Abyste u nás nakoupili co nejpohodlněji, používáme cookies. Nastavení používání cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče. Souhlasím

Mangold listový - Perpetual Spinach

56,00 Kč

Nový produkt

cca 100 semen | klíčivost: 71% (10/2020)

| MANGOLD LISTOVÝ | BETA VULGARIS var. CICLA|

Listová odrůda mangoldu se slabšími řapíky, vyšlechtěná ke konzumaci listových čepelí, čímž se podobá špenátu. Dá se sklízet opakovaně, listy po seříznutí znovu obrážejí. Odtud název Perpetual Spinach (Věčný špenát). Skvělý mangold pro malé zahrádky - zajistí maximální výnosy listů na minimální ploše.

Více…

Do seznamu přání

MANGOLD NEBO ŠPENÁT?

Mangold má oproti špenátu dvě výhody: 1) Nevybíhá v létě do květu, takže ho lze pěstovat a sklízet prakticky celou sezónu; 2) Obsahuje méně kyseliny šťavelové, která snižuje využití vápníku v lidském těle.

RECEPT NA MANGOLDOVOU POLÉVKU

Z listů je skvělá polévka, kterou z darovaných listů uvařila a přivezla na Semínkovou farmu Jana Březinová. Zde její postup. Polévka - 4 porce: 2 větší cibule, 4 stroužky česneku, pepř, sůl, olej,  asi 500 g čerstvých listů mangoldu, nebo prostě plný hrnec na polévku:) Na oleji do zlatova zpěníme nasekanou cibuli a 2 rozmačkané stroužky česneku. Přidáme nakrájené mangoldové listy zbavené tvrdé části řapíku (stačí odstranit jen konce, mixér rozmixuje vše:). Zalejeme vodou - cca 2 l, můžeme přidat na zahuštění nakrájený brambor, opepříme, osolíme dle chuti. Necháme vřít cca 2 minuty a pak do hladka rozmixujeme. Do teplé - ne vroucí polévky přidáme zbývající rozmačkané stroužky česneku a zamícháme. Polévku lze podávat i v polo raw variantě (bez zpěněné cibulky a česneku nebude mít totožnou chuť), kdy směs ohřejeme jen na 42 stupňů a rozmixujeme. Můžeme doplnit opečenými kousky chleba.

SEMENAŘENÍ

Tuto nehybridní odrůdu mangoldu si můžete množit sami, ale jedná se o cizosprašný dvouletý druh, takže semenaření je zde poněkud náročnější. Na podzim vykopeme kořeny a uložíme do sklepa. Na jaře znovu vysadíme a necháme vykvést. Zajistíme oporu. Na semeno použijeme minimálně 10 - 20 rostlin. Jedna dvě rostliny nestačí k uchování genetické diverzity.

HLOUBKA VÝSEVU: 2-3 cm

PŘÍMÝ VÝSEV: duben - červen / červenec

POLOHA: plné slunce

OPTIMÁLNÍ TEPLOTA PRO KLÍČENÍ: 15 - 20 °C

OPORA: ne

SPON (NÁROKY NA PROSTOR): 50 x 15–45 cm 

UMÍSTĚNÍ: venku

Mangold vyséváme od konce dubna do června. Pro podzimní sklizeň až v červenci.

Pozor, dřívější výsevy mohou vybíhat do květu (již v prvním roce).

Doporučujeme přímý výsev na zahradu ve sponu 50 na 15 cm. Postupnou sklizní mladých listů vyjednoťte řádky na finálních 30–45 cm dle toho, jak velké chcete listy. Pro sklizeň větších listů je vhodný spon 50 na 45 cm.

Nevysévejte do skleníku ani doma při pokojové teplotě. Teplota nad 22 °C negativně ovlivňuje klíčivost.

Známka 
12.09.2021

"Špenát" každý týden

S tímto mangoldem jsme velmi spokojení, z cca deseti rostin máme neustálý přísun "špenátu", který vaříme minimálně jedenkrát týdně. Záhon je část dne ve stínu, zálivka byla jen občasná, přesto si úspěšně rostl a obrážel a na rozdíl od ostatní zeleniny mu slimáci tolik neholdovali.

Známka 
10.09.2021

Mangold listový

Nasela jsem ve velkém, jak jsem byla zvyklá u špenátu a pak jsem skoro nevěděla, co s ním ???? Ještě teď bujně roste. Používáme všude jako klasický špenát: polévky, špenát, rizoto, těstoviny, zapékaný s masem nebo jinými druhy zeleniny, tvarohem, luštěninami, prostě všude...

Známka 
16.07.2020

Výborný do těstovin

Roste nám jako plevel, pořád obráží novými listy a je poměrně odolný. Používáme jej do těstovin zejména (lehce na pánvi zavadneme a pak jej smícháme s těstovinami) a jen tak nasyrovo ke snídani - zde tedy menší lístky, protože ty větší jsou tužší a ne tolik chutné. Balení nám myslím vydrží aspoň 5 let, ne-li více, ale uvidíme, jestli starší semínka zvládnou vůbec vzejít.

Známka 
16.07.2018

Lucie K.

Mangold jsem sela letos poprvé a jsem velmi spokojená. I na malé ploše poskytuje vysoké výnosy a rychle dorůstá. U nás (Haná) roste bez problémů, zvláštní péči kromě občasné zálivky ve velkých vedrech, zdá se, nepotřebuje. Akorát dost chutná slimákům, ale velké listy jim stíhají bez problémů odrůstat. Zatím jsme z něj doma připravovali polévku dle popsaného receptu, který různě obměňujeme (např. rozšlehaným vajíčkem, zahuštěním cuketou, zjemněním smetanou nebo přidáním různých bylinek a koření), a také jsme jej dávali pod maso. Dost dobře si dovedu představit i přípravu na způsob klasického špenátu. Velké listy se snadno umývají a zpracovávají, navíc poskytuje úrodu i v době, kdy už máme špenát dávno odkvetlý. Doporučuji vyzkoušet a zároveň děkuji za připomenutí této pozapomenuté zeleniny.

 • Pro 1 z 1 je toto hodnocení užitečné.

Napsat svou recenzi!

Napsat recenzi

Mangold listový - Perpetual Spinach

Mangold listový - Perpetual Spinach

cca 100 semen | klíčivost: 71% (10/2020)

| MANGOLD LISTOVÝ | BETA VULGARIS var. CICLA|

Listová odrůda mangoldu se slabšími řapíky, vyšlechtěná ke konzumaci listových čepelí, čímž se podobá špenátu. Dá se sklízet opakovaně, listy po seříznutí znovu obrážejí. Odtud název Perpetual Spinach (Věčný špenát). Skvělý mangold pro malé zahrádky - zajistí maximální výnosy listů na minimální ploše.

  Jsou permasemínka bioosivem?

  Oficiálně jsou Permasemínka v přechodném dvouletém období na ekologické zemědělství s produkcí bioosiv. Nicméně v reálu v Permasemínkách již deset let hospodaříme ekologicky bez pesticidů a průmyslových hnojiv. Fungujeme dokonce v daleko přísnějším ekologickém režimu než stanovuje zákon o ekologickém zemědělství, který povoluje některé chemické postřiky na ochranu rostlin. Na naší farmě jsme nikdy žádné pesticidy nepoužili.


  Proč mi semena neklíčí?

  Nejčastější příčiny špatného klíčení semen jsou nekvalitní osivo, nízká či vysoká teplota, nedostatek vláhy, příliš hluboký výsev, příliš krátká doba od výsevu.

  1) Nekvalitní osivo s nízkou klíčivostí. Solidní osivářské firmy Vám takové osivo neprodají. První zásadou by proto mělo být kupovat semena z prověřených zdrojů. U nás v Permasemínkách si kvalitu semen pečlivě hlídáme a pravidelně testujeme jejich klíčivost. Nejste-li však přesto s klíčením spokojeni, neváhejte nám napsat na kvapil@permaseminka.cz. Než tak učiníte, projděte si prosím body níže.

  2) Nízká či vysoká teplota. Teplota má na klíčení semen zásadní vliv. Nízká teplota patří častým příčinám nevyklíčení semen. Týká se to zejména rajčat, paprik, lilku, okurek, melounů, ačokči. Optimální teplota pro vyklíčení semen těchto druhů se pohybuje v rozmezí 25 - 30°C. Některá semena vyžadují k vyklíčení naopak teplotu nižší v rozmezí 15 - 20°C. To je případ salátu, špenátu, cibule a hrachu. Při vyšších teplotách může být klíčení semen těchto druhů problematické.

  3) Nedostatek vláhy. Semena potřebují k vyklíčení vláhu. V suchém stavu klíčit nezačnou. Problém může nastat, když částečně naklíčená semena po výsevu vyschnou. V suchu jim okamžitě zasychá klíček a nastává uhynutí. Proto je důležité výsevní misky či oseté záhony pravidelně zavlažovat a nenechat nikdy vyschnout. Zároveň ale pozor na přemokření a vyplavení semen.

  4) Příliš hluboký výsev. Drobná semena zasetá příliš hluboko nemají dost energie k tomu, aby prorazila silnou vrstvou zeminy či substrátu. Platí jednoduché pravidlo, že semena vysévám přibližně do hloubky rovné čtyřnásobku jejich velikosti. Drobná semínka opatrně přihrneme jen několika mm substrátu. Větší semena můžou přijít do hloubky pět až deset centimetrů (fazole, bob).

  5) Příliš krátká doba od výsevu. I v optimálních podmínkách může klíčení některých semen trvat sedm až deset dnů. Nejsou-li podmínky optimální (například z důvodu nízké teploty), může se klíčení protáhnout na tři týdny až měsíc. To platí pro většinu zeleninových semen. U semen některých trvalek, stromů a keřů však klíčení běžně trvá tři a více měsíců, přičemž je zde nutná stratifikace - dlouhodobé vystavení semen chladu a vlhku.


  Jak dlouho semena vydrží klíčivá?

  Počítejte s tím, že při běžné pokojové teplotě Vám zakoupená semena vydrží minimálně jeden rok nebo déle. Jak dlouho přesně - to se odvíjí od druhu a staří semen. Každopádně se nemusíte obávat, že když koupíte semena například na podzim, nevydrží Vám do jara. Doba spotřeby je vždy uvedena na obalech, v nich jsou semena balena. Pokud semena uchováte na suchém a chladném místě, vydrží Vám až pět let. V mražáku při teplotě -18°C mohou vydržet až 20 let. 


  Jak správně skladovat semena?

  Základní podmínky správného skladování semen jsou: Sucho, chladno a temno.

  1) Sucho. Semena musejí být dobře vysušená a zabezpečená proti zvlhnutí. Máte-li doma relativní vlhkost nad 60%, uložte semena do plastových sáčků se zipem nebo sklenic s klipovým uzávěrem a gumovým těsněním.

  2) Chladno. Čím nižší teplota, tím déle semena vydrží. Uložte je proto doma na co nejchladnější místo. Pokud chcete semena uchovat po dobu deseti a více let, uložte je do mražáku při teplotě -18°C. Tak Vám vydrží až dvacet let. Ujistěte se ale před tím, že jsou opravdu dobře vysušená. Jinak by je mráz mohl poškodit.

  3) Temno. Na semena by nemělo svítit přímé slunce a ideální je uchovávat je v úplné tmě. Třeba jako sušené bylinky. Sucho a chladno jsou ovšem důležitější faktory.


  Může mráz poškodit semena?

  Dobře vysušená semena mráz nepoškodí. Nemusíte se tedy bát zasílání semen poštou v zimě, když je venkovní teplota pod nulou. Semena, která nabízíme, jsou z naší vlastní produkce, takže můžeme garantovat, že jsou dostatečně suchá na to, aby je mráz nepoškodil.


  Jak na slimáky bez chemie?

  Nejefektivnější ekologická ochrana před slimáky na zahradě je ruční sběr kombinovaný s kladením pastí, případně nasazení kachen. Zeleninu je lepší nemulčovat, zejména doporučujeme vyhnout se organickému mulči, který slimákům poskytuje úkryt. Nic jiného se nám v Permasemínkách neosvědčilo. Aromatické bylinky, jehličí, popel, drcené skořápky apod. jsou jen ztrátou času a proti slimákům nefungují.

  Není třeba slimáky sbírat po celý rok. Důležitá je ochrana rostlin zejména v jarním období, kdy jsou drobné a zranitelné. Jakmile zesílí, slimáci již pro ně nejsou hrozbou. Slimáci se sbírají v době, kdy na zahradu nesvítí přímé slunce. To jest večer po západu či ráno před východem slunce, za deštivého a zamračeného počasí, případně za tmy s čelovkou. Při jasném dni jsou slimáci zalezlí v úkrytech, těžko se hledají a posbíráte jich málo.

  Velmi se nám osvědčilo kombinovat sběr s kladením pastí z prken či velkých listů rostlin, jako je bohyška, rebarbora či křen. Prkna či listy se rozloží kolem záhonů a slimáci se pod ně začnou stahovat. Pak už jen čas od času prkna otočíte a slimáky máte pěkně pohromadě na jedno místě.


  Co pěstovat na balkoně či doma za oknem?

  Bytové zahradničení se musí vypořádat se dvěma limitujícími faktory, jimiž jsou nedostatek místa a nedostatek světla. Platí to jak pro pěstování na balkóně, tak pro pěstování doma za oknem. Jedině správným výběrem plodin a odrůd se lze těmto limitům přizpůsobit.

  Nedostatek místa dobře snášejí chilli papričky zakrslejšího vzrůstu. Například odrůdy Numex Twilight nebo Gelbe Kirschen. Nebudou sice plodit tak hojně jako na prosluněné zahrádce, ale pálivého kapsaicinu sklidíte pořád dost. Z rajčat jsou dobře adaptovaná na nedostatek místa balkonová rajčata, která lze pěstovat v květináčích. Jsou to odrůdy Red Robin, Micro Tom a Bogus Fruchta. Existuje dokonce balkonová mrkev, odrůda Parmex, která je díky zakrslému kořenu skvěle adpatovaná na limitovaný prostor truhlíků či květináčů!

  Nedostatek světla snáší nejlépe listová zelenina. Velice vhodná pro pěstování v truhlících je roketa setá, která neuvěřitelně rychle roste a dá se pěstovat i v zimním období. Podobně portulák a saláty, z nichž lze doporučit starou odrůdu Stupický kamenáč, která má velmi malé hlávky. Pokud plánujete bytovou zahrádku na déle než rok, tak můžete zkusit i jedlé trvalky - například cibuli sečku nebo česnek ořešec.


  Co pěstovat ve vyšších polohách 600 - 900 m n. m.?
  K pěstování do vyšších poloh lze doporučit druhy s kratší vegetační dobou. Zejména listovou zeleninu, která zaplodí výrazně dříve než zelenina kořenová či plodová. Ze sortimentu Permasemínek je to zejména roketasaláty, sléz, polníček, lebeda. Z kořenové zeleniny je vhodná velmi raná odrůda mrkve Stupická k rychlení. Z plodové zeleniny určitě hrách, který lze vysévat brzy na jaře. Zkusit lze také cukety, například ranou odrůdu Zuboda, případně patizóny - odrůda Golden Marbre. Z bylinek určitě měsíček. I ten se vysévá brzy na jaře a klíčí při nízkých teplotách. Z jedlých trvalek doporučujeme pažitku, cibuli zimní - sečku, zvonek karpatský, jahodník obecnýbarborku a případně k vyzkoušení také česnek ořešec, poschoďovou cibuli, vytrvalý pórekkavkazský špenát a reveň. Pro jedlé trvalky je vhodné vybrat chráněné stanoviště u zdi domu, případně v blízkosti koruny stromu či vzrostlého keře, a na zimu je zakrývat vrstvou mulče. Je to prevence vymrznutí při velmi tuhých zimách.

Další odrůdy

Kompletní nabídka semen

Odběr novinek