O permasemínkách

Kdo stojí za permasemínky?

Jedná se o projekt Marka Kvapila, který je registrovaný jako zemědělský podnikatel na Ministerstvu zemědělství a evidovaný jako osivář na ÚKZÚZ. Jeho cílem je vytvořit dlouhodobě udržitelnou kolekci nehybridních semen starých i novějších odrůd vhodných pro pěstování bez chemie v době, kdy osivářské firmy v rostoucí míře nahrazují nehybridní odrůdy F1 hybridy a nutí tak pěstitele k opakovaným nákupům osiv.

Kromě Marka Kvapila tvoří tým Permasemínek Marie Kvapilová, která má na starosti přípravu a rozesílání zásilek. Klára Skácelová a Lenka Voštová mají na starosti e-shop a komunikaci se zákazníky.

S pěstováním, čištěním a pytlíkováním permasemínek pomáhá také tým dalších osmi spolupracovníků.


Jak se permasemínka pěstují?

Při pěstování permasemínek se snažíme uplatňovat permakulturní principy. Klademe důraz na biodiverzitu a zásadně nepoužíváme chemické postřiky. Díky tomu snadno odhalíme slabé a na chemii závislé průmyslové odrůdy, které se do našeho sortimentu nedostanou. Někdy tak ztratíme veškerou produkci semen neodolné odrůdy, kterou jsme plánovali daný rok namnožit. Je pro nás ale důležitější nabízet prověřené neprůmyslové odrůdy. Semena závislá na chemickém ošetření nechceme šířit mezi další pěstitele.


Mohu si permasemínka namnožit doma na zahrádce?

Rozhodně ano. Protože jsou permasemínka nehybridní, uchovávají si své vlastnosti a dají se snadno semenařit. Nemusíte je kupovat každý rok znovu. 


Jsou permasemínka bioosivem?

Ano, oficiálně jsou Permasemínka v režimu ekologického zemědělství s produkcí certifikovaného bioosiva od roku 2021. V Permasemínkách hospodaříme a vždy jsme hospodařili zcela bez chemie. Semínka nemoříme. Dodržujeme zásady ekologického zemědělství, jak jsou stanoveny v Zákoně o ekologickém zemědělství.

Naší kontrolní organizací je Biokont: CZ-BIO-003. Registrace je na Marka Kvapila, který je registrovaný jako ekologický zemědělec a zodpovídá za činnost Permasemínek.

Přesto v tuto chvíli nejsou všechna naše semena oficiálně bio. Z jednoho důvodu. Poptávka po permasemínkách neustále roste. Abychom ji uspokojili, musíme přikupovat nové pozemky. Přechod do ekologického zemědělství na novém pozemku trvá dva roky.

Semena vypěstovaná na novém pozemku jsou z tzv. přechodného období. I když při jejich výrobě neaplikujeme žádné chemické ošetření, certifikaci bio nemají.

Je to však dočasný stav.


Jaký je rozdíl mezi bioosivem a permasemínky?

Permasemínka jsou nehybridní, pěstovaná lokálně v ČR a zcela bez chemické ochrany. U bioosiv tomu tak vždy není. Mohou být hybridní, vypěstovaná v Asii (běžná praxe osivářských firem) a s použitím biopesticidů. Bioosiva jsou pro ekologické a permakulturní zahrádkáře rozhodně lepší volbou než konvenční mořená osiva. Permasemínka jdou však ještě dál. Mají menší ekologickou stopu, jsou testovaná v neprůmyslových podmínkách zcela bez chemie a vždy si je můžete pro svou potřebu množit i sami.


Jsou v sortimentu Permasemínek i hybridní semena (odrůdy)?

Ne. Chceme našim zákazníkům poskytovat pouze odrůdy nehybridní, které jsou geneticky ustálené a dají se semenařit.


Jak poznat hybridní semena?

Hybridní semena poznáte tak, že na pytlíku se semeny je napsáno buď „hybrid“ nebo „F1“. Pokud tam nic z toho uvedeno není, jedná se o nehybridní osivo a lze ho semenařit. Permasemínka jsou vždy nehybridní.


Proč osivářské firmy nabízejí stále více hybridní odrůdy?

Protože na hybridních semenech lze více vydělat. Hybridní semena vznikají křížením několika linií, které má pod kontrolou jen šlechtitel či osivářská firma. Nikdo jiný potom nemůže hybridní semena množit, aniž by došlo ke ztrátě důležitých znaků odrůdy. To pěstitele odrazuje od semenaření a naopak je to motivuje k opakovaným nákupům hybridních semen. To vše je pro osivářské firmy ekonomicky výhodné.


Jaký je rozdíl mezi hybridními a nehybridními semen y?

Hybrid =  kříženec. Hybridní F1 semena vznikají zkřížením dvou či více rodičovských linií. Dokáže je produkovat pouze šlechtitelská firma, která má vybrané linie pod kontrolou. Hybridní semena nejsou v první tzv. F1 generaci geneticky stabilní. Při semenaření u nich proto dochází ke štěpení znaků a obvykle i poklesu kvality. Proto nejsou vhodná ke svépomocnému množení. Pěstitelé je obvykle každý rok znovu kupují.

Naopak nehybridní semena jsou geneticky stabilní. Při dodržení základních pravidel semenaření jsou množitelná bez výraznějších změn a kdokoli si je může svépomoci množit.


Malované hory jsou nízké, je to v pořádku?

Malované hory opravdu jsou nízká kukuřice. Trvá tedy kratší dobu, než doroste a začne vytvářet klasy, proto je tak raná. I přesto v hodně chladných horských oblastech může mít problém dozrát. Částečně se tento problém dá řešit předpěstováním v sadbovačích podobně jako rajčata. 


Kde se permasemínka pěstují?

Z větší části na rodinné farmě Marka Kvapila v Pňovicích + menší část u našich partnerů. Nejsme jen e-shop. Semínka, která prodáváme, jsme sami namnožili a máme s nimi spoustu zkušeností, které se snažíme předávat dál. Mimo jiné i prostřednictvím této poradny.