PERMASEMÍNKA 

Jmenuju se Marek Kvapil a permasemínka nejen prodávám, ale také pěstuju. Tento e-shop navazuje na můj Katalog neprůmyslových odrůd, který jsem poprvé vydal na svém blogu potravinovezahrady.cz. Najdete zde většinu odrůd, které byly v mé původní nabídce a řadu dalších, které zde nabízím poprvé.

Název permasemínka vznikl spojením slov "permakultura" a "semínka". Permakultura je sada ekologických principů a etických hodnot, které se snažím aplikovat na semenářské umění. Je to kritérium, dle kterého vybírám a testuju odrůdy. Je to idea, která dává smysl tomu, co dělám a ukazuje mi směr.

Pokud potkáváte slůvko "permakultura" poprvé, prohlédněte si můj blog, kde se o permakultuře dočtete více. Například v článcích Tři stádia cesty k permakulturnímu realismu a Co je permakultura.

SEMÍNKOVÁ FARMA

Zde vznikají permasemínka. Zde také žiju se svou rodinou. Na fotce jsou semenářské porosty lebedy, ředkviček, měsíčku, mrkve, bobu, tykve, rajčat a tyčkových fazolí. Protože práce na Semínkové farmě je opravdu hodně, pomáhá mi tu, kromě občasné výpomoci ženy a dětí (když chtějí přiložit ruku k dílu), Šárka Růžičková.

Šárka Růžičková

Šárka je na Semínkové farmě důležitý člověk. Pomáhá mi s pěstováním permasemínek. Pečuje o semenářské záhony, sklízí a čistí semínka, pomáhá s jejich sušením, tříděním a zpracováním. Balí pro Vás semínka do pytlíků z recyklovaného papíru.

MOJE VIZE

Skrze permasemínka chci činit zahrádky pestřejší a zdravější:-)

Mým dlouhodobým cílem je postupně vytvářet, rozšiřovat a udržovat kolekci nehybridních, starých, krajových, amatérských a jiných neprůmyslových odrůd či zapomenutých druhů, které jsou vhodné k pěstování bez chemie na běžných zahrádkách a které se dají semenařit. Hodně času trávím tím, že pátrám po vzácných a špatně dostupných odrůdách u místních pěstitelů, ekologických šlechtitelů, spřízněných semenářských organizací v zahraničí a v genových bankách. Nové odrůdy či druhy testuju, množím a ty osvědčené poskytuju Vám - pěstitelům a zahrádkářům.

PŘEKÁŽKY

Protože se snažím postupovat legálně, v souladu s platnými osivářskými zákony, nemohu Vám bohužel nabídnout všechny odrůdy, které bych chtěl. Mohu prodávat jen ty registrované. Kvůli tomu je nabídka mých odrůd omezena a mnohé zajímavé neregistrované odrůdy v ní nenajdete. Snažím se sice některé neregistrované odrůdy registrovat, abych svou nabídku rozšířil, ale stojí to peníze, čas a spoustu papírování. Proces registrace je zdlouhavý, trvá několik let a odrůda nakonec nemusí být povolena. Nejhorší asi je, že některé neregistrované odrůdy nejsou dostatečně uniformní a nelze je tudíž vůbec registrovat. Uniformita je totiž nezybtnou podmínkou registrovatelnosti. Bohužel. Ať žije diverzita! Je to důsledek příliš jednostranné osivářské legislativy, která preferuje uniformitu na úkor diverzity a drasticky reguluje to, jaká semínka si můžete a nemůžete koupit a vypěstovat na své zahrádce.

Snažím se tento pro biodiverzitu nepříznivý stav změnit, ale je to dost komplikované. Jsem v kontaktu s rakouskou semenářskou organizací Noemova Archa, která usiluje na úrovni EU o totéž. Napsal jsem otevřený dopis ministrovi zemědělství, sjednal si s ním schůzku a jednal o osivářské legislativě na ministerstvu zemědělství. Něco málo se mi podařilo změnit, ale celkový stav je stále takový, že neregistrované odrůdy zůstávají nelegální, za jejich uvádění do oběhu hrozí sankce.

PROFESIONALITA

I když se mi nelíbí, že nemohu prodávat neregistrované odrůdy, svou práci se snažím dělat poctivě a profesionálně v souladu s osivářským zákonem 219/2003. Jsem osivář oficiálně evidovaný na Ústředním kontrolním a zkušebním ústavu zemědělském (tzv. ÚKZÚZ) pod evidenčním číslem 2724. Dle osivářského zákona si vedu záznamy o množitelských porostech, testuju klíčivost a kontroluju kvalitu vypěstovaných semen. Pracovníci z ÚKZÚZu ke mně chodí na kontroly. To vše pro Vás může být určitou zárukou kvality mých semínek a čistoty mých odrůd.


V ČEM JSOU PERMASEMÍNKA JINÁ ANEB MOJE FILOSOFIE

Můj přístup k výběru odrůd, produkci a zpracování semínek se od většiny semenářských firem liší v následujících pěti ohledech:

1) Nabízím pouze nehybridní osivo

Permasemínka si nemusíte kupovat každý rok znovu. Stačí Vám koupit je jednou a v dalších letech si je snadno namnožíte sami. V mé nabídce najdete jen osivo volně opylovaných, tedy nehybridních, odrůd, které jsou k semenaření vhodné. Hybridní odrůdy, označované na pytlících se semínky jako „F1“ nebo "hybrid", neprodávám. Takové odrůdy se nedají semenařit, neboť nejsou geneticky stabilní. Při přesévání z roku na rok si neuchovávají své vlastnosti. Což u nich vede ke ztrátě například odolnosti k chorobám, chuti či jiných vlastností. Semínka hybridních odrůd si proto musíte vždy znovu koupit. Snažím se jít proti trendu hybridizace osiv a nabízím pouze nehybridní semínka. Chcete-li se dozvědět o problémech hybridních osiv více, přečtěte si můj článek Co by měl každý zahradník vědět o hybridním F1 osivu.

2) Nabízím neprůmyslové odrůdy

Snažím se nabízet zejména semínka odrůd, o nichž vím, že jsou opravdu dobré pro zahrádkáře, ekologické pěstitele a permakulturní hospodaření. Odrůdy z mé kolekce jsou vhodné pro pěstování v neprůmyslových podmínkách, jaké panují například na běžných zahrádkách. Většina dnes komerčně dostupných odrůd se šlechtí v průmyslových podmínkách pro masové využití v konvenčním chemizovaném zemědělství. Jsou proto do určité míry adaptované na průmyslové technologie pěstování. Například na používání pesticidů proti chorobám a škůdcům, regulaci plevelů pomocí herbicidů, používání syntetických hnojiv, mechanizovanou sklizeň apod. Takové odrůdy jsou šlechtěny primárně pro potřeby konvenčního průmyslového zemědělství, nikoli pro potřeby zahrádkářů a ekologických pěstitelů. Proto každou novou odrůdu nejprve testuju v neprůmyslových podmínkách na Semínkové farmě bez použití chemie a průmyslových hnojiv. Pokud jsem schopen odrůdu v takových podmínkách vypěstovat a jsem s ní spokojen, nabídnu ji. V opačném případě nikoli.

3) Nepoužívám chemii

Zásadně nepoužívám průmyslově vyráběné chemické prostředky. Žádné. Ani ty povolené v ekologickém zemědělství. Permasemínka nemořím. Při jejich pěstování nepoužívám herbicidy – postřiky proti plevelům. Plevele reguluju mechanicky motykou, plečkou nebo mulčem. Nepoužívám pesticidy – postřiky proti škůdcům, ani fungicidy – postřiky proti plísním a houbovým chorobám. Odrůdy závislé na chemii nejsem schopen vypěstovat a v mé nabídce je nenajdete.

4) S odrůdami mám osobní zkušenosti

Odrůdy, které nabízím, sám používám, doma z nich vaříme a máme je na stole. Znám jejich nároky a vlastnosti. Vím, jak rostou, i jak chutnají. Nabízím to, co mám vyzkoušené a co se mi zdá opravdu dobré nebo zajímavé.

5) Permasemínka pěstuju pouze na území ČR

Řada semenářských firem pěstuje osivo mimo ČR v odlišných podmínkách, než ve kterých se z něj následně pěstuje zelenina. Některé firmy semínka kupují v zahraničí, aby je prodávaly našim pěstitelům. Nejsem překupník osiv. Veškerá nabízená semínka jsem sám vypěstoval na Semínkové farmě na Hané v podmínkách ČR. Jiná než vlastní semínka neprodávám.