Garance spokojenosti Množitelná semínka Bez chemie

Liči rajčátko je druh botanicky příbuzný s rajčaty, přesto ale dosti odlišný. Je odolnější vůči některým chorobám a dokonce zvládá mírné mrazíky. Máme vypozorováno, že na podzim, když první mrazíky odrovnají běžná rajčata, liči rajčátka to přežijí a rostou dál. V polykulturách funguje jako biologická ochrana před háďátky, což dokládají četné studie (například zdezde a zde).

Pěstování je podobné jako u tyčkových rajčat. Opora a vylamování bočních výhonů zajistí větší plody a snadnější přístup při sklizni. Což je důležité, protože stonek i listy této rostliny jsou obrostlé pichlavými trny. Při sklizni se neobejdete bez rukavic.

Známka 
Zorka 27.02.2024

Liči rajče lapače mandelinky bramborové

Vloni poprvé pěstované liči rajčátka nám velice usnadnily likvidaci mandelinek. Místo lítání po celém poli, stačilo sednout k 6 keříkům těchto rostlinek a mandelinky vysbírat. A jako malé rostlinky zvládly i velký nápor mandelinek přes dovolenou, vzpamatovalo se a narostly z nich veliké rostliny s krásnými plody chutí i velikostí připomínající mochyně. A na poli vydržely nejdéle. Do prvních mrazíků plodily stejně tak jako divoká rajčata. Za mě velká spokojenost!

  • Pro 2 z 2 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Michal M 21.01.2024

Vynikajúce !

Ako začiatočnik pestovania bez chemie, takto som si predstavoval voľakedy perma rastlinu. Trochu komnskeho hnoja a voda z čističky + vylamovanie/tvarovanie záhradnými nožnicami. 3 semiačka, tri rastliny. Prvé plody tretí Júlový týždeň. Plodili do konca septembra. Po háďatkách ani stopa. Tento rok vysadím zostávajúce semiačka a skúsim odložiť vlastné semienka (minulý rok som "nestihol", všetko sme zjedli). Minulý rok topka aj s Vejci ptáka Ohniváka.

Známka 
Václav B 21.11.2023

Vynikající chuť

Liči rajčátka milujeme, krásně kvetou a lidi kiukají co to máme za nádhery. Jen těch plodů moc není. Buď opadají předem, nebo je sežere mandelinka! S tou je potřeba u nás teda dost bojovat, ale snažíme se. Rozhodně nesklízíme trsy. Je to taková zajímavost.

  • Pro 1 z 1 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Monika Smékalová 10.11.2023

liči rajče

Liči rajče je nádherná rostlina, podařilo se nám z několika semínek vypěstovat jen dvě rostliny, ale nakonec jsme nelitovali. Z jedné vyrostla obří více jak dvoumetrová rostlina do výšky i do šířky. Pěstováno ve foliáku. Nejprve všechny květy opadávaly, mysleli jsme, že nebudou žádné plody, proto jsme zkusili přidávat dřevěný popel a květy přestaly opadávat a rostlina měla ve výsledku velké množství plodů. Nevyštipovali jsme, rostla bez opory i přes to, že byla vysoká.

  • Pro 1 z 1 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Olga J 13.01.2023

Liči rajčátko

Zdravá odolná rostlina dlouho plodí. Plody jsou zajímavé chuti. Velice pichlavá.

  • Pro 2 z 2 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Petra 26.11.2022

Balkon

V samozavlazovaku na SZ balkone, vystipovano jako tyckove. Prvni plody trpke, je potreba nechat dozrat, klidne jist opadane, napraskle plody neplesnivy. Zrale jsou velmi chutne. Priste budu tvarovat vic jako ker nez jen hlavni vyhon, byly zbytecne vysoke. Vedlejsi vyhony plodily mensi rajcatka, ale zdala se mi sladsi. Krasne kvetou!

  • Pro 7 z 7 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Hanka 25.07.2022

Liči Rajčátko

Minulý rok se nám nepodařily vypěstovat sazeničky, ale zkusili jsme to letos znovu a vůbec nelituji. Povedlo se a vysadili jsme k česneku. Plody byly opravdu překvapení, chutná spíše jako ovoce - připomínalo nám kiwi. Ozobáváme přímo z rostliny :)

  • Pro 9 z 9 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Michaela S 30.12.2021

Vynikající zpestření

Liči rajčátko je opravdovým zpestřením zahrádky. Chuťově mě velice mile překvapilo, připomíná mi mochyni. Zároveň mě překvapila mandelinka, která na rostlinách hodovala, ale stačili jsme sbírat, tak škody nestihla natropit. Budeme pěstovat i příští rok :)

  • Pro 4 z 4 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Ivana 12.12.2021

Líčí rajčátko

Vynikající! Vzhledem k tomu, že dlouho klíčí se mi podařilo uchovat sazeničky přes zimu do dalšího roku a na záhon vysadit až druhým rokem, ale vyplatilo se! Vynikající chuť, ač rostlinka se brání a píchá svými trny, které má všude....

  • Pro 4 z 4 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Lenka 09.11.2021

Liči rajčátko

Letos jsem Liči rajčátko pěstovala poprvé a jsem z něj nadšená. Chutná všem. Když je zralé, nepotřebujete na sklizeň ani rukavice. Rozhodně ho budu pestovat znovu.

  • Pro 4 z 4 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Iva M 13.02.2021

Liči

Nádherně exoticky vypadá a skvělé chuti. Pěstovala jsem na terase v zavlažovacím truhlíku.

  • Pro 4 z 4 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Radka Rudovská 15.01.2021

Krásné a výborné

Litchi rajčátka jsou nádherná.Již po 2 roky si z nich vysazuji "živý" plot.Oporu opravdu potřebují a vyštipovat stejně jako rajčata..tedy spíše tvarovat.Plody jsou chuťově velmi zajímavé(jíme příme z rostliny syrové) .Můžeme je sklízet až do mírných mrazíků. Vzkledem k čeledi rostlin pozor na mandelinku bramborovou.Vřele doporučuji.Je to obdivujodná rarita ve vaší zahrádce.

  • Pro 5 z 5 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Jana 19.11.2019

Bodlák

Liči rajčátko pro mne bylo neuvěřitelné překvapení, čekala jsem pár plodů na zkoušku, ale nestíhali jsme sklízet a chuťově jsou velmi zajímavé, v dobrém smyslu slova. Každý v té chuti cítil něco jiného. Doporučuji opravdu pěstovat s oporou, já to zanedbala a sklizeň chtěla odvahu.

  • Pro 18 z 18 je toto hodnocení užitečné.

Napište svůj názor !

    Jsou permasemínka bioosivem?

    Ano, oficiálně jsou Permasemínka v režimu ekologického zemědělství s produkcí certifikovaného bioosiva od roku 2021. V Permasemínkách hospodaříme a vždy jsme hospodařili zcela bez chemie. Semínka nemoříme. Dodržujeme zásady ekologického zemědělství, jak jsou stanoveny v Zákoně o ekologickém zemědělství.

    Naší kontrolní organizací je Biokont: CZ-BIO-003. Registrace je na Marka Kvapila, který je registrovaný jako ekologický zemědělec a zodpovídá za činnost Permasemínek.

    Přesto v tuto chvíli nejsou všechna naše semena oficiálně bio. Z jednoho důvodu. Poptávka po permasemínkách neustále roste. Abychom ji uspokojili, musíme přikupovat nové pozemky. Přechod do ekologického zemědělství na novém pozemku trvá dva roky.

    Semena vypěstovaná na novém pozemku jsou z tzv. přechodného období. I když při jejich výrobě neaplikujeme žádné chemické ošetření, certifikaci bio nemají.

    Je to však dočasný stav.


    Proč mi semena neklíčí?

    Nejčastější příčiny špatného klíčení semen jsou nekvalitní osivo, nízká či vysoká teplota, nedostatek vláhy, příliš hluboký výsev, příliš krátká doba od výsevu.

    1) Nekvalitní osivo s nízkou klíčivostí. Solidní osivářské firmy Vám takové osivo neprodají. První zásadou by proto mělo být kupovat semena z prověřených zdrojů. U nás v Permasemínkách si kvalitu semen pečlivě hlídáme a pravidelně testujeme jejich klíčivost. Nejste-li však přesto s klíčením spokojeni, neváhejte nám napsat na info@permaseminka.cz. Než tak učiníte, projděte si prosím body níže.

    2) Nízká či vysoká teplota. Teplota má na klíčení semen zásadní vliv. Nízká teplota patří častým příčinám nevyklíčení semen. Týká se to zejména rajčat, paprik, lilku, okurek, melounů, ačokči. Optimální teplota pro vyklíčení semen těchto druhů se pohybuje v rozmezí 25 - 30°C. Některá semena vyžadují k vyklíčení naopak teplotu nižší v rozmezí 15 - 20°C. To je případ salátu, špenátu, cibule a hrachu. Při vyšších teplotách může být klíčení semen těchto druhů problematické.

    3) Nedostatek vláhy. Semena potřebují k vyklíčení vláhu. V suchém stavu klíčit nezačnou. Problém může nastat, když částečně naklíčená semena po výsevu vyschnou. V suchu jim okamžitě zasychá klíček a nastává uhynutí. Proto je důležité výsevní misky či oseté záhony pravidelně zavlažovat a nenechat nikdy vyschnout. Zároveň ale pozor na přemokření a vyplavení semen.

    4) Příliš hluboký výsev. Drobná semena zasetá příliš hluboko nemají dost energie k tomu, aby prorazila silnou vrstvou zeminy či substrátu. Platí jednoduché pravidlo, že semena vysévám přibližně do hloubky rovné čtyřnásobku jejich velikosti. Drobná semínka opatrně přihrneme jen několika mm substrátu. Větší semena můžou přijít do hloubky pět až deset centimetrů (fazole, bob).

    5) Příliš krátká doba od výsevu. I v optimálních podmínkách může klíčení některých semen trvat sedm až deset dnů. Nejsou-li podmínky optimální (například z důvodu nízké teploty), může se klíčení protáhnout na tři týdny až měsíc. To platí pro většinu zeleninových semen. U semen některých trvalek, stromů a keřů však klíčení běžně trvá tři a více měsíců, přičemž je zde nutná stratifikace - dlouhodobé vystavení semen chladu a vlhku.


    Jak dlouho semena vydrží klíčivá?

    Zakoupená semena vydrží minimálně jeden rok nebo déle. Jak dlouho přesně, to se odvíjí od druhu a staří semen a také od podmínek skladování. Každopádně se není třeba obávat, že když koupíte semena například na podzim, nevydrží Vám do jara. Doba spotřeby je vždy uvedena na obalech, v nichž jsou semena balena. Pokud semena uchováte na suchém a chladném místě (pod 20°C), vydrží až pět let. V mrazáku při teplotě -18°C mohou vydržet až 20 let. 


    Jak správně skladovat semena?

    Základní podmínky správného skladování semen jsou: Sucho, chladno a temno.

    1) Sucho. Semena musejí být dobře vysušená a zabezpečená proti zvlhnutí. Máte-li doma relativní vlhkost nad 60%, uložte semena do plastových sáčků se zipem nebo sklenic s klipovým uzávěrem a gumovým těsněním.

    2) Chladno. Čím nižší teplota, tím déle semena vydrží. Uložte je proto doma na co nejchladnější místo. Pokud chcete semena uchovat po dobu deseti a více let, uložte je do mražáku při teplotě -18°C. Tak Vám vydrží až dvacet let. Ujistěte se ale před tím, že jsou opravdu dobře vysušená. Jinak by je mráz mohl poškodit.

    3) Temno. Na semena by nemělo svítit přímé slunce a ideální je uchovávat je v úplné tmě. Třeba jako sušené bylinky. Sucho a chladno jsou ovšem důležitější faktory.


    Může mráz poškodit semena?

    Dobře vysušená semena mráz nepoškodí. Nemusíte se tedy bát zasílání semen poštou v zimě, když je venkovní teplota pod nulou. Semena, která nabízíme, jsou z naší vlastní produkce, takže můžeme garantovat, že jsou dostatečně suchá na to, aby je mráz nepoškodil.


    Jak na slimáky bez chemie?

    Nejefektivnější ekologická ochrana před slimáky na zahradě je ruční sběr kombinovaný s kladením pastí, případně nasazení kachen. Zeleninu je lepší nemulčovat, zejména doporučujeme vyhnout se organickému mulči, který slimákům poskytuje úkryt. Nic jiného se nám v Permasemínkách neosvědčilo. Aromatické bylinky, jehličí, popel, drcené skořápky apod. jsou jen ztrátou času a proti slimákům nefungují.

    Není třeba slimáky sbírat po celý rok. Důležitá je ochrana rostlin zejména v jarním období, kdy jsou drobné a zranitelné. Jakmile zesílí, slimáci již pro ně nejsou hrozbou. Slimáci se sbírají v době, kdy na zahradu nesvítí přímé slunce. To jest večer po západu či ráno před východem slunce, za deštivého a zamračeného počasí, případně za tmy s čelovkou. Při jasném dni jsou slimáci zalezlí v úkrytech, těžko se hledají a posbíráte jich málo.

    Velmi se nám osvědčilo kombinovat sběr s kladením pastí z prken či velkých listů rostlin, jako je bohyška, rebarbora či křen. Prkna či listy se rozloží kolem záhonů a slimáci se pod ně začnou stahovat. Pak už jen čas od času prkna otočíte a slimáky máte pěkně pohromadě na jednom místě.


    Co pěstovat na balkoně či doma za oknem?

    Bytové zahradničení se musí vypořádat se dvěma limitujícími faktory, jimiž jsou nedostatek místa a nedostatek světla. Platí to jak pro pěstování na balkóně, tak pro pěstování doma za oknem. Jedině správným výběrem plodin a odrůd se lze těmto limitům přizpůsobit.

    Nedostatek místa dobře snášejí chilli papričky zakrslejšího vzrůstu. Například odrůdy Numex Twilight nebo Gelbe Kirschen. Nebudou sice plodit tak hojně jako na prosluněné zahrádce, ale pálivého kapsaicinu sklidíte pořád dost. Z rajčat jsou dobře adaptovaná na nedostatek místa balkonová rajčata, která lze pěstovat v květináčích. Jsou to odrůdy Red Robin, Micro Tom a Bogus Fruchta. Existuje dokonce balkonová mrkev, odrůda Parmex, která je díky zakrslému kořenu skvěle adpatovaná na limitovaný prostor truhlíků či květináčů!

    Nedostatek světla snáší nejlépe listová zelenina. Velice vhodná pro pěstování v truhlících je roketa setá, která neuvěřitelně rychle roste a dá se pěstovat i v zimním období. Podobně portulák a saláty, z nichž lze doporučit starou odrůdu Stupický kamenáč, která má velmi malé hlávky. Pokud plánujete bytovou zahrádku na déle než rok, tak můžete zkusit i jedlé trvalky - například cibuli sečku nebo česnek ořešec.


    Jaký je rozdíl mezi hybridními a nehybridními semen y?

    Hybrid =  kříženec. Hybridní F1 semena vznikají zkřížením dvou či více rodičovských linií. Dokáže je produkovat pouze šlechtitelská firma, která má vybrané linie pod kontrolou. Hybridní semena nejsou v první tzv. F1 generaci geneticky stabilní. Při semenaření u nich proto dochází ke štěpení znaků a obvykle i poklesu kvality. Proto nejsou vhodná ke svépomocnému množení. Pěstitelé je obvykle každý rok znovu kupují.

    Naopak nehybridní semena jsou geneticky stabilní. Při dodržení základních pravidel semenaření jsou množitelná bez výraznějších změn a kdokoli si je může svépomoci množit.


    Jsou v sortimentu Permasemínek i hybridní semena (odrůdy)?

    Ne. Chceme našim zákazníkům poskytovat pouze odrůdy nehybridní, které jsou geneticky ustálené a dají se semenařit.


    Jak poznat hybridní semena?

    Hybridní semena poznáte tak, že na pytlíku se semeny je napsáno buď „hybrid“ nebo „F1“. Pokud tam nic z toho uvedeno není, jedná se o nehybridní osivo a lze ho semenařit. Permasemínka jsou vždy nehybridní.


    Proč osivářské firmy nabízejí stále více hybridní odrůdy?

    Protože na hybridních semenech lze více vydělat. Hybridní semena vznikají křížením několika linií, které má pod kontrolou jen šlechtitel či osivářská firma. Nikdo jiný potom nemůže hybridní semena množit, aniž by došlo ke ztrátě důležitých znaků odrůdy. To pěstitele odrazuje od semenaření a naopak je to motivuje k opakovaným nákupům hybridních semen. To vše je pro osivářské firmy ekonomicky výhodné.


    Jak sklízet Liči rajčátko?

    Liči rajčátko je pichlavá rostlina, ale i přesto jsou způsoby, jak si sklizeň zpříjemnit. Jako prevenci popíchání rukou při sklizni je vhodné používat rukavice. Sklizeň jde lépe od ruky, když jsou plody dostatečně vyzrálé a rostlina je vyvázaná k opoře a má vylámané boční výhony. Pichlavost liči rajčátek nese i výhody, někteří zahradníci např. rostliny používají jako živý plot proti nevítaným zvířecím návštěvníkům.

    Jsou to krásné rostliny a vydrží bez plísně až do prvních mrazíků. Co se týče chuti, tak je specifická, někomu připomíná třešeň, jinému kiwi, višeň či mochyni. 

    I přes jeho pichlavost jsme si liči rajčátko velmi oblíbili.


Ze stejné kategorie (10):

Podobné produkty pro více pestrosti v zahradě i na talíři: