Abyste u nás nakoupili co nejpohodlněji, používáme cookies. Nastavení používání cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče. Souhlasím

PORADNA

Jak vylamovat postranní výhony rajčat?


Vylamování postranních či bočních výhonů rajčat (též vyštipování zálistků) se provádí jen u tyčkových odrůd. Rostliny se vedou na jeden hlavní výhon vylamováním všech postranních výhonů, které raší v úžlabí listů (mezi listem a stonkem). Pozor, neplést postranní výhony s listy či vijany (květenstvími), které na rostlině necháváme.

Postranní výhony je třeba odstranit zavčas, tedy v délce maximálně 10 – 15 cm. Pozdější vyštipování zpomaluje růst hlavního stonku a má za následek vznik větších ran, které se mohou stát vstupním místem infekce. Vyštipování se obvykle dělá jednou týdně. Jakmile je na rostlině vytvořeno 6 až 7 vijanů (květenství), můžeme zakrátit hlavní výhon. To bývá obvykle začátkem srpna. Plody na dalších vijanech by již nestihly dozrát. K dozrání potřebují cca dva měsíce od vykvetení.

U keříčkových ani divokých rajčat se boční výhony nevyštipují.

NÁŠ INSTAGRAM

Pátráme po starých odrůdách, testujeme nové a šlechtíme své vlastní. Na moravské farmě a bez chemie. Mrkněte, co je u nás nového!