Vytrvalý špenát z Kavkazu

85,00 Kč

Nový produkt

cca 30 semen

| VYTRVALÝ ŠPENÁT Z KAVKAZU | HABLITZIA TAMNOIDES |

Objev posledních let! V ČR neznámá pnoucí trvalka s chutnými listy bez hořkosti. Mladé listy a výhonky se konzumují syrové jako náhražka salátu. Plně mrazuvzdorná. Nejlépe roste v polostínu až stínu. Limitované množství!

Porovnat
Do seznamu přání

Sdílet:

Pozor, nejedná se o pnoucí malabarský špenát (Basella alba či Basella rubra), který není odolný mrazíkům a vyžaduje přímé slunce. Druh Hablitzia tamnoides je v ČR téměř neznámý a nenašli jsme nikoho, kdo by ho zde pěstoval. Proto jsme rádi, že můžeme nabídnout semínka této opomíjené rostliny pěstitelům u nás. Máme vyzkoušeno, že se dá v našich podmínkách dobře pěstovat jako trvalka a bez problémů přežije zimu. Druh Hablitzia tamnoides je jediným existujícím druhem rodu Hablitzia. Původním areálem výskytu této rostliny je Kavkaz. Ve Skandinávii zdomácněl a je tam pěstován jako kulturní plodina. 

VYUŽITÍ: Nejchutnější částí rostliny jsou mladé načervenalé výhonky, které začínají rašit ze země někdy již v zimě a zejména v průběhu března až dubna je lze sklízet jako náhražku salátu. Jsou křehké, křupavé a velmi lahodné. Později se sbírají mladé lístky nebo koncové části úponků, které se přidávají na chleba či do salátu. Starší listy lze vařit jako špenát, hodí se například do polévek nebo na pizzu. 

KLÍČENÍ: Pozor, semínka klíčí v chladu při nízké teplotě. Osvědčilo se nám klíčení v lednici při teplotě 5 - 10°C. Semínka vysejeme do výsevní misky a zlehka zahrneme maximálně 1 - 2 mm substrátu. Zalejem vodou a přetáhneme potravinářskou fólií, nebo umístíme do igelitového sáčku, abychom zabránili vyschnutí. Po 2 - 6 týdnech semínka začnou klíčit. Jakmile většina semen vzejde, přestěhujeme je z lednice do chladné místnosti za okno ke světlu či do skleníku.

PĚSTOVÁNÍ: Na jaře vysazujeme předpěstované sazenice ven na zahradu. Někam do polostínu, třeba pod ovocné stromy (skvělá rostlina do jedlého lesa). Slunným stanovištím se raději vyhneme. Máme vypozorováno, že rostliny na plném slunci nerostou zdaleka tak dobře a mají mnohem menší listy než rostliny v polostínu až stínu. Na plném slunci sice mohou růst také, ale zdaleka nebudou prospívat tak dobře jako rostliny na stinnějších místech. V prvním roce je růst pomalý a rostliny se mohou zdát slabé a ochablé. Od druhého roku dál je růst bujnější. Z jedné rostliny vyraší každé jaro destíky výhonů, které lze sklidit nebo nechat plazit po zemi či pnout po opoře. Jako oporu můžeme použít pruty, kari síť nebo oplocenku. Dorůstá do výšky 2 - 3 m.

POZNÁMKA K NÁZVU: Druh Hablitzia tamnoides nemá český ustálený název. Nabízejí se názvy jako vytrvalý špenát, pnoucí či popínavý špenát, kavkazský špenát, špenát z Kavkazu. Pro účely Katalogu permasemínek jsme zvolili název vytrvalý špenát, abychom druh hablitzia tamnoides odlišili od druhu Basella alba, který bývá někdy označován jako popínavý špenát.

Žádný názor zákazník pro tuto chvíli.

Napsat recenzi

Vytrvalý špenát z Kavkazu

Vytrvalý špenát z Kavkazu

cca 30 semen

| VYTRVALÝ ŠPENÁT Z KAVKAZU | HABLITZIA TAMNOIDES |

Objev posledních let! V ČR neznámá pnoucí trvalka s chutnými listy bez hořkosti. Mladé listy a výhonky se konzumují syrové jako náhražka salátu. Plně mrazuvzdorná. Nejlépe roste v polostínu až stínu. Limitované množství!

Další odrůdy

Kompletní nabídka semen