Abyste u nás nakoupili co nejpohodlněji, používáme cookies. Nastavení používání cookies můžete upravit v nastavení Vašeho prohlížeče. Souhlasím

ÚVODEM

Milí zákazníci, těší nás rostoucí zájem o permasemínka a dotazy, které nám posíláte! Otázky se často opakují, tak Vás prosíme: Zkuste svůj dotaz nejprve vyhledat níže v seznamu již zodpovězených otázek. Pokud ho tam nenajdete, neváhejte nám napsat prostřednictvím tohoto formuláře. Pokusíme se odpovědět co nejdříve.

Naším cílem je poskytovat nejen permasemínka obsahující genetickou informaci, ale předávat dál také kulturní informace potřebné ke správnému zacházení s nimi včetně vypěstování a zpracování úrody. Činíme tak prostřednictvím pečlivě připravených popisků, návodů a tipů vytisknutých na pytlících, do kterých permasemínka balíme. Ještě detailnější informace najdete zde na našem eshopu u popisu jednotlivých odrůd a druhů. Zřízením této poradny otevíráme prostor pro Vaše dotazy, které jsme nedokázali pokrýt v popiscích nabízených semen, případně pro dotazy týkající se objednávek, jejich doručení a dotazů obecnějšího zaměření.

DORUČENÍ

Jak dlouho trvá dodání zásilky?

Garantujeme dodání do deseti dnů od dokončení objednávky (při platbě na dobírku), nebo jejího uhrazení (při platbě převodem). Většinou to stihneme mnohem dříve. V zimě expedujeme až čtyřikrát týdně. Deset dnů si necháváme jako rezervu pro případ, že se nám na farmě nahromadí větší množství neodkladné práce. Nejsme jen eshop. Veškerá semínka si sami pěstujeme, což někdy obnáší velké návaly práce, kterou za nás nikdo jiný neudělá.

Objednávku jsem udělal před více než deseti dny a stále jsem ji nedostal. Co mám dělat?

U objednávky s platbou převodem může být problém v tom, že nebyla dosud uhrazena, nebo že nebyl správně zadán variabilní symbol a platba se nespárovala. Pokud jste si jistí, že jste platbu poslali, nebo jste objednali s platbou na dobírku, napište nám prosím na kvapil@permaseminka.cz. Prověříme stav Vaší zásilky a co nejdříve dáme vědět.

Mám semínka jako dárek a potřebuji je poslat hned. Je to možné?

Někdy ano, ale vždy až po předchozí domluvě. Kontaktujte prosím Marka Kvapila na telefonu 777151101. Bude-li to možné, rádi Vám vyjdeme vstříc.

Kolik stojí doručení? 

Cena se pohybuje v rozmezí 70 - 80 Kč v rámci ČR. Cena za doručení na Slovensko a jinam do zahraničí se odvíjí od hmotnosti zásilky a začíná na 85 Kč. Aktuální ceník poštovného najdete zde. V ceně doručení je upozornění od České pošty na Váš mobil či email ohledně doručování zásilky.

Posíláte i na Slovensko a jinam do zahraničí?

Ano, posíláme i na Slovensko a do členských zemí EU. Ovšem jen s platbou převodem. Na dobírku do zahraničí objednávat nelze. 

Chci objednat jen jedno či dvě balení semen a nechce se mi platit 70 Kč za dopravu. Lze semínka poslat levněji v obyčejné obálce?

Ano, velmi lehká semínka (rajčata, papriky, saláty) v počtu maximálně 3 ks můžeme poslat levněji v dopisní obálce. Takové objednávky ale nelze realizovat přes eshop. Postupujte prosím takto: Napište nám na kvapil@permaseminka.cz, jaká semínka chcete takto objednat a počkejte na potvrzení. Jakmile Vám objednávku potvrdíme, napište na papír, jaká semínka objednáváte a vložte do obálky spolu s bankovkami v dohodnuté ceně objednávky a obálkou s nalepenou známkou a Vaší zpáteční adresou. Vše pošlete na adresu: Mgr. Marek Kvapil, Pňovice 55, 78401. Jakmile od Vás zásilku dostaneme, pošleme Vám semínka ve Vaší vlastní nadepsané obálce. Bohužel pošta na takové zásilky neposkytuje záruku. Doprava Vás však vyjde levněji na cca 40 Kč (38 Kč za dvě známky + 2 Kč za dvě dopisní obálky).

Kdo zajišťuje dopravu?

Česká pošta, s níž máme smlouvu.

OBJEDNÁVKY A PLATBA

Je možné přidat či odebrat produkt do hotové objednávky?

Pokud objednávku dosud nemáte uhrazenou (platba převodem), nebo jsme ji dosud neodeslali (platba na dobírku), potom není problém cokoli přidat či odebrat. Napište nám prosím číslo objednávky a Váš požadavek na email kvapil@permaseminka.cz. Uhrazené a odeslané objednávky bohužel již měnit nelze.

Je možné zrušit objednávku?

Pokud dosud nebyla uhrazena, nebo odeslána, je možné objednávku zrušit. Přejete-li si objednávku zrušit, napište prosím neprodleně na email kvapil@permaseminka.cz

Je možné změnit způsob platby z dobírky na převodem či naopak u hotové objednávky?

Bohužel to není možné. Systém nám tuto operaci neumožňuje. Jediné řešení je objednávku zrušit a udělat ji znovu s požadovaným způsobem platby. Přejete-li si objednávku zrušit, napište nám její číslo na email: kvapil@permaseminka.cz

Je možné platit v eurech?

Ano, chcete-li znát cenu v eurech, klikněte vpravo na horní liště těchto stránek na "Nastavení" a zvolte jako měnu symbol €. Veškeré ceny se Vám potom zobrazí v eurech. Pokud jste objednávku dokončili v korunách, napište nám na kvapil@permaseminka.cz a my Vám ji převedeme do eur.

O PERMASEMÍNKÁCH

Kdo stojí za permasemínky?

Jedná se o projekt Marka Kvapila, který je registrovaný jako zemědělský podnikatel na Ministerstvu zemědělství a evidovaný jako osivář na ÚKZÚZ. Jeho cílem je vytvořit dlouhodobě udržitelnou kolekci nehybridních semen starých i novějších odrůd vhodných pro pěstování bez chemie v době, kdy osivářské firmy v rostoucí míře nahrazují nehybridní odrůdy F1 hybridy a nutí tak pěstitele k opakovaným nákupům osiv.

Kde se permasemínka pěstují?

Veškerá permasemínka se pěstují na rodinné farmě Marka Kvapila v Pňovicích. Nejsme jen eshop. Semínka, která prodáváme, jsme sami namnožili a máme s nimi spoustu zkušeností, které se snažíme předávat dál.

Jak se permasemínka pěstují?

Při pěstování permasemínek se snažíme uplatňovat permakulturní principy. Klademe důraz na biodiverzitu a zásadně nepoužíváme chemické postřiky. Díky tomu snadno odhalíme slabé a na chemii závislé průmyslové odrůdy, které se do našeho sortimentu nedostanou. Někdy tak ztratíme veškerou produkci semen neodolné odrůdy, kterou jsme plánovali daný rok namnožit. Je pro nás ale důležitější nabízet jen prověřené neprůmyslové odrůdy.

Jsou permasemínka bioosivem?

Oficiálně jsme v přechodném dvouletém období na ekologické zemědělství s produkcí bioosiv. Nicméně v reálu již deset let hospodaříme ekologicky bez pesticidů a průmyslových hnojiv. Fungujeme dokonce v daleko přísnějším ekologickém režimu než stanovuje zákon o ekologickém zemědělství, který povoluje některé chemické postřiky na ochranu rostlin. Na naší farmě jsme nikdy žádné pesticidy nepoužili.

Jaký je rozdíl mezi bioosivem a permasemínky?

Permasemínka jsou nehybridní, pěstovaná lokálně v ČR a zcela bez chemické ochrany. U bioosiv tomu tak vždy není. Mohou být hybridní, vypěstovaná v Asii (běžná praxe našich osivářských firem) a s použitím biopesticidů. Bioosiva jsou pro ekologické a permakulturní zahrádkáře rozhodně lepší volbou než konvenční mořená osiva. Permasemínka jdou však ještě dál. Mají menší ekologickou stopu, jsou testovaná v neprůmyslových podmínkách zcela bez chemie a vždy si je můžete pro svou potřebu množit i sami.

Mohu si permasemínka namnožit doma na zahrádce?

Rozhodně ano. Protože jsou permasemínka nehybridní, dají se semenařit. Nemusíte je kupovat každý rok znovu. 

Jak si permasemínka namnožit?

U každého druhu je trošku jiný postup. Nelze to shrnout do jednoho odstavce. Chcete-li se naučit základy semenaření, zvažte prosím účast na Semínkovém kurzu, který pravidelně pořádá dvakrát do roka Marek Kvapil v Praze, Brně a Horce nad Moravou.

UCHOVÁNÍ SEMÍNEK


NÁŠ INSTAGRAM

Pátráme po starých odrůdách, testujeme nové a šlechtíme své vlastní. Na moravské farmě a bez chemie. Mrkněte, co je u nás nového!