Costates Romanesco
    Costates Romanesco
    Costates Romanesco
    Costates Romanesco
    Costates Romanesco
  • Stará orůda
Garance spokojenosti Množitelná semínka Bez chemie

Za účelem sušení sklízíme mladé plody v době, kdy jim ještě nedozrála semena. Krájíme na plátky, sušíme a používáme na zahuštění polévek, do fazolového guláše apod. Pěstování je podobné jako u ostatních tykvovitých. Vyséváme koncem dubna či začátkem května, chráníme před mrazíky, slimáky a jinými živly, které by mohly mladé rostlinky poškodit. Přihnojujeme například směsí vody, moči a zkvašených slepičinců.

Doporučujeme recept na Kuřecí prsa s tykví Romanesco.

Známka 
Michaela 10.10.2023

výborná cuketa

Jedny z nejlepším cuket. I přerostlé jsou výborné a k tomu je lze sušit. CHuť i po usušení výborná, což nebývá zvykem. Neplodí nijak závratně, to mám raději žluté F1 odrůdy (ty plodí do zámrazu), ale konstantně i za horšího počasí.

  • Pro 1 z 1 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Miroslav Č 18.09.2023

Top cuketa

Oproti zubode zaberie ďaleko viac miesta, ale za to čo vyprodukuje si to miesto zaslúži. Išiel som bez postreku trošku sa spálila, ale po dvoch týždňoch sa rozbehla znova. Hnojil som slepačincami, a dva korene merajú na dĺžku cca 5m asi som to prehnal?. Plodov bolo neúrekom. Pre mňa je chuťovo cuketa ako cuketa, ale rodine najviac chutila táto. A pestovať je ju radosť keď to doslova rastie pred očami. A ešte teraz stále krásne rodí. Mal som zubodu, cosates romanesco a potom klasické F1 ale tie sú na tabak, tak tieto ako keby dostali druhý dych.

Známka 
Iveta 13.09.2023

Křupavá cuketka

Zasadila jsem 5 semínek a všechna vzešla, celou sezónu rostla a plodila bujně a stále ještě sklízíme a rozdáváme cukety-polovina září. Plody jsou vynikající, pevné a křupavé. Dají se jak grilovat, restovat i klasicky přimíchat do bramboráku a buchet. Příští rok je budu muset sázet dál od sebe,opravdu zaberou dost místa.

  • Pro 1 z 1 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Katka 25.08.2023

costates

Prostě výborná, jsem nadšená chutí. I syrová výborná. Brala jsem ji hlavně na sušení, ale je prostě báječná, nemá houbovitý střed je pevná a lahodná. Jen čekám jak veliká uroste, abych měla na semena. Už teď je obrovská, jak vzrůstem rostliny, tak plody. :-)

  • Pro 1 z 1 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Hana V 18.01.2023

Hanka

Loni jsem nasadila poprvé a byla jsem nadšená, letos zasadím jen tuto. Vypadá krásně, chutná báječně, doporučuji.

  • Pro 2 z 2 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Lucie V 08.11.2021

Je vážně boží

Cuketu z permasemínek jsem vloni zkusila poprvé. Koupila jsem i nějaké hybridy v zahradnictví a nedalo se to srovnat. Tato cuketa měla bezkonkurenční výnos, chuť a odolnost vůči plísni. Vysadila jsem 4 rostliny a nestíhala rozdávat. Všichni byli z cukety nadšení. Příští rok zasadím jen tuto.

  • Pro 4 z 4 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Veronika 13.09.2021

Cuketa

Za mě nejlepší a nejchutnější cuketa vůbec. Jinou už sadit nebudu.

  • Pro 3 z 3 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
G.A 28.03.2021

nejlepší

Už několik let vyséváme jen tuhle cuketu. Je pevná, nemá vůbec houbovitý střed, každý rok by jsme jí klidně mohli mít víc :-) Dávám jí i do zavařované omáčky k těstovinám , luxus!

  • Pro 4 z 4 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
G.A 20.01.2021

nejlepší

Jinou odrůdu už léta nekupujeme, chuťově bezkonkurenční, jsou vynikající klidně i přerostlé, vůbec nemají takový ten houbový střed, nedám na ně dopustit!

  • Pro 4 z 4 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Míša B. 13.10.2020

Fakt moc dobré

Říkala jsem si, že všechny cukety musí chutnat stejně, ale plody téhle odrůdy jsou jako mladé bezkonkurenční: křupavé, lahodné, dají se jíst i syrové. Máme je nejraději restované a na rozdíl od ostatních odrůd zůstávají křupavé i po rychlé tepelné úpravě. Fakt skvělé, na sušení nezbylo :)

  • Pro 6 z 6 je toto hodnocení užitečné.
Známka 
Jana R 23.10.2018

Jana

Sušená cuketa je v polévce výborné a chutné zahušťovadlo s lehkým aromatem.

  • Pro 6 z 6 je toto hodnocení užitečné.

Napište svůj názor !

    Jsou permasemínka bioosivem?

    Ano, oficiálně jsou Permasemínka v režimu ekologického zemědělství s produkcí certifikovaného bioosiva od roku 2021. V Permasemínkách hospodaříme a vždy jsme hospodařili zcela bez chemie. Semínka nemoříme. Dodržujeme zásady ekologického zemědělství, jak jsou stanoveny v Zákoně o ekologickém zemědělství.

    Naší kontrolní organizací je Biokont: CZ-BIO-003. Registrace je na Marka Kvapila, který je registrovaný jako ekologický zemědělec a zodpovídá za činnost Permasemínek.

    Přesto v tuto chvíli nejsou všechna naše semena oficiálně bio. Z jednoho důvodu. Poptávka po permasemínkách neustále roste. Abychom ji uspokojili, musíme přikupovat nové pozemky. Přechod do ekologického zemědělství na novém pozemku trvá dva roky.

    Semena vypěstovaná na novém pozemku jsou z tzv. přechodného období. I když při jejich výrobě neaplikujeme žádné chemické ošetření, certifikaci bio nemají.

    Je to však dočasný stav.


    Jaký je rozdíl mezi hybridními a nehybridními semen y?

    Hybrid =  kříženec. Hybridní F1 semena vznikají zkřížením dvou či více rodičovských linií. Dokáže je produkovat pouze šlechtitelská firma, která má vybrané linie pod kontrolou. Hybridní semena nejsou v první tzv. F1 generaci geneticky stabilní. Při semenaření u nich proto dochází ke štěpení znaků a obvykle i poklesu kvality. Proto nejsou vhodná ke svépomocnému množení. Pěstitelé je obvykle každý rok znovu kupují.

    Naopak nehybridní semena jsou geneticky stabilní. Při dodržení základních pravidel semenaření jsou množitelná bez výraznějších změn a kdokoli si je může svépomoci množit.


    Jsou v sortimentu Permasemínek i hybridní semena (odrůdy)?

    Ne. Chceme našim zákazníkům poskytovat pouze odrůdy nehybridní, které jsou geneticky ustálené a dají se semenařit.


    Jak poznat hybridní semena?

    Hybridní semena poznáte tak, že na pytlíku se semeny je napsáno buď „hybrid“ nebo „F1“. Pokud tam nic z toho uvedeno není, jedná se o nehybridní osivo a lze ho semenařit. Permasemínka jsou vždy nehybridní.


    Proč osivářské firmy nabízejí stále více hybridní odrůdy?

    Protože na hybridních semenech lze více vydělat. Hybridní semena vznikají křížením několika linií, které má pod kontrolou jen šlechtitel či osivářská firma. Nikdo jiný potom nemůže hybridní semena množit, aniž by došlo ke ztrátě důležitých znaků odrůdy. To pěstitele odrazuje od semenaření a naopak je to motivuje k opakovaným nákupům hybridních semen. To vše je pro osivářské firmy ekonomicky výhodné.


    Jak na slimáky bez chemie?

    Nejefektivnější ekologická ochrana před slimáky na zahradě je ruční sběr kombinovaný s kladením pastí, případně nasazení kachen. Zeleninu je lepší nemulčovat, zejména doporučujeme vyhnout se organickému mulči, který slimákům poskytuje úkryt. Nic jiného se nám v Permasemínkách neosvědčilo. Aromatické bylinky, jehličí, popel, drcené skořápky apod. jsou jen ztrátou času a proti slimákům nefungují.

    Není třeba slimáky sbírat po celý rok. Důležitá je ochrana rostlin zejména v jarním období, kdy jsou drobné a zranitelné. Jakmile zesílí, slimáci již pro ně nejsou hrozbou. Slimáci se sbírají v době, kdy na zahradu nesvítí přímé slunce. To jest večer po západu či ráno před východem slunce, za deštivého a zamračeného počasí, případně za tmy s čelovkou. Při jasném dni jsou slimáci zalezlí v úkrytech, těžko se hledají a posbíráte jich málo.

    Velmi se nám osvědčilo kombinovat sběr s kladením pastí z prken či velkých listů rostlin, jako je bohyška, rebarbora či křen. Prkna či listy se rozloží kolem záhonů a slimáci se pod ně začnou stahovat. Pak už jen čas od času prkna otočíte a slimáky máte pěkně pohromadě na jednom místě.


    Proč mi semena neklíčí?

    Nejčastější příčiny špatného klíčení semen jsou nekvalitní osivo, nízká či vysoká teplota, nedostatek vláhy, příliš hluboký výsev, příliš krátká doba od výsevu.

    1) Nekvalitní osivo s nízkou klíčivostí. Solidní osivářské firmy Vám takové osivo neprodají. První zásadou by proto mělo být kupovat semena z prověřených zdrojů. U nás v Permasemínkách si kvalitu semen pečlivě hlídáme a pravidelně testujeme jejich klíčivost. Nejste-li však přesto s klíčením spokojeni, neváhejte nám napsat na info@permaseminka.cz. Než tak učiníte, projděte si prosím body níže.

    2) Nízká či vysoká teplota. Teplota má na klíčení semen zásadní vliv. Nízká teplota patří častým příčinám nevyklíčení semen. Týká se to zejména rajčat, paprik, lilku, okurek, melounů, ačokči. Optimální teplota pro vyklíčení semen těchto druhů se pohybuje v rozmezí 25 - 30°C. Některá semena vyžadují k vyklíčení naopak teplotu nižší v rozmezí 15 - 20°C. To je případ salátu, špenátu, cibule a hrachu. Při vyšších teplotách může být klíčení semen těchto druhů problematické.

    3) Nedostatek vláhy. Semena potřebují k vyklíčení vláhu. V suchém stavu klíčit nezačnou. Problém může nastat, když částečně naklíčená semena po výsevu vyschnou. V suchu jim okamžitě zasychá klíček a nastává uhynutí. Proto je důležité výsevní misky či oseté záhony pravidelně zavlažovat a nenechat nikdy vyschnout. Zároveň ale pozor na přemokření a vyplavení semen.

    4) Příliš hluboký výsev. Drobná semena zasetá příliš hluboko nemají dost energie k tomu, aby prorazila silnou vrstvou zeminy či substrátu. Platí jednoduché pravidlo, že semena vysévám přibližně do hloubky rovné čtyřnásobku jejich velikosti. Drobná semínka opatrně přihrneme jen několika mm substrátu. Větší semena můžou přijít do hloubky pět až deset centimetrů (fazole, bob).

    5) Příliš krátká doba od výsevu. I v optimálních podmínkách může klíčení některých semen trvat sedm až deset dnů. Nejsou-li podmínky optimální (například z důvodu nízké teploty), může se klíčení protáhnout na tři týdny až měsíc. To platí pro většinu zeleninových semen. U semen některých trvalek, stromů a keřů však klíčení běžně trvá tři a více měsíců, přičemž je zde nutná stratifikace - dlouhodobé vystavení semen chladu a vlhku.


    Jak dlouho semena vydrží klíčivá?

    Zakoupená semena vydrží minimálně jeden rok nebo déle. Jak dlouho přesně, to se odvíjí od druhu a staří semen a také od podmínek skladování. Každopádně se není třeba obávat, že když koupíte semena například na podzim, nevydrží Vám do jara. Doba spotřeby je vždy uvedena na obalech, v nichž jsou semena balena. Pokud semena uchováte na suchém a chladném místě (pod 20°C), vydrží až pět let. V mrazáku při teplotě -18°C mohou vydržet až 20 let. 


    Jak správně skladovat semena?

    Základní podmínky správného skladování semen jsou: Sucho, chladno a temno.

    1) Sucho. Semena musejí být dobře vysušená a zabezpečená proti zvlhnutí. Máte-li doma relativní vlhkost nad 60%, uložte semena do plastových sáčků se zipem nebo sklenic s klipovým uzávěrem a gumovým těsněním.

    2) Chladno. Čím nižší teplota, tím déle semena vydrží. Uložte je proto doma na co nejchladnější místo. Pokud chcete semena uchovat po dobu deseti a více let, uložte je do mražáku při teplotě -18°C. Tak Vám vydrží až dvacet let. Ujistěte se ale před tím, že jsou opravdu dobře vysušená. Jinak by je mráz mohl poškodit.

    3) Temno. Na semena by nemělo svítit přímé slunce a ideální je uchovávat je v úplné tmě. Třeba jako sušené bylinky. Sucho a chladno jsou ovšem důležitější faktory.


    Může mráz poškodit semena?

    Dobře vysušená semena mráz nepoškodí. Nemusíte se tedy bát zasílání semen poštou v zimě, když je venkovní teplota pod nulou. Semena, která nabízíme, jsou z naší vlastní produkce, takže můžeme garantovat, že jsou dostatečně suchá na to, aby je mráz nepoškodil.


    Mohou se spolu dýně zkřížit?

    Ano, dýně jsou cizosprašné a křížení je u nich běžné. Dochází k němu ovšem jen mezi odrůdami uvnitř stejného druhu. V ČR se pěstují tři základní druhy dýní: Tykev obecná, tykev velkoplodá a tykev muškátová. Budete-li na zahrádce pěstovat tři různé odrůdy a každá bude spadat do jiného druhu, křížení je velmi nepravděpodobné. Můžete tedy semenařit na jednom místě například cuketu Costates Romanesco, hokaido Red Kuri a máslovou dýni Waltham Butternut, aniž by hrozilo, že se prokříží a ztratí svou pravost. Každá z nich přináleží jinému druhu.

    Budete-li však pěstovat dvě odrůdy stejného druhu, například hokaido Red Kuri a Sweet Meat Oregon Homestead, obě patřící k druhu tykve velkoplodé, pravděpodobně dojde k jejich prokřížení. Na plodech při sklizni to nepoznáte, ale ze semen, která z plodů vydlabete, Vám příští rok mohou vyrůst tzv. F1 kříženci. Při šlechtění se to někdy dělá záměrně, ale při semenaření se tomu snažíme zabránit, aby nebyla dotčena čistota udržovaných odrůd. Pozor, ke křížení může docházet i s odrůdami, které pěstuje někdo jiný v okruhu přibližně 300 m kolem Vaší zahrady.


    Co pěstovat na balkoně či doma za oknem?

    Bytové zahradničení se musí vypořádat se dvěma limitujícími faktory, jimiž jsou nedostatek místa a nedostatek světla. Platí to jak pro pěstování na balkóně, tak pro pěstování doma za oknem. Jedině správným výběrem plodin a odrůd se lze těmto limitům přizpůsobit.

    Nedostatek místa dobře snášejí chilli papričky zakrslejšího vzrůstu. Například odrůdy Numex Twilight nebo Gelbe Kirschen. Nebudou sice plodit tak hojně jako na prosluněné zahrádce, ale pálivého kapsaicinu sklidíte pořád dost. Z rajčat jsou dobře adaptovaná na nedostatek místa balkonová rajčata, která lze pěstovat v květináčích. Jsou to odrůdy Red Robin, Micro Tom a Bogus Fruchta. Existuje dokonce balkonová mrkev, odrůda Parmex, která je díky zakrslému kořenu skvěle adpatovaná na limitovaný prostor truhlíků či květináčů!

    Nedostatek světla snáší nejlépe listová zelenina. Velice vhodná pro pěstování v truhlících je roketa setá, která neuvěřitelně rychle roste a dá se pěstovat i v zimním období. Podobně portulák a saláty, z nichž lze doporučit starou odrůdu Stupický kamenáč, která má velmi malé hlávky. Pokud plánujete bytovou zahrádku na déle než rok, tak můžete zkusit i jedlé trvalky - například cibuli sečku nebo česnek ořešec.


Ze stejné kategorie (11):

Podobné produkty pro více pestrosti v zahradě i na talíři: