Kvapík | lilek | PERMASEMÍNKA.CZ
    Kvapík | lilek | PERMASEMÍNKA.CZ
    Kvapík | lilek | PERMASEMÍNKA.CZ
    Kvapík | lilek | PERMASEMÍNKA.CZ
    Kvapík | lilek | PERMASEMÍNKA.CZ
    Kvapík | lilek | PERMASEMÍNKA.CZ
    Kvapík | lilek | PERMASEMÍNKA.CZ
    Kvapík | lilek | PERMASEMÍNKA.CZ
    Kvapík | lilek | PERMASEMÍNKA.CZ
  • Z našeho šlechtění
Garance spokojenosti Množitelná semínka Bez chemie

Kvapík není odrůdou v tradičním slova smyslu, ale pestrou populací či odborně tzv. ekologickým heterogenním materiálem. Očekávejte proto více diverzity než u běžných uniformních odrůd lilku, zejména v délce a tloušťce plodů. V ranosti a barvě plodů je Kvapík uniformní. Díky nižšímu vzrůstu je vhodný také pro pěstování v nádobách.

KRITÉRIA SELEKCE

- maximální ranost

- maximální výnosy

- dobrý zdravotní stav

Známka 
Jitka 01.10.2023

Kvapík překvapení

V časové nouzi jsem zasadila semínka 1.5. s tím, že uvidím co bude dál. Neměla jsem možnost dát do záhonu tak šel do pytlů. Dnes je obsypaný plody a stále sklízím a dozrávají další. V n.m.v. cca 550 m. a s nočňími teplotami okolo 4 C.

  • Pro 2 z 2 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Ondřej P. Simon 26.07.2023

Kvapík klíčí i v horku nadvakrát II

Kvapík rychlík a kvapík louda se v dalším růstu a úrodě nelišili :)

Známka 
Alena 24.07.2023

Kvapík

vysiala som do kelímku asi polovicu semien, vyzerá, že vyšli všetky, tie väčšie som vypikírovala a nakoniec vysadila 7 ks do záhrady. Plody zodpovedajú svojmu menu, k dnešnému dňu som už zúžitkovala 6 kusov. Je výborný, nevadí, že je menší ako je bežné.

  • Pro 1 z 1 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Vlaďka 15.01.2023

Kvapík prekvapí :)

Kto má rád baklažán, nemal by ho tento druh minúť. Pestujem baklažány už niekoľko sezón, niektorým druhom sa darí viac, iným menej, ale kvapík bol nezmar. Zvládol chladný koniec mája, vysoké teploty cez leto a čo ma prekvapilo, kľudne nahodil aj 10 plodov naraz a “postaral” sa o ne. Posledné plody som zo záhrady brala na začiatku 11.mesiaca, neuveriteľné. Tento rok nasadím nasadím určite znovu :)

  • Pro 1 z 1 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Daniela Pustaiová 16.10.2022

Kvapík skutočne prekvapil

Tohto roku sme mali konečne svoje vlastné baklažány (lilky) po niekoľkých neúspešných pokusoch v minulosti s inými odrodami. Podmienky teda u nás na južnom Slovensku neboli ideálne, po májovom oteplení dosť prudké ochladenie, keď sa sadenice trochu v júni spamätali a nasadili plody, prišli takmer 40 stupňové horúčavy, sucho, roztoče. v júli. Myslela som, že už je koniec. Po augustovom daždi a miernom ochladení ale opäť naštartovali a odvtedy to bol doslova turbobaklažán. Každý týždeň vyše desiatka plodov a to rodili zo 4 rastlín poriadne len dve. S príchodom septembra a normálnych teplôt plody ešte väčšie a chutnejšie. Tento 2 októbrový týždeň sme zjedli posledné. Vôbec nevadilo, že sú oproti iným odrodám štíhlejšie a menšie, boli chutné a bez horkosti. Jednoznačne bude súčasťou našej záhrady aj na budúci rok.

  • Pro 10 z 10 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Zuzana Hamplova 30.08.2022

Kvapik

Tak toto je prekvapeni letosni sezony! Sazenice byly ze vsech vysazenych seminek. Ja mam 6 na zahonu a tchyne 3 ve skleniku. Kupodivu moje venku prospivaji a plodi mnohem vice. Na kazdem keriku mam vic nez 30 plodu, vetsinou podlouhlych tvaru. Je potreba vyvazovat. Pretizene vetve se lamou ven z vyvyseneho zahonu. Pristi rok urcite nasadim znova, toto je luxusni odruda lilku.

  • Pro 7 z 7 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Ondřej S 02.04.2022

Kvapík klíčí i v horku nadvakrát

Dobrý den, kvapík vyset v půli března, a držen několik dni v polootevřeném jogurtovači aby měl pořádně teplo k těm 30 °C. Vyklíčil během několika dní. Pak šel na okno do 15-20°C a si po týdnu šla ještě další vlna semen. Přepíchal jsem je odděleně a budu sledovat Kvapík-rychlík a Kvapík-louda. Celkem bylo ze sáčku 11 rychlejiklíčících a 5 s prodlouženým klíčením. O.Simon, Středokluky

  • Pro 6 z 6 je toto hodnocení užitečné.

Napište svůj názor !

    Jsou permasemínka bioosivem?

    Ano, oficiálně jsou Permasemínka v režimu ekologického zemědělství s produkcí certifikovaného bioosiva od roku 2021. V Permasemínkách hospodaříme a vždy jsme hospodařili zcela bez chemie. Semínka nemoříme. Dodržujeme zásady ekologického zemědělství, jak jsou stanoveny v Zákoně o ekologickém zemědělství.

    Naší kontrolní organizací je Biokont: CZ-BIO-003. Registrace je na Marka Kvapila, který je registrovaný jako ekologický zemědělec a zodpovídá za činnost Permasemínek.

    Přesto v tuto chvíli nejsou všechna naše semena oficiálně bio. Z jednoho důvodu. Poptávka po permasemínkách neustále roste. Abychom ji uspokojili, musíme přikupovat nové pozemky. Přechod do ekologického zemědělství na novém pozemku trvá dva roky.

    Semena vypěstovaná na novém pozemku jsou z tzv. přechodného období. I když při jejich výrobě neaplikujeme žádné chemické ošetření, certifikaci bio nemají.

    Je to však dočasný stav.


    Proč mi semena neklíčí?

    Nejčastější příčiny špatného klíčení semen jsou nekvalitní osivo, nízká či vysoká teplota, nedostatek vláhy, příliš hluboký výsev, příliš krátká doba od výsevu.

    1) Nekvalitní osivo s nízkou klíčivostí. Solidní osivářské firmy Vám takové osivo neprodají. První zásadou by proto mělo být kupovat semena z prověřených zdrojů. U nás v Permasemínkách si kvalitu semen pečlivě hlídáme a pravidelně testujeme jejich klíčivost. Nejste-li však přesto s klíčením spokojeni, neváhejte nám napsat na info@permaseminka.cz. Než tak učiníte, projděte si prosím body níže.

    2) Nízká či vysoká teplota. Teplota má na klíčení semen zásadní vliv. Nízká teplota patří častým příčinám nevyklíčení semen. Týká se to zejména rajčat, paprik, lilku, okurek, melounů, ačokči. Optimální teplota pro vyklíčení semen těchto druhů se pohybuje v rozmezí 25 - 30°C. Některá semena vyžadují k vyklíčení naopak teplotu nižší v rozmezí 15 - 20°C. To je případ salátu, špenátu, cibule a hrachu. Při vyšších teplotách může být klíčení semen těchto druhů problematické.

    3) Nedostatek vláhy. Semena potřebují k vyklíčení vláhu. V suchém stavu klíčit nezačnou. Problém může nastat, když částečně naklíčená semena po výsevu vyschnou. V suchu jim okamžitě zasychá klíček a nastává uhynutí. Proto je důležité výsevní misky či oseté záhony pravidelně zavlažovat a nenechat nikdy vyschnout. Zároveň ale pozor na přemokření a vyplavení semen.

    4) Příliš hluboký výsev. Drobná semena zasetá příliš hluboko nemají dost energie k tomu, aby prorazila silnou vrstvou zeminy či substrátu. Platí jednoduché pravidlo, že semena vysévám přibližně do hloubky rovné čtyřnásobku jejich velikosti. Drobná semínka opatrně přihrneme jen několika mm substrátu. Větší semena můžou přijít do hloubky pět až deset centimetrů (fazole, bob).

    5) Příliš krátká doba od výsevu. I v optimálních podmínkách může klíčení některých semen trvat sedm až deset dnů. Nejsou-li podmínky optimální (například z důvodu nízké teploty), může se klíčení protáhnout na tři týdny až měsíc. To platí pro většinu zeleninových semen. U semen některých trvalek, stromů a keřů však klíčení běžně trvá tři a více měsíců, přičemž je zde nutná stratifikace - dlouhodobé vystavení semen chladu a vlhku.


    Jak dlouho semena vydrží klíčivá?

    Zakoupená semena vydrží minimálně jeden rok nebo déle. Jak dlouho přesně, to se odvíjí od druhu a staří semen a také od podmínek skladování. Každopádně se není třeba obávat, že když koupíte semena například na podzim, nevydrží Vám do jara. Doba spotřeby je vždy uvedena na obalech, v nichž jsou semena balena. Pokud semena uchováte na suchém a chladném místě (pod 20°C), vydrží až pět let. V mrazáku při teplotě -18°C mohou vydržet až 20 let. 


    Jak správně skladovat semena?

    Základní podmínky správného skladování semen jsou: Sucho, chladno a temno.

    1) Sucho. Semena musejí být dobře vysušená a zabezpečená proti zvlhnutí. Máte-li doma relativní vlhkost nad 60%, uložte semena do plastových sáčků se zipem nebo sklenic s klipovým uzávěrem a gumovým těsněním.

    2) Chladno. Čím nižší teplota, tím déle semena vydrží. Uložte je proto doma na co nejchladnější místo. Pokud chcete semena uchovat po dobu deseti a více let, uložte je do mražáku při teplotě -18°C. Tak Vám vydrží až dvacet let. Ujistěte se ale před tím, že jsou opravdu dobře vysušená. Jinak by je mráz mohl poškodit.

    3) Temno. Na semena by nemělo svítit přímé slunce a ideální je uchovávat je v úplné tmě. Třeba jako sušené bylinky. Sucho a chladno jsou ovšem důležitější faktory.


    Může mráz poškodit semena?

    Dobře vysušená semena mráz nepoškodí. Nemusíte se tedy bát zasílání semen poštou v zimě, když je venkovní teplota pod nulou. Semena, která nabízíme, jsou z naší vlastní produkce, takže můžeme garantovat, že jsou dostatečně suchá na to, aby je mráz nepoškodil.


    Co pěstovat na balkoně či doma za oknem?

    Bytové zahradničení se musí vypořádat se dvěma limitujícími faktory, jimiž jsou nedostatek místa a nedostatek světla. Platí to jak pro pěstování na balkóně, tak pro pěstování doma za oknem. Jedině správným výběrem plodin a odrůd se lze těmto limitům přizpůsobit.

    Nedostatek místa dobře snášejí chilli papričky zakrslejšího vzrůstu. Například odrůdy Numex Twilight nebo Gelbe Kirschen. Nebudou sice plodit tak hojně jako na prosluněné zahrádce, ale pálivého kapsaicinu sklidíte pořád dost. Z rajčat jsou dobře adaptovaná na nedostatek místa balkonová rajčata, která lze pěstovat v květináčích. Jsou to odrůdy Red Robin, Micro Tom a Bogus Fruchta. Existuje dokonce balkonová mrkev, odrůda Parmex, která je díky zakrslému kořenu skvěle adpatovaná na limitovaný prostor truhlíků či květináčů!

    Nedostatek světla snáší nejlépe listová zelenina. Velice vhodná pro pěstování v truhlících je roketa setá, která neuvěřitelně rychle roste a dá se pěstovat i v zimním období. Podobně portulák a saláty, z nichž lze doporučit starou odrůdu Stupický kamenáč, která má velmi malé hlávky. Pokud plánujete bytovou zahrádku na déle než rok, tak můžete zkusit i jedlé trvalky - například cibuli sečku nebo česnek ořešec.


    Jaký je rozdíl mezi hybridními a nehybridními semen y?

    Hybrid =  kříženec. Hybridní F1 semena vznikají zkřížením dvou či více rodičovských linií. Dokáže je produkovat pouze šlechtitelská firma, která má vybrané linie pod kontrolou. Hybridní semena nejsou v první tzv. F1 generaci geneticky stabilní. Při semenaření u nich proto dochází ke štěpení znaků a obvykle i poklesu kvality. Proto nejsou vhodná ke svépomocnému množení. Pěstitelé je obvykle každý rok znovu kupují.

    Naopak nehybridní semena jsou geneticky stabilní. Při dodržení základních pravidel semenaření jsou množitelná bez výraznějších změn a kdokoli si je může svépomoci množit.


    Jsou v sortimentu Permasemínek i hybridní semena (odrůdy)?

    Ne. Chceme našim zákazníkům poskytovat pouze odrůdy nehybridní, které jsou geneticky ustálené a dají se semenařit.


    Jak poznat hybridní semena?

    Hybridní semena poznáte tak, že na pytlíku se semeny je napsáno buď „hybrid“ nebo „F1“. Pokud tam nic z toho uvedeno není, jedná se o nehybridní osivo a lze ho semenařit. Permasemínka jsou vždy nehybridní.


    Proč osivářské firmy nabízejí stále více hybridní odrůdy?

    Protože na hybridních semenech lze více vydělat. Hybridní semena vznikají křížením několika linií, které má pod kontrolou jen šlechtitel či osivářská firma. Nikdo jiný potom nemůže hybridní semena množit, aniž by došlo ke ztrátě důležitých znaků odrůdy. To pěstitele odrazuje od semenaření a naopak je to motivuje k opakovaným nákupům hybridních semen. To vše je pro osivářské firmy ekonomicky výhodné.


    Jakými vlastnostmi se vyznačuje lilek Kvapík a kam se hodí?

    Lilek Kvapík je velmi raný, spíše drobnějšího vzrůstu a velmi plodný. Jeho plody mají různou tloušťku i délku, někdy jsou až hadovitého tvaru a různě se kroutí. Kvapík má dobrou odolnost vůči chorobám. Proto se hodí i do okrajových oblastí, kde jiné odrůdy lilku nemusí dozrávat. 

    Lilky sklízíme, když mají plody lesklou tmavě fialovou barvu. Pokud již barvu změní do žlutohnědé, jsou přezrálé a můžete je využít na semínka. 

    Podrobněji o lilku kvapíku si můžete přečíst ZDE: Lilek Kvapík


1 další produkt ze stejné kategorie:

Podobné produkty pro více pestrosti v zahradě i na talíři: