Jak sklízet vytrvalý pór?


První rok vytrvalý pór sklízíme jako klasický ozimý pór. Pokud chcete využít pórek jako trvalku, tak alespoň několik rostlin pórku nesklízejte a nechejte v zemi. Druhý rok tyto pórky (mateční rostliny) vykvetou. Květy můžete vylámat či nechat pro semena a hmyz.


Mateční rostlina po odkvětu uschne, nechejte ji však stále v zemi, protože během srpna až října se u většiny matečních rostlin vytvoří dceřiné cibulky, z nichž se pórek trsovitě rozrůstá. (U některých rostlin se dceřinné cibulky vytváří již prvním rokem.)

Dceřinné rostliny, které jsou dostatečně silné, můžeme rozsadit již na podzim a postupně sklízet. Nebo můžeme brzy na jaře vykopat celý trs, rozdělit ho na jednotlivé cibule a ty rozsadit po 30 cm. 

POZNÁMKA: Pokud je chladné jaro (alespoň 6-8 týdnů s teplotami pod 13 stupňů), tak se může stát, že dceřinné rostliny půjdou do květu a stanou se z nich hned mateční. Nebojte se tedy největší pórky průběžně konzumovat již od podzimu. 

SELEKCE: V dalších letech sklízejte z jednotlivých trsů vždy jen část rostlin a část ponechte k dalšímu rozrůstání. Od vytrvalého póru chceme vytrvalost a podle toho i selektujeme s cílem ponechat na zahradě rostliny, které se v největší míře rozrůstají pomocí dceřiných cibulek. Poznáme je tak, že kolem nich vyraší mladé miniaturní pórky (většinou druhým, ale někdy i prvním rokem).

Jak se liší vytrvalý pórek od póru zahradního? Odpověď najdete zde.