Česnek a jeho pěstování
Většinou na podzim od listopadu do konce roku, během zimy lze sázet do nezamrzlé půdy. Pozdější výsev způsobuje nižší výnosy.
Pacibulky i stroužkovou sadbu je nejlepší skladovat před podzimním výsevem na místě, kde je nižší než pokojová teplota. V pokojové teplotě cibulky dříve vysychají. Tedy neuchovávat je doma, ale na trochu chladnějším místě, které není ani příliš vlhké, ale ani příliš suché - např. v šopě, garáži, ne příliš vlhkém sklepě, na balkoně (ne na slunci) apod. Pokud vidíte, že stroužková sadba již vykazuje známky plesnivění nebo hniloby, doporučuje se cibule rozebrat na jednotlivé stroužky a nechat jen ty naprosto zdravé. Kdyby česneky začaly předčasně rašit, nezbývá, než je vysadit co nejdříve.
Ponechání palic se nedoporučuje, protože má výrazně negativní vliv na velikost sklizených česnekových cibulí. Rostlina by věnovala energii do tvorby květních pacibulek a stroužky by byly malé. Proto se květní stvoly odstraňují, ideálně v době, kdy se zkroucený stvol začne narovnávat. Některé odrůdy jsou citlivé na včasnost tohoto zásahu, jiné méně, u všech však je rozdíl viditelný.
Pacibulky vysejte na podzim v období od listopadu do zámrazu, případně během oteplení v zimním období do řádně označeného řádku na srovnaný a odplevelený záhon. Vzdálenost mezi pacibulkami by měla být cca 5 cm. Jakmile se na jaře oteplí, nenechte zarůst plevelem. Rostlinky jsou tenoučké a nemuseli byste je pak najít. Po sezóně je třeba kuličky ze země vyndat již koncem července. Skladují se v chladu a suchu a na podzim se opět vysadí na záhon, tentokrát však již na rozestup 8 cm.
Následující léto sklidíte menší stroužkové česneky a určitý podíl nestroužkových kuliček. Dospělé stroužkové česneky již můžete využít jako sadbu. Kuličky je potřeba ještě rok dopěstovat. Celkem tedy trvá 2-3 roky, než naroste stroužkový česnek vhodný k dalšímu množení.
Podrobnější informace k pěstování česneku z pacibulek naleznete zde:
Pravá semena česneku jsou běžně nedostupná, protože valná většina odrůd česneku se semeny nemnoží. Vytváří pacibulky. Ani my semena česneku neprodáváme, nevíme ani o jiném prodejci v EU
Vše, o čem zde v okolí víme, je na bázi drobného experimentování, kdy jsou pokusníci nadšení ze tří semínek a je to považováno za úspěch. Nám se to dosud nikdy nepodařilo.
Posílám odkaz na příběh Hanáckého paličáku, kde je vše podrobněji vypsáno: https://permaseminka.cz/allium-rod-cesneku/203-hanacky-palicak.html
Aby se vytvořila semínka, tak je třeba vydrolit z květů pacibulky, květy pak budou mít větší šanci se opylit. Nám se to zatím ale ještě také nepodařilo. Často je potíž v tom, že semena nestačí dozrát.
V ČR se pár nadšenců pokouší přimět česnek, aby vytvořil skutečná semínka. Vím jen o dvou případech, kdy se to u nás někomu podařilo. Kdysi prý vypěstoval pár semínek Ing. Pavel Havránek, CSc. V současnosti zaznamenal úspěch Václav Kavka, který sklidil pár desítek semen, ale žádné mu nevyklíčilo. Já se o to pokouším již asi pět let, ale zatím bez úspěchu. Návod najdete například zde, ale je to běh na dlouhou trať:
http://garden.lofthouse.com/true-garlic-seed.phtml