Pěstování paprik a chilli

Kdy sklízet papriky a jak poznat, že jsou zralé?

Nejlepším indikátorem zralosti je u papriky barva plodů. Ta se obvykle v průběhu zrání mění ze zelené do červené. U některých odrůd se však mohou vyskytnout v různých stádiích zralosti i jiná zbarvení.

Zeleninové papriky se často sklízejí před dosažením plné zralosti, již při tzv. technické či konzumní zralosti, kdy mají plody zbarvené buď do zelené (Sweet Chocolate) a žluté, někdy i fialové či nazelenale bílé barvy. Je to dáno odrůdou. Dají se sklízet i později v plné botanické zralosti, kdy plody získávají svou finální červenou (Pantos), žlutou, oranžovou či hnědou (Sweet Chocolate) barvu a často i sladší chuť.

Naopak kořeninové papriky včetně chilli papriček se obvykle sklízejí až ve zralosti botanické, kdy plody získávají svou finální červenou, žlutou (Gelbe Kirschen), oranžovou (Numex Twilight) či hnědou barvu. Chilli papričky dosahují maximální pálivosti právě v botanické zralosti. Některé odrůdy kořeninových paprik se však mohou sklízet i v konzumní zralosti, kdy jsou jejich plody dosud zelené (Jalapeňos), žluté či fialové (Numex Twilight). Časnější sklizní lze zredukovat jejich pálivost.


Jak vypěstovat sazenice paprik ze semen?

Papriky, aby vyrostly ze semen v pěkné sazenice, potřebují více času a vyšší teplotu než rajčata. Proto se vysévají již od poloviny února. Nejzazší termín výsevu je polovina března.

Optimální teplota pro vyklíčení semen papriky je 25-30°C. Při teplotě pod 20°C klíčí semena pomalu a nespolehlivě. Při ještě nižších teplotách se dokonce klíčení zcela zastavuje. Doma je řešením umístit výsevní misku se semeny někam ke zdroji tepla: Na topení, ke kamnům, do kotelny apod. Semena k vyklíčení nepotřebují žádné světlo. Je tedy možné umístit je do úplné tmy - za předpokladu, že je budete pravidelně kontrolovat a jakmile vyklíčí, tak je ihned přemístíte na světlo. 

Všechna semena vysejte nejprve do výsevní misky. Ve stádiu prvních dvou pravých lístků je přepíchejte do samostatných kontejnerů. Sazeničkám papriky stačí k růstu teplota 15 - 20°C. Potřebují ale dostatek světla, aby se nevytahovaly. Umístěte je například na parapet jižně orientovaného okna. Nebo na zasklený balkon. Doma za oknem se ovšem vytahování nedá zcela zabránit. Částečně pomůže pravidelné otáčení rostlin.


Kdy a jak vysadit papriky?

Papriky se vysazují v druhé polovině května, když pominulo nebezpečí mrazů. V polohách nad 300 m n. m. raději až začátkem června. Dříve jen tehdy, máte-li dostatek rezervní sadby. 

Papriky jsou teplomilným druhem. Vyberte jim proto nejteplejší a nejlépe prosluněné místo na zahradě. V chladnějších oblastech pěstujte ve skleníku, foliovníku či pařeništi - zde lze papriky vysazovat dříve, od poloviny dubna. Nebo se zaměřte na rané odrůdy jako je Sweet ChocolateNumex Twilight nebo Gelbe Kirschen.

Sazenice mohou mít nasazená poupata, neměly by však kvést. Proto případné květy či malé plody těsně před výsadbou otrhejte. Rostliny před založením plodů musí nejprve zesílit. Týden před výsadbou sazenice otužujte, aby si postupně zvykly na přímé slunce a venkovní počasí.

Paprika se vysazuje tzv. na vodu. Vyhlubte si jamky, prolijte je vodou a počkejte, až se voda vsákne. Sazenice vysaďte malinkou hlouběji, než byly v kontejnerech. Doporučený spon výsadby je 50 x 30 cm. 


Mohou papriky a chilli přezimovat venku nebo ve fóliovníku? 

Paprika ani chilli u nás venku přezimovat nemůže. 

Protože však v zemi původu roste jako trvalka, můžeme papriku s úspěchem zimovat v bytě či jiném místě, kde nemrzne. 

Osobně máme zkušenosti s přezimováním chilli papriček, avšak lze zimovat i běžnou zeleninovou papriku. 

 Zde: paprika jako trvalka

Přes zimu má paprika málo světla, takže většinou, i když vykvete, květ odpadne a nezaplodí, ale příští rok se z ní můžete zase těšit - bez předpěstování a vypiplávání ze semínka :)

Můžete se podívat na podrobnosti o přezimování ve FB skupině Permasemínka- praktické zkušenosti, kde své úspěchy s přezimováním popisují někteří zákazníci (někdo je schopen přezimovat i mochyni, lilek či rajče):

https://www.facebook.com/groups/361545294603867

Jsou tam např. tyto příspěvky:

https://www.facebook.com/groups/361545294603867/posts/1497656694326049

https://www.facebook.com/photo/?fbid=5536806749739579&set=gm.1320936628664724&idorvanity=361545294603867


Jak pečovat o papriky?

Při pěstování paprik jsou rozhodující tyto faktory: Dostatečná závlaha, prosluněné stanoviště, pravidelné kypření půdy, odstraňování plevelů, dostatek živin a případně zajištění opory. 

Papriky mají plytký kořenový systém a jsou tudíž mimořádně náchylné k nedostatku vody. Mnohem náchylnější než rajčata. Vyžadují pravidelnou a vydatnou závlahu. A to zejména při pěstování na lehčích a písčitých půdách.

Paprika potřebuje plné slunce. Nesnáší stín ani polostín, kde roste do listu a plodí jen málo.

Papriky špatně snášejí konkurenci plevelů a utuženou půdu s nedostatkem kyslíku. Proto je v průběhu vegetace alespoň dvakrát či třikrát okopejte a motykou či plečkou narušte půdní škraloup. 

U zeleninové papriky je hnojení stejně důležité jako závlaha. Zejména na chudších a méně úrodných (lehkých či kamenitých) půdách. Ideální je při výsadbě přihodit pod každou sazenici lopatu kompostu či dobře uleželého hnoje. 

Některé zeleninové papriky s většími plody se pod jejich tíhou mohou vylamovat. Vyplatí se jim proto zajistit oporu. Většina chilli paprik s drobnými plody však oporu nevyžaduje.


Jak pěstovat papriku jako trvalku?

Papriky se sice obvykle pěstují jako jednoletky, ale ve skutečnosti se jedná o trvalky. Problém je, že u nás nepřežijí zimu. Pokud je však na zimu vykopete, přesadíte do květináče a schováte domů, nezmrznou. Je třeba to stihnout před prvními podzimními mrazíky.  Potom můžete sklízet čerstvé papriky ještě o Vánocích či v lednu. Na jaře v květnu je znovu vysaďte ven na zahradu. Před tím každou rostlinu zastřihněte a odstraňte veškeré uschlé části stonku.

V Permasemínkách máme dobrou zkušenost zejména s přezimováním chilli papriček. Úspěšně jsme přezimovali například odrůdu Numex Twilight nebo Alberto´s Locoto.