamínů a minerálů v jedlých trvalkách je vyšší než v klasické zelenině.

    4) Vyšší odolnost vůči suchu. Jedlé trvalky tvoří mohutnější kořenový systém, který trvale prokořeňuje půdu. Jsou tudíž odolnější vůči suchu a není třeba je zavlažovat tak intenzivně jako jednoletou zeleninu.

    5) Časně jarní sklizeň. Většina jedlých trvalek se sklízí na jaře v době, kdy se jednoletá zelenina teprve vysévá či začíná rašit. Díky tomu Vám zajistí vitamíny a minerály v době, kdy jich klasická zeleninová zahrádka mnoho nabídnout nedokáže.


    Co je vytrvalý pór a jak se liší od póru zahradního?

    Vytrvalý pórek (Allium ampeloprasum), známý také pod názvem „oerprei“ (= prastarý pór), je prapůvodní planý předek známého póru zahradního (Allium porrum). Dodnes roste divoce ve volné přírodě ve státech Středozemí, kde je sbírán jako jedlá rostlina. Komerčně se nepěstuje, ale bývá někdy vysazován v užitkových zahradách. Od póru zahradního se liší zejména tím, že tvoří dceřiné cibule, čímž postupně vzniká houstnoucí trs. Pór zahradní byl naopak selektován tak, aby cibule netvořil a měl maximálně rovný stonek. Zatímco pór zahradní je dvouletým druhem a pěstuje se vždy znovu ze semen, vytrvalý pórek řadíme mezi jedlé trvalky.


    Jak se pěstuje vytrvalý pórek?

    V únoru až květnu vysejte semena do výsevní misky naplněné výsevním substrátem do hloubky cca 0,5 cm. Je normální, že semenáčky, které ze semen vyrostou, jsou tenké jako nitky. Nechte je povyrůst do velikosti 10 – 20 cm. V dubnu až červnu vysaďte na dobře odplevelený záhon do sponu 15 x 60 cm, později vyjednoťte na 30 cm. Vytrvalý pórek lze na zahradě pěstovat jako trvalku. První rok se podobá klasickému póru, v dalších letech vytvoří většina rostlin dceřiné cibulky, z nichž se trsovitě rozrůstá. Semena koupíte zde.

    Postup, jak sklízet vytrvalý pórek, najdete zde.


    Jak sklízet vytrvalý pór?

    První rok vytrvalý pór sklízíme jako klasický ozimý pór. Pokud chcete využít pórek jako trvalku, tak alespoň několik rostlin pórku nesklízejte a nechejte v zemi. Druhý rok tyto pórky (mateční rostliny) vykvetou. Květy můžete vylámat či nechat pro semena a hmyz.


    Mateční rostlina po odkvětu uschne, nechejte ji však stále v zemi, protože během srpna až října se u většiny matečních rostlin vytvoří dceřiné cibulky, z nichž se pórek trsovitě rozrůstá. (U některých rostlin se dceřinné cibulky vytváří již prvním rokem.)

    Dceřinné rostliny, které jsou dostatečně silné, můžeme rozsadit již na podzim a postupně sklízet. Nebo můžeme brzy na jaře vykopat celý trs, rozdělit ho na jednotlivé cibule a ty rozsadit po 30 cm. 

    POZNÁMKA: Pokud je chladné jaro (alespoň 6-8 týdnů s teplotami pod 13 stupňů), tak se může stát, že dceřinné rostliny půjdou do květu a stanou se z nich hned mateční. Nebojte se tedy největší pórky průběžně konzumovat již od podzimu. 

    SELEKCE: V dalších letech sklízejte z jednotlivých trsů vždy jen část rostlin a část ponechte k dalšímu rozrůstání. Od vytrvalého póru chceme vytrvalost a podle toho i selektujeme s cílem ponechat na zahradě rostliny, které se v největší míře rozrůstají pomocí dceřiných cibulek. Poznáme je tak, že kolem nich vyraší mladé miniaturní pórky (většinou druhým, ale někdy i prvním rokem).

    Jak se liší vytrvalý pórek od póru zahradního? Odpověď najdete zde.


    Proč mi semena neklíčí?

    Nejčastější příčiny špatného klíčení semen jsou nekvalitní osivo, nízká či vysoká teplota, nedostatek vláhy, příliš hluboký výsev, příliš krátká doba od výsevu.

    1) Nekvalitní osivo s nízkou klíčivostí. Solidní osivářské firmy Vám takové osivo neprodají. První zásadou by proto mělo být kupovat semena z prověřených zdrojů. U nás v Permasemínkách si kvalitu semen pečlivě hlídáme a pravidelně testujeme jejich klíčivost. Nejste-li však přesto s klíčením spokojeni, neváhejte nám napsat na info@permaseminka.cz. Než tak učiníte, projděte si prosím body níže.

    2) Nízká či vysoká teplota. Teplota má na klíčení semen zásadní vliv. Nízká teplota patří častým příčinám nevyklíčení semen. Týká se to zejména rajčat, paprik, lilku, okurek, melounů, ačokči. Optimální teplota pro vyklíčení semen těchto druhů se pohybuje v rozmezí 25 - 30°C. Některá semena vyžadují k vyklíčení naopak teplotu nižší v rozmezí 15 - 20°C. To je případ salátu, špenátu, cibule a hrachu. Při vyšších teplotách může být klíčení semen těchto druhů problematické.

    3) Nedostatek vláhy. Semena potřebují k vyklíčení vláhu. V suchém stavu klíčit nezačnou. Problém může nastat, když částečně naklíčená semena po výsevu vyschnou. V suchu jim okamžitě zasychá klíček a nastává uhynutí. Proto je důležité výsevní misky či oseté záhony pravidelně zavlažovat a nenechat nikdy vyschnout. Zároveň ale pozor na přemokření a vyplavení semen.

    4) Příliš hluboký výsev. Drobná semena zasetá příliš hluboko nemají dost energie k tomu, aby prorazila silnou vrstvou zeminy či substrátu. Platí jednoduché pravidlo, že semena vysévám přibližně do hloubky rovné čtyřnásobku jejich velikosti. Drobná semínka opatrně přihrneme jen několika mm substrátu. Větší semena můžou přijít do hloubky pět až deset centimetrů (fazole, bob).

    5) Příliš krátká doba od výsevu. I v optimálních podmínkách může klíčení některých semen trvat sedm až deset dnů. Nejsou-li podmínky optimální (například z důvodu nízké teploty), může se klíčení protáhnout na tři týdny až měsíc. To platí pro většinu zeleninových semen. U semen některých trvalek, stromů a keřů však klíčení běžně trvá tři a více měsíců, přičemž je zde nutná stratifikace - dlouhodobé vystavení semen chladu a vlhku.


    Jak dlouho semena vydrží klíčivá?

    Zakoupená semena vydrží minimálně jeden rok nebo déle. Jak dlouho přesně, to se odvíjí od druhu a staří semen a také od podmínek skladování. Každopádně se není třeba obávat, že když koupíte semena například na podzim, nevydrží Vám do jara. Doba spotřeby je vždy uvedena na obalech, v nichž jsou semena balena. Pokud semena uchováte na suchém a chladném místě (pod 20°C), vydrží až pět let. V mrazáku při teplotě -18°C mohou vydržet až 20 let. 


    Jak správně skladovat semena?

    Základní podmínky správného skladování semen jsou: Sucho, chladno a temno.

    1) Sucho. Semena musejí být dobře vysušená a zabezpečená proti zvlhnutí. Máte-li doma relativní vlhkost nad 60%, uložte semena do plastových sáčků se zipem nebo sklenic s klipovým uzávěrem a gumovým těsněním.

    2) Chladno. Čím nižší teplota, tím déle semena vydrží. Uložte je proto doma na co nejchladnější místo. Pokud chcete semena uchovat po dobu deseti a více let, uložte je do mražáku při teplotě -18°C. Tak Vám vydrží až dvacet let. Ujistěte se ale před tím, že jsou opravdu dobře vysušená. Jinak by je mráz mohl poškodit.

    3) Temno. Na semena by nemělo svítit přímé slunce a ideální je uchovávat je v úplné tmě. Třeba jako sušené bylinky. Sucho a chladno jsou ovšem důležitější faktory.


    Může mráz poškodit semena?

    Dobře vysušená semena mráz nepoškodí. Nemusíte se tedy bát zasílání semen poštou v zimě, když je venkovní teplota pod nulou. Semena, která nabízíme, jsou z naší vlastní produkce, takže můžeme garantovat, že jsou dostatečně suchá na to, aby je mráz nepoškodil.


    Co pěstovat na balkoně či doma za oknem?

    Bytové zahradničení se musí vypořádat se dvěma limitujícími faktory, jimiž jsou nedostatek místa a nedostatek světla. Platí to jak pro pěstování na balkóně, tak pro pěstování doma za oknem. Jedině správným výběrem plodin a odrůd se lze těmto limitům přizpůsobit.

    Nedostatek místa dobře snášejí chilli papričky zakrslejšího vzrůstu. Například odrůdy Numex Twilight nebo Gelbe Kirschen. Nebudou sice plodit tak hojně jako na prosluněné zahrádce, ale pálivého kapsaicinu sklidíte pořád dost. Z rajčat jsou dobře adaptovaná na nedostatek místa balkonová rajčata, která lze pěstovat v květináčích. Jsou to odrůdy Red Robin, Micro Tom a Bogus Fruchta. Existuje dokonce balkonová mrkev, odrůda Parmex, která je díky zakrslému kořenu skvěle adpatovaná na limitovaný prostor truhlíků či květináčů!

    Nedostatek světla snáší nejlépe listová zelenina. Velice vhodná pro pěstování v truhlících je roketa setá, která neuvěřitelně rychle roste a dá se pěstovat i v zimním období. Podobně portulák a saláty, z nichž lze doporučit starou odrůdu Stupický kamenáč, která má velmi malé hlávky. Pokud plánujete bytovou zahrádku na déle než rok, tak můžete zkusit i jedlé trvalky - například cibuli sečku nebo česnek ořešec.


    Co pěstovat ve vyšších polohách 600 - 900 m n. m.?
    K pěstování do vyšších poloh lze doporučit druhy s kratší vegetační dobou. Zejména listovou zeleninu, která zaplodí výrazně dříve než zelenina kořenová či plodová. Ze sortimentu Permasemínek je to zejména roketasaláty, sléz, polníček, lebeda.
    Z kořenové zeleniny je vhodná velmi raná odrůda mrkve Stupická k rychlení.
    Z luštěnin určitě hrách, který lze vysévat brzy na jaře.
    Zkusit lze také cukety, například ranou odrůdu Zuboda, případně patizóny - odrůda Golden Marbre.
    Z bylinek určitě měsíček. I ten se vysévá brzy na jaře a klíčí při nízkých teplotách. Z jedlých trvalek doporučujeme pažitku, cibuli zimní - sečku, zvonek karpatský, jahodník obecnýbarborku a případně k vyzkoušení také česnek ořešec, poschoďovou cibuli, vytrvalý pórekkavkazský špenát a reveň. Pro jedlé trvalky je vhodné vybrat chráněné stanoviště u zdi domu, případně v blízkosti koruny stromu či vzrostlého keře, a na zimu je zakrývat vrstvou mulče. Je to prevence vymrznutí při velmi tuhých zimách.

    Kdy sázet česnek?

    Většinou na podzim od listopadu do konce roku, během zimy lze sázet do nezamrzlé půdy. Pozdější výsev způsobuje nižší výnosy. 


Ze stejné kategorie (16):

Podobné produkty pro více pestrosti v zahradě i na talíři: