Tao zeleninové zahrady

335,00 Kč

Nový produkt

Existují tři důvody, proč přečtením této knihy nepromrháte svůj čas. Zaprvé, kniha poskytuje cenné praktické informace, které jinde nenajdete. Zadruhé, kniha vyvrací některé mýty alternativního zemědělství a zahradničení. Zatřetí, kniha vás naučí, jak bez chemie posílit odolnost zeleninové zahrady.

Autor: Deppe Carol
Název knihy: Tao zeleninové zahrady (orig. Tao of vegetable gardening)
Nakladatelství: DharmaGaia
Rok vydání: 2018
Počet stran: 244
Jazyk: česky
Doporučená cena: 358 Kč
Naše cena: 335 Kč

Druhá česky vydaná kniha americké autorky a šlechtitelky ekologických odrůd Carol Deppe navazuje na knihu Nezdolný zahradník a je věnována pěstování, zpracování, semenaření a šlechtění zeleniny v podmínkách samozásobitelské zahrady.

ANOTACE

Bioložka, šlechtitelka a průkopnická zahradnice se ve své nové knize Tao zeleninové zahrady zabývá praktickými metodami pěstování zeleniny i hlubší podstatou zahradničení podle základních myšlenek taoismu, tj. s důrazem na rovnováhu, flexibilitu, intuici, neusilování a ctění základní podstaty zahradníka i jeho rostlin.

Autorka se zaměřuje na některé nejoblíbenější zeleniny domácích zahrad, zvláště na rajčata, fazole, hrách a listovou zeleninu, a ukazuje na jejich příkladu základní principy a postupy, které zahradníci potřebují znát k úspěšnému pěstování jakékoliv jedlé plodiny.

Nabízí hojnost praktických rad, jak pěstovat bez chemie, jak se vypořádat s  problémem plísně bramborové, jak si založit domácí semennou banku a dlouhodobě skladovat semena, jak „dehybridizovat“ hybridy a vyšlechtit si vlastní odrůdy.

Deppe také zve čtenáře do své „zahrady naťových zelenin“ a představuje novou metodu pěstování nazvanou eat-all greens, která přináší vyšší výnosy na menší ploše při vynaložení méně práce, než je běžně obvyklé. Rodina si takto může na maličké zahrádce i na balkoně ve městě vypěstovat všechnu naťovou zeleninu na léto i na zmrazení a na usušení na zimu.

Tao zeleninové zahrady je určeno pro zahradníky všech úrovní, od začátečníků po zkušené pěstitele, a poskytuje jedinečný vztahový rámec – okno do světa přírody, do zahrady a do nás samých. Jak říká Carol, součástí naší přirozené povahy je lovecký a sběračský pud. Proto vytváříme svoje zahrady jako místa, jež ideálně uspokojují naši touhu lovit a sbírat.

Přeložila Pavla Kosinová. Předmluvu k českému vydání napsal Marek Kvapil.

Knihu doprovází šestnáctistránková barevná příloha.

OBSAH KNIHY:

Úvod

1. Úcta k Zemi

Zahradničení podle vzoru přírody – ale jaké přírody a jakých vzorů? Myslela příroda na všechno? Být příslušníkem klíčového druhu. Organicky, a víc než to.

2. Úcta k základní povaze rostlin

Slunce, Země, vzduch, voda, teplo. Co můžeme pěstovat? Předpokládaný termín posledních a prvních mrazů. Slunce a odolnost vůči zastínění. Někdo to rád horké, někdo studené. Kdy všechno vysít. Průvodce setím.

3. Úcta k vlastní základní povaze

Průzkum vašeho vnitřního zahradníka. Plánování versus spontaneita. Struktura, práce a svoboda.

4. Přizpůsobivost

Výběr zahradnických stylů a metod. Největší zisk z malé zahrádky. Dobrovolníci. Jak jíst plevel – pampelišky, merlík, šrucha. Zahrada připravených.

5. Rovnováha

Ambiciózní versus střízlivý. Jak velkou zahradu? Limitující faktory. Nadbytečná orba. Nadbytečné zalévání. Nadbytečné hnojení. Příliš mnoho škůdců. Umět včas přestat.

6. Nedělání

Odvážit se nedělat. Jak nerýt, neokopávat, nesekat a neošetřovat úplně všechno. Dvacet čtyři dobrých míst, kam nesázet stromy. Sedm důvodů, proč nepokácet strom. Třicet sedm důvodů, proč nepěstovat různé zeleniny. O nepěstování purpurových květin před domem z oranžového zdiva. Košile s květinovým vzorem přitahují včely. Plevel pojmenovaný jinak většinou zůstává plevelem.

7. Začátky – rajčata

Začněte s něčím, co máte opravdu rádi. Druhy a barvy rajčat. Nejlepší chuti. Třicet zajímavých volně opylovaných odrůd rajčat. Začínáme s rajčaty ze semen – pěstování sazenic. Sázecí substrát na klíčení semen a pěstování sazenic. Příprava půdy. Otužování a výsadba sazenic. Má mrkev opravdu ráda rajčata? – dobrodružství zahradnice. Smíšené kultury. Opora a výživa. Zalévání a mulčování. Proč bude brzy nemožné pěstovat běžné tradiční odrůdy rajčat a co s tím dělat – plíseň bramborová. Opatření proti plísni bramborové. Hybridní odrůdy rajčat rezistentní vůči plísni bramborové. Tradiční a volně opylované odrůdy rajčat rezistentní vůči plísni bramborové. Proč nejchutnější rajčata nemusejí být ta, která dozrála na rostlině. Použití zelených rajčat.

8. Ošetřování – pletí

Vyhněte se, zpozděte, odstraňte. Zahradnice čelí merlíku osobitým stylem. Americká čtvercová motyka. Nákup, použití a broušení široké motyky. Nákup, použití a broušení Colemanovy motyky. Třmenová plečka. Kolová plečka. Elektricky poháněná plečka a elektrický rotavátor

9. Nevědění – dýně

Dobrodružství nevědomosti. Dokonalá polykultura – dýně a přezimující kadeřávek. Dýně ,Candystick Dessert Delicata‘. Dýně ,Lofthouse Landrace Moschata‘. Omluva dýni. Vaření z ořechové dýně. Pěstování podle Měsíce. Rozmlouvání s rostlinami. Správné porozumění.

10. Výkon bez námahy – zahrada naťové zeleniny

Zahrada bez práce – jen zasejte a sklízejte. Nutričně nejdůležitější plodina na domácí zahradě. Listy versus hlávky nebo řapíky. Podstatná úloha vaření. Použití naťové zeleniny v polévkách a dušených pokrmech. Zelená míchanina. Sklizeň a zpracování naťové zeleniny. Mražení naťové zeleniny. Sušená zelenina a bylinné čaje. Fermentovaná naťová zelenina. Pěstování naťové zeleniny. Jedenáct výborných odrůd naťové zeleniny.

11. Hrách a fazole

Poutání vzdušného dusíku a luštěniny. Suché zrno nebo jedlé lusky nebo zrno na zeleno. Pnoucí hrách a opory. Hrášek na zeleno. Hrách s jedlými lusky. Pěstování hrachu. Semena luštěnin předkličujte, ale neuduste. Hrách a fazole sklízejte průběžně. Sklizeň a použití hrachu s jedlými lusky. Typy odrůd fazolí – odrůdy na zeleno, na suché zrno, na loupání. Tyčkové fazole. Pěstování fazolí. Pěstování tyčkových fazolí na kukuřici. Sklizeň a použití zelených fazolek.

12. Radost

Skákejte radostí. O přepravě zeleniny. Meditace při pletí. Všímavost. Prostá potěšení. Západ slunce.

13. Završení – osivo

Cykly a kruhy. Vlastnoruční semenná banka. Svět se nezboří, když si nebudete všechno osivo pěstovat sami. Příprava semen k dlouhodobému skladování. Obaly na skladování semen. Osm mýtů o pěstování osiva. Vytvořte vlastní moderní krajové odrůdy. Omlazení tradičních odrůd. Šlechtění plodin pro organické systémy pěstování. Dehybridizace hybridů – rajčata rezistentní vůči chorobám. Geny a genetika rajčat. Šlechtění tradičních odrůd rajčat pro zítřek. 

Rejstřík

Napsat recenzi

Tao zeleninové zahrady

Tao zeleninové zahrady

Existují tři důvody, proč přečtením této knihy nepromrháte svůj čas. Zaprvé, kniha poskytuje cenné praktické informace, které jinde nenajdete. Zadruhé, kniha vyvrací některé mýty alternativního zemědělství a zahradničení. Zatřetí, kniha vás naučí, jak bez chemie posílit odolnost zeleninové zahrady.

Další odrůdy

Kompletní nabídka semen

Faqs