LISTONOH CHRÁNÍ ÚRODU PŘED SLIMÁKY
Činí tak díky svým vysokým "nohám", které mu narostou na konci jara v době, kdy slimáci začínají být na zahradě velmi aktivní:) Ti listové saláty často poškozují požerem a znečišťují slizem a výkaly. K listům, které rostou na stonku 50 - 120 cm nad zemí se ale nedostanou tak snadno. Ty proto zůstanou obvykle zdravé a čisté.
KONZUMACE STONKŮ A STONKOVÝCH LISTŮ
Začátkem jara funguje Listonoh skvěle jako klasický listový salát, kdy z rostliny postupně trháme jednotlivé listy. Jakmile začne nakvétat a vytvoří lodyhy (stonky), můžeme pokračovat sklizní i těchto částí rostliny včetně stonkových listů.
Starší stonky zejména ve své spodní polovině mohou být vláknité. Proto doporučujeme sklízet mladé stonky, případně jen jejich horní třetinu a to ještě před květem (do stádia poupat). Chce to vyzkoušet a vychytat optimální stádium zralosti.
Listy sklizené ze stonků i stonky samotné mohou mít lehce nahořklou chuť. Obojí doma každoročně konzumujeme a není to nic zásadního, co by nám vadilo. Mírná hořkost může být zajímavým zpestřením pokrmů a pokud salát konzumujeme jako přílohu k jinému pokrmu, téměř ani není cítit.
Nicméně k potlačení či snížení hořkosti stonků a stonkových listů doporučujeme následující:
- Nejpozději v dubnu vysadit předpěstované sazeničky na zahradu. Květnová či červnová výsadba neposkytne rostlinám dostatek času na vývoj listů, rychle vybíhá do květu a může způsobit silnější hořknutí.
- Pěstovat salát více nahusto ve sponu 20 x 20 cm. Případně pěstovat ze samovýsevu, kdy bývá hustota rostlin ještě vyšší. Samovýsev znamená, že necháte salát vykvést, vytvořit semena a vysemenit se. V okolí matečných rostlin potom přirozeně vyroste další generace salátů.
- Pěstovat v polostínu. Pro salát to není problém a bude mít lepší chuť. Jakožto listová zelenina snáší částečný zástin lépe než plodová i kořenová zelenina.
- Stonky konzumovat ihned, jakmile se začnou tvořit. Čím déle budete otálet, tím více mohou zhořknout.
- Stonky je optimální sklízet před vykvetením maximálně do stádia poupat. Později mohou být více hořké a tvoří špatně rozkousatelná vlákna.
- Listy nám chutnají i z rostliny, které již kvetou. Jsou jen lehce nahořklé. Ovšem nejlahodnější jsou mladší listy. Zejména vrcholové listy na dosud nevykvetlých stoncích.
- Konzumovat jen horní třetiny stonků, které bývají nejsladší.
- Starší a tlustší stonky oloupat od vnější slupky. Vnitřní dužnina je potom velmi lahodná, šťavnatá a nehořká.
Pokud tato opatření dodržíte, hořkost bude opravdu jen mírná nebo žádná a pochutnáte si na skvělé zelenině.
LISTONOHA LZE UCHOVAT DÉLE NEŽ LISTOVÉ SALÁTY
Velikou výhodou stonků je, že po sklizni vám vydrží několik dnů svěží. Nevadnou. Můžete si je uchova v lednici, nebo vzít v létě jako zeleninovou svačinku někam na cestu. A pokud sklidíte stonky včetně vrcholových listů, zůstanou svěží i listy.
KDE BYL LISTONOH OBJEVEN
V roce 2017 jsme byli s dětmi na rodinné dovolené v rumunském Banátu. Bydleli jsme v zapadlé vesničce Rovensko, která je obydlena česky mluvícími obyvateli, kteří vesnici založili někdy v 19. století. Rovensko je poměrně izolovaná vesnice, autem se dostat k nejlbližší rumunské vesnici trvá cca hodinu. Zřejmě i proto místní obyvatelé žijí do značné míry soběstačným způsobem života. Hodně potravy si pěstují na svých políčkách, zahradách a pastvinách. Řada místních se věnuje i semenaření některých druhů zelenin či polních plodin.
V Rovensku jsme navštívili místní rodáky manžele Pinkavovi na jejich statku a od paní Pinkavové jsme dostali semínka salátu Listonoh. Název jsme mu dali až po několika letech na základě naší zkušenosti s ním, protože žádný neměl.
Vzhledem ke značné izolovanosti Rovenska od okolí je pravděpodobné, že salát Listonoh má svůj původ v nějaké místní staré odrůdě. Nelze ani vyloučit, že byl dovezen do Rovenska z Česka v 19. století, kdy docházelo k osidlování neobydlených oblastí Rumunska.
LISTONOH A DIVERZITA
Listonoh není oficiálně odrůdou. Jedná se o tzv. ekologický heterogenní materiál neboli pestré osivo. Pestrost se projevuje víceméně jen v jednom znaku, totiž v barvě semen, která je obvykle černá ale v cca 15% případů i bílá. Antokyanové zbarvení listů (načervenalé zbarvení) se vyskytuje na všech rostlinách, ale v různé intezitě. V ostatní znacích je Listonoh uniformní.