Pěstujete ekologicky a bez chemie?

Potom potřebujete semena testovaná a množená v podmínkách bez chemie. Odrůdy selektované v ekosystémech nezamořených pesticidy.

Posláním Permasemínek je přinášet pěstitelům taková semena a takové odrůdy. Obojí je v Česku a na Slovensku vzácné a ne moc dobře dostupné. Permasemínka to chtějí změnit.

Již přes deset let budujeme kolekci nejlepších semen pro pěstování bez chemie ve středoevropských podmínkách.

Rostoucí komunita pěstitelů využívajících permasemínka nám v tom pomáhá.

Děkujeme!

Ekologické množení permasemínek

V Permasemínkách hospodaříme a vždy jsme hospodařili zcela bez chemie. Dodržujeme zásady ekologického zemědělství, jak jsou stanoveny v Zákoně o ekologickém zemědělství.

Naší kontrolní organizací je Biokont: CZ-BIO-003. Registrace je na Marka Kvapila, který je registrovaný jako ekologický zemědělec a zodpovídá za činnost Permasemínek. Certifikaci si můžete stáhnout zde.

Ne všechna naše semena jsou oficiálně bio. Z jednoho důvodu.

Poptávka po permasemínkách neustále roste. Abychom ji uspokojili musíme přikupovat nové pozemky. Přechod do ekologického zemědělství na novém pozemku trvá dva roky.

Semena vypěstovaná na novém pozemku jsou z tzv. přechodného období. I když při jejich výrobě neaplikujeme žádné chemické ošetření, certifikaci bio nemají.

Je to však dočasný stav.

Permasemínka jsou nemořená

Proč permasemínka nemoříme?

„Mořené osivo umožňuje osivářským firmám prodávat semena odrůd, které nejsou rezistentní vůči běžným půdním houbám, jako je Fusarium nebo Pythium.“

To jsou slova ekologické šlechtitelky Carol Deppe z její knihy Tao zeleninové zahrady, kterou vřele doporučujeme k přečtení.

Permasemínka nemoříme, protože osivo, které není schopné vyklíčit v přirozených půdních podmínkách, nebo je citlivé vůči běžným půdním patogenům, nechceme šířit mezi další pěstitele.

Vzácnost ekologického šlechtění

Proč jsou odrůdy a populace šlechtěné bez chemických postřiků tak vzácné?

Protože drtivá většina soudobých šlechtitelů pracuje pro osivářské společnosti, které jsou propojeny s agrochemickým průmyslem.

Největší nadnárodní osivářské korporace jako Syngenta či Monsanto patří mezi významné producenty herbicidů a jiných pesticidů. Společnost Semo a. s., která je největším českým výrobcem osiva zeleniny, má v živnostenském rejstříku uveden mimo jiné tento předmět podnikání:

„Výroba nebezpečných chemických látek a nebezpečných chemických směsí a prodej chemických látek a chemických směsí klasifikovaných jako vysoce toxické a toxické.“ (Zdroj zde.)

Šlechtění odrůd, výroba osiv a prodej chemických postřiků jsou spolu v konvenčním osivářství hluboce propojeny. Není potom divu, že se někteří pěstitelé domnívají, že bez chemie to nejde.

Není to pravda.

V Permasemínkách víme, že je možné semena množit bez chemie, a že lze zeleninu pěstovat zcela bez pesticidů.

Není to vždy snadné, ale jde to.

Skvělé je, že komunita zahrádkářů a pěstitelů kolem Permasemínek, kteří chemii na svých pozemcích nepoužívají, se rozrůstá.

Pokud ještě nejste součástí naší komunity, přidejte se k nám na Facebooku do skupiny:

Permasemínka - praktické zkušenosti.