Abyste u nás nakoupili co nejpohodlněji, používáme cookies. Nastavení používání cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče. Souhlasím

Hanácký paličák

58,00 Kč

Nový produkt

cca 100 pacibulek

| ČESNEK KUCHYŇSKÝ | ALLIUM SATIVUM |

Balení obsahuje 100 pacibulek. Nová odrůda česneku vyšlechtěná v Permasemínkách Markem Kvapilem. Oproti jiným odrůdám odolává lépe rzi a je méně citlivá na listové choroby. Střední až velké cibule.  Palice s velkými stroužky po čtyřech, někdy pěti až šesti ks. Středně pálivá chuť. Odrůda registrovaná u Národního odrůdového úřadu.

Více…

Do seznamu přání

PŘÍBĚH ODRŮDY ANEB JAK BYL VYŠLECHTĚN HANÁCKÝ PALIČÁK

Marek Kvapil

Botanici se až donedávna domnívali, že česnek jakožto druh je sterilní, semena netvoří a že se množí jen vegetativně pomocí stroužků či pacibulek. V posledních letech se ovšem ukazuje, že existují fertilní (plodné) kultivary schopné za určitých podmínek vytvořit semena. Byly vypracovány postupy, jak tyto kultivary přimět k tvorbě semen.

Pro šlechtění česneku je to svým způsobem revoluce. Pohlavní množení znamená řádově vyšší genetickou diverzitu než množení vegetativní pomocí stroužků. Pro šlechtitele je to obrovská příležitost vyselektovat nové odolné odrůdy.

V ČR se pár nadšenců pokouší přimět česnek, aby vytvořil skutečná semínka. Vím jen o dvou případech, kdy se to u nás někomu podařilo. Kdysi prý vypěstoval pár semínek Ing. Pavel Havránek, CSc. V současnosti zaznamenal úspěch Václav Kavka, který sklidil pár desítek semen, ale žádné mu nevyklíčilo. Já se o to pokouším již asi pět let, ale zatím bez úspěchu.

Nicméně v roce 2014 se mi podařilo získat od jednoho šlechtitele skutečná semena česneku. Nikoli pacibulky, ale pravá semínka, která jsou výsledkem pohlavního množení. Je to velká rarita a vzácnost.

Ze semínek jsem vypěstoval několik rostlin česneku. Protože semínka jsou výsledkem pohlavního množení, z každého vyrostla trošku jiná rostlina. Díky tomu jsem mohl udělat selekci a vybrat klon s nejlepšími vlastnostmi.

Po několika letech množení a testování ze semen odvozených klonů jsem vybral jeden nejzdravější a nejodolnější klon, který tvořil pěkné velké cibule a stroužky. Selekci jsem prováděl v ekologických podmínkách bez chemických postřiků. Sledoval jsem zejména odolnost vůči rzi, která napadá listy česneku, ale i celkový zdravotní stav a výnos.

Vybraný klon jsem dál vegetativně množil pomocí stroužků. V roce 2019 jsem měl sadby dostatečné množství, abych mohl odrůdu přihlásit k registraci u Národního odrůdového úřadu. Odrůda prošla zkoušením a koncem roku 2021 byla uznána a zařazena do Státní odrůdové knihy a Společného katalogu odrůdu zeleniny EU.

Čím je odrůda Hanácký paličák výjimečná?

1) Byla vyšlechtěna a selektovaná v ekologickém režimu bez moření a bez použití herbicidů, fungicidů či jakýchkoli jiných chemických postřiků. Proto je vhodná pro každého, kdo nepoužívá chemii, nebo ji chce omezit na nezbytné minimum.

2) Je fertilní a za určitých podmínek je schopna tvořit pravá česneková semena, která lze použít k dalšímu šlechtění. Pravá česneková semena se od pacibulek a stroužků liší tím, že mají větší potenciál genetické diverzity.

Právě genetická diverzita je pro česnek, po staletí množený vegetativně, tedy klonováním, velmi prospěšná a zdravá. Je předpokladem jeho dalšího evolučního vývoje a adaptace novým podmínkám. Je předpokladem přežití nejen česneku jakožto kulturního druhu, ale i celého zemědělství.

HLOUBKA VÝSEVU: 3-4 cm

VÝSEV DOMA: ne

PŘÍMÝ VÝSEV:  10–12 / 02–03

POLOHA: plné slunce

VÝŠKA: 70 cm (list) / 160 cm (květní stvol)

OPORA: ne

SPON (NÁROKY NA PROSTOR): 2 x 30 cm (pacibulky) / 8 x 60 (kuličky)

UMÍSTĚNÍ: venku

1) Výsev pacibulek od října do března: Zásadní je důkladně odplevelit záhon a pečlivě z půdy vybrat kořínky vytrvalých plevelů. Místo výsevu si označte například dvěma kolíky na začátku a na konci řádku, abyste ho na jaře snadno našli. Pacibulky vysejte do hloubky 3 – 4 cm na vzdálenost cca 2 cm. Výsev pacibulek udělejte orientovaně – tedy ostřejší špičkou dolů a oblejším koncem s „ocáskem“ nahoru. 

2) Mulčování: V případě silnějších mrazů či holomrazů záhon v zimě zamulčujte. Ochráníte tím pacibulky před vymrznutím. Mulč je však třeba brzy na jaře, nejpozději poslední únorový týden, odstranit, aby nebránil pacibulkám v růstu!

3) Pečlivě regulujte plevele: Česnek rostoucí z pacibulek je prvním rokem slabý a drobný. Rostlinky jsou velmi tenké. Plevel je snadno přeroste. Je proto zásadní udržovat záhon čistý a bez plevelů.

4) Sklizeň a uchování cibulek: První rok se z pacibulek vytvoří drobné cibulky nerozdělené na stroužky (kuličky), které doporučujeme ihned po seschnutí nadzemní části rostliny vykopat. Sklízí se v druhé polovině července. Cibulky vysušte a do podzimu uchovejte na chladném místě.

5) Výsadba cibulek (kuliček): Uchované cibulky na podzim či další rok na jaře vysaďte do hloubky cca 8 cm. Doporučený spon je 8 x 60 cm. Druhým rokem z nich vyrostou buď cibule rozdělené na stroužky nebo větší „koule“. Jednotlivé stroužky či koule lze použít k jídlu, nebo jako klasickou sadbu určenou k pozimní výsadbě. Z takové sadby vyroste plnohodnotný česnek.

Napsat recenzi

Hanácký paličák

Hanácký paličák

cca 100 pacibulek

| ČESNEK KUCHYŇSKÝ | ALLIUM SATIVUM |

Balení obsahuje 100 pacibulek. Nová odrůda česneku vyšlechtěná v Permasemínkách Markem Kvapilem. Oproti jiným odrůdám odolává lépe rzi a je méně citlivá na listové choroby. Střední až velké cibule.  Palice s velkými stroužky po čtyřech, někdy pěti až šesti ks. Středně pálivá chuť. Odrůda registrovaná u Národního odrůdového úřadu.

  Jsou permasemínka bioosivem?

  Oficiálně jsou Permasemínka v přechodném dvouletém období na ekologické zemědělství s produkcí bioosiv. Nicméně v reálu v Permasemínkách již deset let hospodaříme ekologicky bez pesticidů a průmyslových hnojiv. Fungujeme dokonce v daleko přísnějším ekologickém režimu než stanovuje zákon o ekologickém zemědělství, který povoluje některé chemické postřiky na ochranu rostlin. Na naší farmě jsme nikdy žádné pesticidy nepoužili.


  Proč mi semena neklíčí?

  Nejčastější příčiny špatného klíčení semen jsou nekvalitní osivo, nízká či vysoká teplota, nedostatek vláhy, příliš hluboký výsev, příliš krátká doba od výsevu.

  1) Nekvalitní osivo s nízkou klíčivostí. Solidní osivářské firmy Vám takové osivo neprodají. První zásadou by proto mělo být kupovat semena z prověřených zdrojů. U nás v Permasemínkách si kvalitu semen pečlivě hlídáme a pravidelně testujeme jejich klíčivost. Nejste-li však přesto s klíčením spokojeni, neváhejte nám napsat na kvapil@permaseminka.cz. Než tak učiníte, projděte si prosím body níže.

  2) Nízká či vysoká teplota. Teplota má na klíčení semen zásadní vliv. Nízká teplota patří častým příčinám nevyklíčení semen. Týká se to zejména rajčat, paprik, lilku, okurek, melounů, ačokči. Optimální teplota pro vyklíčení semen těchto druhů se pohybuje v rozmezí 25 - 30°C. Některá semena vyžadují k vyklíčení naopak teplotu nižší v rozmezí 15 - 20°C. To je případ salátu, špenátu, cibule a hrachu. Při vyšších teplotách může být klíčení semen těchto druhů problematické.

  3) Nedostatek vláhy. Semena potřebují k vyklíčení vláhu. V suchém stavu klíčit nezačnou. Problém může nastat, když částečně naklíčená semena po výsevu vyschnou. V suchu jim okamžitě zasychá klíček a nastává uhynutí. Proto je důležité výsevní misky či oseté záhony pravidelně zavlažovat a nenechat nikdy vyschnout. Zároveň ale pozor na přemokření a vyplavení semen.

  4) Příliš hluboký výsev. Drobná semena zasetá příliš hluboko nemají dost energie k tomu, aby prorazila silnou vrstvou zeminy či substrátu. Platí jednoduché pravidlo, že semena vysévám přibližně do hloubky rovné čtyřnásobku jejich velikosti. Drobná semínka opatrně přihrneme jen několika mm substrátu. Větší semena můžou přijít do hloubky pět až deset centimetrů (fazole, bob).

  5) Příliš krátká doba od výsevu. I v optimálních podmínkách může klíčení některých semen trvat sedm až deset dnů. Nejsou-li podmínky optimální (například z důvodu nízké teploty), může se klíčení protáhnout na tři týdny až měsíc. To platí pro většinu zeleninových semen. U semen některých trvalek, stromů a keřů však klíčení běžně trvá tři a více měsíců, přičemž je zde nutná stratifikace - dlouhodobé vystavení semen chladu a vlhku.


  Jak dlouho semena vydrží klíčivá?

  Počítejte s tím, že při běžné pokojové teplotě Vám zakoupená semena vydrží minimálně jeden rok nebo déle. Jak dlouho přesně - to se odvíjí od druhu a staří semen. Každopádně se nemusíte obávat, že když koupíte semena například na podzim, nevydrží Vám do jara. Doba spotřeby je vždy uvedena na obalech, v nich jsou semena balena. Pokud semena uchováte na suchém a chladném místě, vydrží Vám až pět let. V mražáku při teplotě -18°C mohou vydržet až 20 let. 


  Jak správně skladovat semena?

  Základní podmínky správného skladování semen jsou: Sucho, chladno a temno.

  1) Sucho. Semena musejí být dobře vysušená a zabezpečená proti zvlhnutí. Máte-li doma relativní vlhkost nad 60%, uložte semena do plastových sáčků se zipem nebo sklenic s klipovým uzávěrem a gumovým těsněním.

  2) Chladno. Čím nižší teplota, tím déle semena vydrží. Uložte je proto doma na co nejchladnější místo. Pokud chcete semena uchovat po dobu deseti a více let, uložte je do mražáku při teplotě -18°C. Tak Vám vydrží až dvacet let. Ujistěte se ale před tím, že jsou opravdu dobře vysušená. Jinak by je mráz mohl poškodit.

  3) Temno. Na semena by nemělo svítit přímé slunce a ideální je uchovávat je v úplné tmě. Třeba jako sušené bylinky. Sucho a chladno jsou ovšem důležitější faktory.


  Může mráz poškodit semena?

  Dobře vysušená semena mráz nepoškodí. Nemusíte se tedy bát zasílání semen poštou v zimě, když je venkovní teplota pod nulou. Semena, která nabízíme, jsou z naší vlastní produkce, takže můžeme garantovat, že jsou dostatečně suchá na to, aby je mráz nepoškodil.


  Co pěstovat na balkoně či doma za oknem?

  Bytové zahradničení se musí vypořádat se dvěma limitujícími faktory, jimiž jsou nedostatek místa a nedostatek světla. Platí to jak pro pěstování na balkóně, tak pro pěstování doma za oknem. Jedině správným výběrem plodin a odrůd se lze těmto limitům přizpůsobit.

  Nedostatek místa dobře snášejí chilli papričky zakrslejšího vzrůstu. Například odrůdy Numex Twilight nebo Gelbe Kirschen. Nebudou sice plodit tak hojně jako na prosluněné zahrádce, ale pálivého kapsaicinu sklidíte pořád dost. Z rajčat jsou dobře adaptovaná na nedostatek místa balkonová rajčata, která lze pěstovat v květináčích. Jsou to odrůdy Red Robin, Micro Tom a Bogus Fruchta. Existuje dokonce balkonová mrkev, odrůda Parmex, která je díky zakrslému kořenu skvěle adpatovaná na limitovaný prostor truhlíků či květináčů!

  Nedostatek světla snáší nejlépe listová zelenina. Velice vhodná pro pěstování v truhlících je roketa setá, která neuvěřitelně rychle roste a dá se pěstovat i v zimním období. Podobně portulák a saláty, z nichž lze doporučit starou odrůdu Stupický kamenáč, která má velmi malé hlávky. Pokud plánujete bytovou zahrádku na déle než rok, tak můžete zkusit i jedlé trvalky - například cibuli sečku nebo česnek ořešec.


Další odrůdy

Kompletní nabídka semen

Odběr novinek