MANGOLD NEBO ŠPENÁT?
Mangold má oproti špenátu dvě výhody: 1) Nevybíhá v létě do květu, takže ho lze pěstovat a sklízet prakticky celou sezónu; 2) Obsahuje méně kyseliny šťavelové, která snižuje využití vápníku v lidském těle.
RECEPT NA MANGOLDOVOU POLÉVKU
Z listů je skvělá polévka, kterou z darovaných listů uvařila a přivezla na Semínkovou farmu Jana Březinová. Zde její postup. Polévka - 4 porce: 2 větší cibule, 4 stroužky česneku, pepř, sůl, olej, asi 500 g čerstvých listů mangoldu, nebo prostě plný hrnec na polévku:) Na oleji do zlatova zpěníme nasekanou cibuli a 2 rozmačkané stroužky česneku. Přidáme nakrájené mangoldové listy zbavené tvrdé části řapíku (stačí odstranit jen konce, mixér rozmixuje vše:). Zalejeme vodou - cca 2 l, můžeme přidat na zahuštění nakrájený brambor, opepříme, osolíme dle chuti. Necháme vřít cca 2 minuty a pak do hladka rozmixujeme. Do teplé - ne vroucí polévky přidáme zbývající rozmačkané stroužky česneku a zamícháme. Polévku lze podávat i v polo raw variantě (bez zpěněné cibulky a česneku nebude mít totožnou chuť), kdy směs ohřejeme jen na 42 stupňů a rozmixujeme. Můžeme doplnit opečenými kousky chleba.
SEMENAŘENÍ
Tuto nehybridní odrůdu mangoldu si můžete množit sami, ale jedná se o cizosprašný dvouletý druh, takže semenaření je zde poněkud náročnější. Na podzim vykopeme kořeny a uložíme do sklepa. Na jaře znovu vysadíme a necháme vykvést. Zajistíme oporu. Na semeno použijeme minimálně 10 - 20 rostlin. Jedna dvě rostliny nestačí k uchování genetické diverzity.