Abyste u nás nakoupili co nejpohodlněji, používáme cookies. Nastavení používání cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče. Souhlasím

PORADNA

Jak předejít praskání plodů rajčat?


Při nepříznivém počasí (deštivo, vysoká vzdušná vlhkost, vydatný déšť po dlouhém suchu) se mu nelze zcela vyhnout. Můžeme však učinit opatření, která praskání alespoň omezí. Zaprvé tím, že zabráníme nepravidelnostem v přísunu vláhy, tedy pravidelnou závlahou a mulčováním, které omezí vysychání půdy. Zadruhé tím, že rajčata a jejich plody ochráníme před deštěm, například ve skleníku, pod přesahem střechy nebo vytvořením průhledné stříšky z igelitu. Zatřetí tím, že budeme rajčata pěstovat v hustějším sponu s menšími rozestupy mezi rostlinami. Začtvrté pěstitelskými opatřeními, která minimalizují expozici plodů přímému slunečnímu záření (nezaštipovat zbytečně listy, zabránit listovým chorobám). Zapáté pěstováním odrůd, které jsou k praskání méně náchylné. Z Katalogu permasemínek jsou to například odrůdy Divoké červené, Divoké havajské, Bite SizeTrixi a keříčková rajčata Latah nebo Siberian.

NÁŠ INSTAGRAM

Pátráme po starých odrůdách, testujeme nové a šlechtíme své vlastní. Na moravské farmě a bez chemie. Mrkněte, co je u nás nového!