Abyste u nás nakoupili co nejpohodlněji, používáme cookies. Nastavení používání cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče. Souhlasím

PORADNA

O permasemínkách

Kdo stojí za permasemínky?

Jedná se o projekt Marka Kvapila, který je registrovaný jako zemědělský podnikatel na Ministerstvu zemědělství a evidovaný jako osivář na ÚKZÚZ. Jeho cílem je vytvořit dlouhodobě udržitelnou kolekci nehybridních semen starých i novějších odrůd vhodných pro pěstování bez chemie v době, kdy osivářské firmy v rostoucí míře nahrazují nehybridní odrůdy F1 hybridy a nutí tak pěstitele k opakovaným nákupům osiv.

Kromě Marka Kvapila tvoří tým permasemínek Marie Kvapilová, která má na starosti přípravu a rozesílání zásilek. S pěstováním, čištěním a pytlíkováním permasemínek pomáhají také Šárka Růžičková a Roman Menšík.


Kde se permasemínka pěstují?

Na rodinné farmě Marka Kvapila v Pňovicích. Nejsme jen eshop. Semínka, která prodáváme, jsme sami namnožili a máme s nimi spoustu zkušeností, které se snažíme předávat dál. Mimo jiné i prostřednictvím této poradny.


Jak se permasemínka pěstují?

Při pěstování permasemínek se snažíme uplatňovat permakulturní principy. Klademe důraz na biodiverzitu a zásadně nepoužíváme chemické postřiky. Díky tomu snadno odhalíme slabé a na chemii závislé průmyslové odrůdy, které se do našeho sortimentu nedostanou. Někdy tak ztratíme veškerou produkci semen neodolné odrůdy, kterou jsme plánovali daný rok namnožit. Je pro nás ale důležitější nabízet prověřené neprůmyslové odrůdy. Semena závislá na chemickém ošetření nechceme šířit mezi další pěstitele.


Jsou permasemínka bioosivem?

Oficiálně jsou Permasemínka v přechodném dvouletém období na ekologické zemědělství s produkcí bioosiv. Nicméně v reálu v Permasemínkách již deset let hospodaříme ekologicky bez pesticidů a průmyslových hnojiv. Fungujeme dokonce v daleko přísnějším ekologickém režimu než stanovuje zákon o ekologickém zemědělství, který povoluje některé chemické postřiky na ochranu rostlin. Na naší farmě jsme nikdy žádné pesticidy nepoužili.


Jaký je rozdíl mezi bioosivem a permasemínky?

Permasemínka jsou nehybridní, pěstovaná lokálně v ČR a zcela bez chemické ochrany. U bioosiv tomu tak vždy není. Mohou být hybridní, vypěstovaná v Asii (běžná praxe osivářských firem) a s použitím biopesticidů. Bioosiva jsou pro ekologické a permakulturní zahrádkáře rozhodně lepší volbou než konvenční mořená osiva. Permasemínka jdou však ještě dál. Mají menší ekologickou stopu, jsou testovaná v neprůmyslových podmínkách zcela bez chemie a vždy si je můžete pro svou potřebu množit i sami.


Mohu si permasemínka namnožit doma na zahrádce?

Rozhodně ano. Protože jsou permasemínka nehybridní, uchovávají si své vlastnosti a dají se snadno semenařit. Nemusíte je kupovat každý rok znovu. 


Odběr novinek