Gergana
  Gergana
  Gergana
  Gergana
  Gergana
 • Bestseller
Garance spokojenosti Množitelná semínka Bez chemie
Známka 
Lenka 24.10.2023

Výborná, nikdy hořká

Letos jsem ji měla poprvé. Ačkoliv jsme v chladnější lokalitě, vedlo se jí venku velmi dobře (žádná hadovka to u nás ještě nezvládla). Všechny plody byly výborné chuti, plodila po celé léto až do konce září.

 • Pro 2 z 2 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Daniel H 22.10.2023

Masakr!

Naprosto doporučuji! rychle rostoucí, velko plodící, chutná , hustá okurka. s vynikající chuti žádným ocasem. jednoduchá na pěstování.

 • Pro 3 z 3 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Jan Machač 18.09.2023

Největší okurka jakou jsem viděl

Skvělá okurka s opravdu velkými plody největší co se mě podařila vážila 1150g

 • Pro 4 z 4 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Vlaďka 15.01.2023

Pani Uhorka

Uhorka, ktorú, ak raz zasadíte, už pestovať neprestanete. Má skvelú chuť, jemnú šupku bez akejkoľvek horkosti, drobné semená a dokonca som si už 3 sezóny po sebe overila, že to nie je žiadna citlivka a je jej dosť jedno, kam ju zasadíte, plodila nádherne na slnečnom stanovisku aj na tienistom, a vôbec neriešila, že je vedľa zemiakov. Plody rastú takou rýchlosťou a v takom množstve, že si ku koncu leta budete v duchu hovoriť, že sa už celkom tešíte na ochladenie a moment, kedy sa gergana ukľudní :D

 • Pro 7 z 7 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Dagmar 07.11.2021

Gergana

Zkusila jsem semínka okurek nasadit jak ven na zahrádku, tak i pouze jednu sazeničku do skleníku. Úroda ve skleníku mne opravdu překvapila. Byla obrovská. Z jedné sazenice ve skleníku jsem sklidila více než z 5 sazenic venku. A především, odolala velmi dlouho plísni (i venku a i ve skleníku). Jsem naprosto spokojená jak s úrodou tak především chutí okurek.

 • Pro 16 z 16 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Jitka U. 03.11.2021

Výborná

Pěstovala jsem ve skleníku, úrodu ze tří rostlin jsme nestíhali jíst :). Velmi chutné křehké okurky, sklízeli jsme mladé plody.

 • Pro 9 z 9 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Olivka 10.10.2021

Gergana je bezkonkurenční

Okurka Gergana je opravdu výborná! Krásné, zdravé a velmi chutné plody, kterých sklízíme velké množství. Pěstujeme venku na záhonku z přímého výsevu na dvoumetrovém vedení na jihu Moravy. Máme ji druhým rokem, jsme nadšení, mockrát děkujeme! Ještě včera 9. 10. jsme měli okurkový salát :-)

 • Pro 10 z 10 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Vlaďka 12.09.2021

Hadovka pro začátečníky

Nečekala jsem to, ale ze tří rostlin máme bohatou úrodu, sklízíme už menší plody, chuťově jsou výborné, křehké, plné chuti. Pěstováno ve vyvýšeném záhonu s obsahem koňského hnoje, zálivka 1-2x týdně, poloha 400 m.n.m. Vřele doporučuji

 • Pro 14 z 14 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Libor Č 22.08.2021

Gergana

Loni jsem koupil semena, ale bohužel ten rok pro mně nebyl úspěšný, co se týká okurek celkově. Nicméně jsem si pár semen nechal na letos a letos se daří. Chuť vynikající. Potvrzuji tvrzení kolegy, že opravdu prostřední rostlina plodí nejvíc. A navíc prostřední rostlina jsou opravdu krásné rovné hadovky a ty vedlejší už jsou takové klasické salátovky. Nechápu

 • Pro 3 z 3 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Hanka 23.02.2020

Výborná

Okurka Gergana je chuťově výborná, první rok krásně plodila, druhý rok bohužel chutnala i hrabošům, kteří sklízeli rychleji, než my. Ale pár okurek nám zbylo.

 • Pro 4 z 4 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Michal Vadila 16.09.2019

Excelentná :)

Skúsili sme, veľmi dobrá, plodov veľa, veľké, chutné, pestovali sme v drevenej nádobe cca 50 litrov, na mieste, kde neprší, stále rodí, hoci vonku je už v noci cca 3-4 stupňov nad nulou (15. september)

 • Pro 16 z 16 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
CruS 08.09.2019

Gergana 10/10

Super okurka, dobře roste, plodí a chutná, velmi odolná vůči chorobám. Na přímý konzum super.

 • Pro 13 z 13 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Marcela 09.08.2019

Gergana

Nejlepší okurka jakou jsem kdy jedla. Krásně roste z přímého výsevu. Chuť je jedinečná. Křupavá, šťavnatá, výborná.

 • Pro 13 z 14 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Ondřej P.D. Simon 05.08.2019

Gergana je u nás výjimečně úrodná

Gerganu mám od vás první rok. 3 rostliny předpěstované v 0,5l kelimkách rostou na zapícnutých větvích a pod ně jsem dal velké množství posekané trávy. Zálivka cca 10 l teplé vody na 1 rostlinu, venku, záhon přistíněn od západu. Plodí od začátku července, plody jsou výborné a dlouhé i přes 30 cm. Nejvíce plodí prostřední rostlina v řádce, nechal jsem proto 3 plody na semeno. Překvapivé je, že nasazuje a plodí i přes to, že živí 3 už žloutnoucí obří plody. Opylení ale bylo volné . Protože se mi zdá ta rostlina výjimečná, zkouším ještě opylit i izolované květy. Ostatní 2 rostliny plodí sice méně ale také dobře, za měsíc cca 8-10 plodů, ale nepočítal jsem to. Výška zatím 2m. Fotky i semínka mohu poslat. A děkuji.

 • Pro 23 z 23 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Radka M 18.02.2019

Gergana

Moc jsem tomu nevěřila, ale tahle hadovka opravdu venku roste. A je skvělá! Bohužel nám loni zaúřadovala okurková plíseň, ale Gergana se jí bránila opravdu statečně a dokud to jen šlo, plodila. Letos do ní jdeme rozhodně znovu.

 • Pro 15 z 15 je toto hodnocení užitečné.

Napište svůj názor !

  Jsou permasemínka bioosivem?

  Ano, oficiálně jsou Permasemínka v režimu ekologického zemědělství s produkcí certifikovaného bioosiva od roku 2021. V Permasemínkách hospodaříme a vždy jsme hospodařili zcela bez chemie. Semínka nemoříme. Dodržujeme zásady ekologického zemědělství, jak jsou stanoveny v Zákoně o ekologickém zemědělství.

  Naší kontrolní organizací je Biokont: CZ-BIO-003. Registrace je na Marka Kvapila, který je registrovaný jako ekologický zemědělec a zodpovídá za činnost Permasemínek.

  Přesto v tuto chvíli nejsou všechna naše semena oficiálně bio. Z jednoho důvodu. Poptávka po permasemínkách neustále roste. Abychom ji uspokojili, musíme přikupovat nové pozemky. Přechod do ekologického zemědělství na novém pozemku trvá dva roky.

  Semena vypěstovaná na novém pozemku jsou z tzv. přechodného období. I když při jejich výrobě neaplikujeme žádné chemické ošetření, certifikaci bio nemají.

  Je to však dočasný stav.


  Proč mi semena neklíčí?

  Nejčastější příčiny špatného klíčení semen jsou nekvalitní osivo, nízká či vysoká teplota, nedostatek vláhy, příliš hluboký výsev, příliš krátká doba od výsevu.

  1) Nekvalitní osivo s nízkou klíčivostí. Solidní osivářské firmy Vám takové osivo neprodají. První zásadou by proto mělo být kupovat semena z prověřených zdrojů. U nás v Permasemínkách si kvalitu semen pečlivě hlídáme a pravidelně testujeme jejich klíčivost. Nejste-li však přesto s klíčením spokojeni, neváhejte nám napsat na info@permaseminka.cz. Než tak učiníte, projděte si prosím body níže.

  2) Nízká či vysoká teplota. Teplota má na klíčení semen zásadní vliv. Nízká teplota patří častým příčinám nevyklíčení semen. Týká se to zejména rajčat, paprik, lilku, okurek, melounů, ačokči. Optimální teplota pro vyklíčení semen těchto druhů se pohybuje v rozmezí 25 - 30°C. Některá semena vyžadují k vyklíčení naopak teplotu nižší v rozmezí 15 - 20°C. To je případ salátu, špenátu, cibule a hrachu. Při vyšších teplotách může být klíčení semen těchto druhů problematické.

  3) Nedostatek vláhy. Semena potřebují k vyklíčení vláhu. V suchém stavu klíčit nezačnou. Problém může nastat, když částečně naklíčená semena po výsevu vyschnou. V suchu jim okamžitě zasychá klíček a nastává uhynutí. Proto je důležité výsevní misky či oseté záhony pravidelně zavlažovat a nenechat nikdy vyschnout. Zároveň ale pozor na přemokření a vyplavení semen.

  4) Příliš hluboký výsev. Drobná semena zasetá příliš hluboko nemají dost energie k tomu, aby prorazila silnou vrstvou zeminy či substrátu. Platí jednoduché pravidlo, že semena vysévám přibližně do hloubky rovné čtyřnásobku jejich velikosti. Drobná semínka opatrně přihrneme jen několika mm substrátu. Větší semena můžou přijít do hloubky pět až deset centimetrů (fazole, bob).

  5) Příliš krátká doba od výsevu. I v optimálních podmínkách může klíčení některých semen trvat sedm až deset dnů. Nejsou-li podmínky optimální (například z důvodu nízké teploty), může se klíčení protáhnout na tři týdny až měsíc. To platí pro většinu zeleninových semen. U semen některých trvalek, stromů a keřů však klíčení běžně trvá tři a více měsíců, přičemž je zde nutná stratifikace - dlouhodobé vystavení semen chladu a vlhku.


  Jak dlouho semena vydrží klíčivá?

  Zakoupená semena vydrží minimálně jeden rok nebo déle. Jak dlouho přesně, to se odvíjí od druhu a staří semen a také od podmínek skladování. Každopádně se není třeba obávat, že když koupíte semena například na podzim, nevydrží Vám do jara. Doba spotřeby je vždy uvedena na obalech, v nichž jsou semena balena. Pokud semena uchováte na suchém a chladném místě (pod 20°C), vydrží až pět let. V mrazáku při teplotě -18°C mohou vydržet až 20 let. 


  Jak správně skladovat semena?

  Základní podmínky správného skladování semen jsou: Sucho, chladno a temno.

  1) Sucho. Semena musejí být dobře vysušená a zabezpečená proti zvlhnutí. Máte-li doma relativní vlhkost nad 60%, uložte semena do plastových sáčků se zipem nebo sklenic s klipovým uzávěrem a gumovým těsněním.

  2) Chladno. Čím nižší teplota, tím déle semena vydrží. Uložte je proto doma na co nejchladnější místo. Pokud chcete semena uchovat po dobu deseti a více let, uložte je do mražáku při teplotě -18°C. Tak Vám vydrží až dvacet let. Ujistěte se ale před tím, že jsou opravdu dobře vysušená. Jinak by je mráz mohl poškodit.

  3) Temno. Na semena by nemělo svítit přímé slunce a ideální je uchovávat je v úplné tmě. Třeba jako sušené bylinky. Sucho a chladno jsou ovšem důležitější faktory.


  Může mráz poškodit semena?

  Dobře vysušená semena mráz nepoškodí. Nemusíte se tedy bát zasílání semen poštou v zimě, když je venkovní teplota pod nulou. Semena, která nabízíme, jsou z naší vlastní produkce, takže můžeme garantovat, že jsou dostatečně suchá na to, aby je mráz nepoškodil.


  Jak na slimáky bez chemie?

  Nejefektivnější ekologická ochrana před slimáky na zahradě je ruční sběr kombinovaný s kladením pastí, případně nasazení kachen. Zeleninu je lepší nemulčovat, zejména doporučujeme vyhnout se organickému mulči, který slimákům poskytuje úkryt. Nic jiného se nám v Permasemínkách neosvědčilo. Aromatické bylinky, jehličí, popel, drcené skořápky apod. jsou jen ztrátou času a proti slimákům nefungují.

  Není třeba slimáky sbírat po celý rok. Důležitá je ochrana rostlin zejména v jarním období, kdy jsou drobné a zranitelné. Jakmile zesílí, slimáci již pro ně nejsou hrozbou. Slimáci se sbírají v době, kdy na zahradu nesvítí přímé slunce. To jest večer po západu či ráno před východem slunce, za deštivého a zamračeného počasí, případně za tmy s čelovkou. Při jasném dni jsou slimáci zalezlí v úkrytech, těžko se hledají a posbíráte jich málo.

  Velmi se nám osvědčilo kombinovat sběr s kladením pastí z prken či velkých listů rostlin, jako je bohyška, rebarbora či křen. Prkna či listy se rozloží kolem záhonů a slimáci se pod ně začnou stahovat. Pak už jen čas od času prkna otočíte a slimáky máte pěkně pohromadě na jednom místě.


  Co pěstovat na balkoně či doma za oknem?

  Bytové zahradničení se musí vypořádat se dvěma limitujícími faktory, jimiž jsou nedostatek místa a nedostatek světla. Platí to jak pro pěstování na balkóně, tak pro pěstování doma za oknem. Jedině správným výběrem plodin a odrůd se lze těmto limitům přizpůsobit.

  Nedostatek místa dobře snášejí chilli papričky zakrslejšího vzrůstu. Například odrůdy Numex Twilight nebo Gelbe Kirschen. Nebudou sice plodit tak hojně jako na prosluněné zahrádce, ale pálivého kapsaicinu sklidíte pořád dost. Z rajčat jsou dobře adaptovaná na nedostatek místa balkonová rajčata, která lze pěstovat v květináčích. Jsou to odrůdy Red Robin, Micro Tom a Bogus Fruchta. Existuje dokonce balkonová mrkev, odrůda Parmex, která je díky zakrslému kořenu skvěle adpatovaná na limitovaný prostor truhlíků či květináčů!

  Nedostatek světla snáší nejlépe listová zelenina. Velice vhodná pro pěstování v truhlících je roketa setá, která neuvěřitelně rychle roste a dá se pěstovat i v zimním období. Podobně portulák a saláty, z nichž lze doporučit starou odrůdu Stupický kamenáč, která má velmi malé hlávky. Pokud plánujete bytovou zahrádku na déle než rok, tak můžete zkusit i jedlé trvalky - například cibuli sečku nebo česnek ořešec.


  Co pěstovat ve skleníku?

  Nejvhodnější plodiny do skleníku jsou rajče, salát, mrkev, kopr, ředkvička, fazol tyčkový a okurka. Tyto druhy lze snadno pěstovat a rychlit i v nevytápěném skleníku. Rychlení znamená, že zkracujeme dobu od výsevu do sklizně.

  Ze sortimentu permasemínek doporučujeme do skleníku zejména tyčková rajčata. Výhodou skleníku při pěstování rajčat je teplejší mikroklima a ochrana před jarními a podzimními mrazíky. Díky tomu lze rajčata dříve vysadit, dříve je začít sklízet a na podzim je sklízet déle. Zásadní výhodou skleníku je také ochrana rajčat před deštěm, takže jim mnohem méně praskají plody a mnohem méně podléhají plísni bramborové. Tato choroba při dlouhodobě deštivém a chladném počasí mnohdy zničí veškerá rajčata na zahradě. Z tyčkových rajčat doporučujeme do skleníku odrůdy Dívčí prs, Green Tiger, Black Cherry, Summer Cider, Red Cherry, Goldiana, Zuckertraube, Primabella, Rosa, Berner Rose, Gardener´s Delight, Auriga, Ruthje, Quadro.

  Osvědčenou plodinou pro skleník je salát, který se zde pěstuje buď na jaře či na podzim, čímž pěkně doplňuje rajčata. V létě se zde salát nepěstuje, protože vybíhá do květu. Pro dubnovou sklizeň se dělá výsev salátu již v prosinci s výsadbou v únoru až březnu. Pro sklizeň v listopadu až prosinci vyséváme salát koncem srpna a do skleníku vysazujeme koncem září. Odrůdy salátu vhodné k rychlení ve skleníku jsou Zlatý rekord, Rolando a Stupický kamenáč.

  Ve skleníku lze rychlit také mrkev. Ta se vysévá koncem února až začátkem března do půdy, kterou je vhodné připravit si již předešlý rok na podzim. Sklízí se potom v květnu až červnu. K rychlení ve skleníku je velmi vhodná stará československá odrůda karotky Stupická k rychlení.

  Ve skleníku můžeme na jaře velmi rychle vypěstovat úrodu kopru. Kopr ve skleníku vyséváme od konce února do dubna a sklízíme za cca 5 týdnů. Kopr parádně funguje ve smíšené kultuře s mrkvičkou nebo salátem, kdy ho vyséváme do meziřádku.

  Málo se ví, že ve skleníku lze na podzim pěstovat tyčkové fazole, které jsou zde chráněné před mrazem a můžeme je sklízet až do Vánoc. Využijeme tak skleník po sklizni rajčat. Výsev fazolí se dělá v červenci až srpnu. Do skleníku doporučujeme odrůdy Helda a Blauhilde.

  Ve skleníku se vyplatí pěstovat také ředkvičky. Urychlíme tím jejich sklizeň o několik týdnů. Při únorových výsevech můžeme sklízet za 35 - 40 dní. Při březnových výsevech za 25 - 30 dní. Při výsevu v září sklízíme za 40 - 45 dnů.

  Ve skleníku lze pěstovat také okurky. Nicméně nehybridní okurky ze sortimentu Permasemínek mohou mít ve skleníku problém s opylením. Abychom tomu předešli, je třeba umožnit opylovačům vstup do skleníku skrze otevřená okna a dveře. Čím lepší přístup budou opylovači mít, tím lépe budou okurky plodit.  Opylovače lze ke skleníku přilákat pomocí kvetoucích bylin jako je sléz maurský, saturejka, třapatka, měsíček apod.


  Jaký je rozdíl mezi hybridními a nehybridními semen y?

  Hybrid =  kříženec. Hybridní F1 semena vznikají zkřížením dvou či více rodičovských linií. Dokáže je produkovat pouze šlechtitelská firma, která má vybrané linie pod kontrolou. Hybridní semena nejsou v první tzv. F1 generaci geneticky stabilní. Při semenaření u nich proto dochází ke štěpení znaků a obvykle i poklesu kvality. Proto nejsou vhodná ke svépomocnému množení. Pěstitelé je obvykle každý rok znovu kupují.

  Naopak nehybridní semena jsou geneticky stabilní. Při dodržení základních pravidel semenaření jsou množitelná bez výraznějších změn a kdokoli si je může svépomoci množit.


  Jsou v sortimentu Permasemínek i hybridní semena (odrůdy)?

  Ne. Chceme našim zákazníkům poskytovat pouze odrůdy nehybridní, které jsou geneticky ustálené a dají se semenařit.


  Jak poznat hybridní semena?

  Hybridní semena poznáte tak, že na pytlíku se semeny je napsáno buď „hybrid“ nebo „F1“. Pokud tam nic z toho uvedeno není, jedná se o nehybridní osivo a lze ho semenařit. Permasemínka jsou vždy nehybridní.


  Proč osivářské firmy nabízejí stále více hybridní odrůdy?

  Protože na hybridních semenech lze více vydělat. Hybridní semena vznikají křížením několika linií, které má pod kontrolou jen šlechtitel či osivářská firma. Nikdo jiný potom nemůže hybridní semena množit, aniž by došlo ke ztrátě důležitých znaků odrůdy. To pěstitele odrazuje od semenaření a naopak je to motivuje k opakovaným nákupům hybridních semen. To vše je pro osivářské firmy ekonomicky výhodné.


Ze stejné kategorie (7):

Podobné produkty pro více pestrosti v zahradě i na talíři: