335,00 Kč
Nový produkt
Existují tři důvody, proč přečtením této knihy nepromrháte svůj čas. Zaprvé, kniha poskytuje cenné praktické informace, které jinde nenajdete. Zadruhé, kniha vyvrací některé mýty alternativního zemědělství a zahradničení. Zatřetí, kniha vás naučí, jak bez chemie posílit odolnost zeleninové zahrady.
Upozornění: poslední kus skladem!
Předpokládané datum dostupnosti:
Druhá česky vydaná kniha americké autorky a šlechtitelky ekologických odrůd Carol Deppe navazuje na knihu Nezdolný zahradník a je věnována pěstování, zpracování, semenaření a šlechtění zeleniny v podmínkách samozásobitelské zahrady.
ANOTACE
Bioložka, šlechtitelka a průkopnická zahradnice se ve své nové knize Tao zeleninové zahrady zabývá praktickými metodami pěstování zeleniny i hlubší podstatou zahradničení podle základních myšlenek taoismu, tj. s důrazem na rovnováhu, flexibilitu, intuici, neusilování a ctění základní podstaty zahradníka i jeho rostlin.
Autorka se zaměřuje na některé nejoblíbenější zeleniny domácích zahrad, zvláště na rajčata, fazole, hrách a listovou zeleninu, a ukazuje na jejich příkladu základní principy a postupy, které zahradníci potřebují znát k úspěšnému pěstování jakékoliv jedlé plodiny.
Nabízí hojnost praktických rad, jak pěstovat bez chemie, jak se vypořádat s problémem plísně bramborové, jak si založit domácí semennou banku a dlouhodobě skladovat semena, jak „dehybridizovat“ hybridy a vyšlechtit si vlastní odrůdy.
Deppe také zve čtenáře do své „zahrady naťových zelenin“ a představuje novou metodu pěstování nazvanou eat-all greens, která přináší vyšší výnosy na menší ploše při vynaložení méně práce, než je běžně obvyklé. Rodina si takto může na maličké zahrádce i na balkoně ve městě vypěstovat všechnu naťovou zeleninu na léto i na zmrazení a na usušení na zimu.
Tao zeleninové zahrady je určeno pro zahradníky všech úrovní, od začátečníků po zkušené pěstitele, a poskytuje jedinečný vztahový rámec – okno do světa přírody, do zahrady a do nás samých. Jak říká Carol, součástí naší přirozené povahy je lovecký a sběračský pud. Proto vytváříme svoje zahrady jako místa, jež ideálně uspokojují naši touhu lovit a sbírat.
Přeložila Pavla Kosinová. Předmluvu k českému vydání napsal Marek Kvapil.
Knihu doprovází šestnáctistránková barevná příloha.
OBSAH KNIHY:
Úvod
1. Úcta k Zemi
Zahradničení podle vzoru přírody – ale jaké přírody a jakých vzorů? Myslela příroda na všechno? Být příslušníkem klíčového druhu. Organicky, a víc než to.
2. Úcta k základní povaze rostlin
Slunce, Země, vzduch, voda, teplo. Co můžeme pěstovat? Předpokládaný termín posledních a prvních mrazů. Slunce a odolnost vůči zastínění. Někdo to rád horké, někdo studené. Kdy všechno vysít. Průvodce setím.
3. Úcta k vlastní základní povaze
Průzkum vašeho vnitřního zahradníka. Plánování versus spontaneita. Struktura, práce a svoboda.
4. Přizpůsobivost
Výběr zahradnických stylů a metod. Největší zisk z malé zahrádky. Dobrovolníci. Jak jíst plevel – pampelišky, merlík, šrucha. Zahrada připravených.
5. Rovnováha
Ambiciózní versus střízlivý. Jak velkou zahradu? Limitující faktory. Nadbytečná orba. Nadbytečné zalévání. Nadbytečné hnojení. Příliš mnoho škůdců. Umět včas přestat.
6. Nedělání
Odvážit se nedělat. Jak nerýt, neokopávat, nesekat a neošetřovat úplně všechno. Dvacet čtyři dobrých míst, kam nesázet stromy. Sedm důvodů, proč nepokácet strom. Třicet sedm důvodů, proč nepěstovat různé zeleniny. O nepěstování purpurových květin před domem z oranžového zdiva. Košile s květinovým vzorem přitahují včely. Plevel pojmenovaný jinak většinou zůstává plevelem.
7. Začátky – rajčata
Začněte s něčím, co máte opravdu rádi. Druhy a barvy rajčat. Nejlepší chuti. Třicet zajímavých volně opylovaných odrůd rajčat. Začínáme s rajčaty ze semen – pěstování sazenic. Sázecí substrát na klíčení semen a pěstování sazenic. Příprava půdy. Otužování a výsadba sazenic. Má mrkev opravdu ráda rajčata? – dobrodružství zahradnice. Smíšené kultury. Opora a výživa. Zalévání a mulčování. Proč bude brzy nemožné pěstovat běžné tradiční odrůdy rajčat a co s tím dělat – plíseň bramborová. Opatření proti plísni bramborové. Hybridní odrůdy rajčat rezistentní vůči plísni bramborové. Tradiční a volně opylované odrůdy rajčat rezistentní vůči plísni bramborové. Proč nejchutnější rajčata nemusejí být ta, která dozrála na rostlině. Použití zelených rajčat.
8. Ošetřování – pletí
Vyhněte se, zpozděte, odstraňte. Zahradnice čelí merlíku osobitým stylem. Americká čtvercová motyka. Nákup, použití a broušení široké motyky. Nákup, použití a broušení Colemanovy motyky. Třmenová plečka. Kolová plečka. Elektricky poháněná plečka a elektrický rotavátor
9. Nevědění – dýně
Dobrodružství nevědomosti. Dokonalá polykultura – dýně a přezimující kadeřávek. Dýně ,Candystick Dessert Delicata‘. Dýně ,Lofthouse Landrace Moschata‘. Omluva dýni. Vaření z ořechové dýně. Pěstování podle Měsíce. Rozmlouvání s rostlinami. Správné porozumění.
10. Výkon bez námahy – zahrada naťové zeleniny
Zahrada bez práce – jen zasejte a sklízejte. Nutričně nejdůležitější plodina na domácí zahradě. Listy versus hlávky nebo řapíky. Podstatná úloha vaření. Použití naťové zeleniny v polévkách a dušených pokrmech. Zelená míchanina. Sklizeň a zpracování naťové zeleniny. Mražení naťové zeleniny. Sušená zelenina a bylinné čaje. Fermentovaná naťová zelenina. Pěstování naťové zeleniny. Jedenáct výborných odrůd naťové zeleniny.
11. Hrách a fazole
Poutání vzdušného dusíku a luštěniny. Suché zrno nebo jedlé lusky nebo zrno na zeleno. Pnoucí hrách a opory. Hrášek na zeleno. Hrách s jedlými lusky. Pěstování hrachu. Semena luštěnin předkličujte, ale neuduste. Hrách a fazole sklízejte průběžně. Sklizeň a použití hrachu s jedlými lusky. Typy odrůd fazolí – odrůdy na zeleno, na suché zrno, na loupání. Tyčkové fazole. Pěstování fazolí. Pěstování tyčkových fazolí na kukuřici. Sklizeň a použití zelených fazolek.
12. Radost
Skákejte radostí. O přepravě zeleniny. Meditace při pletí. Všímavost. Prostá potěšení. Západ slunce.
13. Završení – osivo
Cykly a kruhy. Vlastnoruční semenná banka. Svět se nezboří, když si nebudete všechno osivo pěstovat sami. Příprava semen k dlouhodobému skladování. Obaly na skladování semen. Osm mýtů o pěstování osiva. Vytvořte vlastní moderní krajové odrůdy. Omlazení tradičních odrůd. Šlechtění plodin pro organické systémy pěstování. Dehybridizace hybridů – rajčata rezistentní vůči chorobám. Geny a genetika rajčat. Šlechtění tradičních odrůd rajčat pro zítřek.
Rejstřík
Žádný názor zákazník pro tuto chvíli.
cca 20 semen | MELOUN CUKROVÝ | CUCUMIS MELO | Charentais je stará francouzská odrůda cukrového melounu z roku 1920. Plody jsou menší s nasládlou, oranžově zbarvenou dužninou a typickou aromatickou vůní. Dužnina se konzumuje obvykle syrová a používá se do ovocných salátů.
cca 20 semen | LILEK HULEVNÍKOLISTÝ | SOLANUM SISYMBRIIFOLIUM | Vzácný druh s krásnými bílými květy a jedlými červenými plody lahodné chuti, které obsahují spoustu drobných semínek. Když si jich pár uschováte, můžete je použít k množení. Zralé plody jsou slaďoučké a konzumují se nejčastěji syrové. Doma je přidáváme do zeleninových salátů.
cca 20 semen | RAJČE BEDRNÍKOLISTÉ | SOLANUM PIMPINELLIFOLIUM | Extrémně slaďoučké rajče! Tohle je bezkonkurenčně nejsladší rajče, jaké jsme kdy vyzkoušeli. Lahodnější rajče pravděpodobně neseženete! Svou delikátností vyniká i mezi divokými rajčaty, která jsou proslulá skvělou chutí. Má příjemně křupavé plody. Jako byste v ústech měli slaďoučkou bobuli vinné révy! Jedinečný chuťový zážitek!
cca 20 semen | PAPRIKA KŘOVITÁ | CAPSICUM FRUTESCENS | Jedna z ranějších odrůd. Mezi chilli papričkami dozrává jako jedna z prvních. Velice plodná. Nízké keříčky obsypané drobnými žlutými plody, které v sobě koncentrují překvapivě hodně pálivosti. Vhodná i pro pěstování v květináči. Lze použít jako okrasný jedlý prvek v zahradě či na terase.
cca 300 semen | ŘEDKVIČKA SETÁ | RAPHANUS SATIVUS | Předností téhle odrůdy s kulatými bulvičkami je její ranost a vysoká odolnost vůči vybíhání do květu. Což je pozoruhodné zejména v souvislosti s její raností. Rané odrůdy totiž obvykle vybíhají do květu nejrychleji. Vyznačuje se středně silnou pálivostí.
cca 30 semen | FAZOL KEŘÍČKOVÝ | PHASEOLUS VULGARIS | Stará americká keříčková odrůda pěstovaná na zrno. Velice plodná! Drobná černá semena mají po uvaření hutnou masitou chuť, díky níž jsou skvělou náhražkou masa ve vegetariánských pokrmech.
cca 400 semen | MRKEV OBECNÁ | DAUCUS CAROTA | Pokud znáte jen mrkve s oranžovým či žlutým kořenem, možná Vás tato odrůdy překvapí. Kořen odrůdy Cosmic Purple má fialově zbarvený povrch s oranžovou dužinou uvnitř. Nakrájený na kolečka působí na talíři velice dekorativně. Doma ho konzumujeme syrový, ale ještě lepší je do polévky. Tato odrůda vytváří poměrně silnou nať, což usnadňuje sklizeň.
8 semen | AČOKČA | CYCLANTHERA PEDATA | Ačokča, zvaná též paprikookurka, je bujně rostoucí liána s plody, které chutnají jak po okurce, tak po paprice. Narozdíl od okurky netrpí mnoho plísněmi a poskytuje bohatší sklizeň. Plodí později než okurka, za to ale až do zámrazu. Z jediné rostliny sklidíte až sto plodů!
10 semen | PAPRIKA ROČNÍ | CAPSICUM ANNUM | Jedna z ranějších odrůd chilli papriček vhodná pro venkovní pěstování. Je nižšího vzrůstu (cca 40 cm) a dá se proto dobře pěstovat v různých nádobách. Je velice produktivní a dekorativní. Každý keříček je obsypán drobnými plody žluté, fialové a oranžové barvy, které jsou středně silně pálivé.
cca 40 semen | HRÁCH SETÝ DŘEŇOVÝ | PISUM SATIVUM | Charmette je velmi raná odrůda nízkého vzrůstu. Tvoří drobné rostliny obsypané štíhlými zelenými lusky. Každý lusk pojímá přibližně deset drobných semen. Ta se konzumují mladá, nedozrálá. Tehdy jsou velice jemné a lahodné chuti. Přezrálá semena je třeba uvařit. Jsou vhodná například do polévky.
cca 15 semen | PAPRIKA CHLUPATÁ | CAPSICUM PUBESCENS | Jedna ze „ztracených plodin“ Inků. Vzácný druh chilli papriky, který tvoří rozvětvené „chlupaté“ keříky s krásnými fialovými květy. Plody tohoto kultivaru jsou nejprve zelené, zráním červenají a uvnitř skrývají jednu zvláštnost - černá semena, která u jiných druhů nenajdete.
3 gramy osiva | ROKETA SETÁ | ERUCA SATIVA | Roketa patří mezi tzv. samovýsevné rostliny, které se v zahradě snadno množí samy. Je to jedna z nejsnadněji pěstovatelných listových zelenin. Svižně klíčí a rychle roste. Doslova jako plevel. Ovšem jedlý a chutný plevel. Její křehké pikantní lístky můžeme používat takřka denně ke zpestření či dochucení pokrmů.
cca 15 semen | TYKEV VELKOPLODÁ | CUCURBITA MAXIMA | Chuťově zcela výjimečná odrůda vhodná k pečení, jako příloha k masu či na polévku. Vyniká sladkou chutí a mohutnou dužninou. Odrůdu vyšlechtila Carol Deppe v USA ve státě Oregon dle zásad organického šlechtění. Je vhodná pro pěstování bez chemie.
cca 18 semen | MOCHYNĚ DUŽNOPLODÁ | PHYSALIS PHILADELPHICA | Ačkoli u nás mochyně není příliš známá, v Mexiku měla kdysi významnější postavení než rajče. Její plody jsou součástí omáčky Salsa Verde. Mají vysoký obsah pektinů, takže dobře želírují a hodí se k přípravě džemů a marmelád. Nejčastější je tepelná úprava vařením, rozpůlené je lze smažit ve strouhance. Syrové nejsou příliš chutné.
cca 20 semen | PAPRIKA ROČNÍ | CAPSICUM ANNUM | Jedna z nejpopulárnějších chilli papriček na světě. Tvoří velké množství 5 - 6 cm dlouhých, zelených plodů, které zráním červenají. Konzumují se buď syrové, nebo sušené, ale nejlepší jsou ještě za zelena naložené ve slanokyselém nálevu.
cca 45 semen | FAZOL TYČKOVÝ | PHASEOLUS VULGARIS | Velice plodná a výnosná tyčková odrůda ideální na malé zahrádky s limitovanou rozlohou půdy. Skýtá nádherné, fialově zbarvené, protáhlé lusky, které po uvaření zezelenají. Lusky sklízíme za mlada, odkrojíme jim špičky a vaříme jako zelené fazolky. Odrůda pro postupnou průběžnou sklizeň až do zámrazu.
12 semen | FAZOL ŠARLATOVÝ | PHASEOLUS COCCINEUS | Tato tyčková odrůda je původem ze Štýrska, a patří mezi jednu z nejvýnosnějších odrůd svého druhu. Tvoří nápadné červené květy. Lusky jsou spíš kratší s velkými černofialovým semeny. Ta se tradičně používala vařená do salátů, polévek a dalších pokrmů.
10 semen | MELOUN VODNÍ | CITRULLUS LANATUS | Velmi raná odrůda melounu nenáročná na pěstování. Menší plody se zelenou slupkou a sytě červenou dužninou váží cca 2 - 4 kg. Naše děti by se jich mohly ujíst! Vynikající slaďoučká chuť. Uskladněné vydrží několik týdnů.
Tato kniha patří mezi jednu z nejlepších příruček pro samozásobitelské zahradničení, která kdy vyšla. Nyní je dostupná česky! Jako bonus dostanete ke knize zdarma balení semen legendární odrůdy dýně Sweet Meat Oregon Homestead, kterou vyšlechtila autorka knihy Carol Deppe, v hodnotě 60 Kč.
cca 30 semen | VYTRVALÝ ŠPENÁT | HABLITZIA TAMNOIDES | Objev posledních let! V ČR neznámá pnoucí trvalka s chutnými listy bez hořkosti. Mladé listy a výhonky se konzumují syrové jako náhražka salátu. Plně mrazuvzdorná. Nejlépe roste v polostínu až stínu. Limitované množství!
cca 400 semen | MANGOLD LISTOVÝ | BETA VULGARIS var. CICLA| Listová odrůda mangoldu se slabšími řapíky, vyšlechtěná ke konzumaci listových čepelí, čímž se podobá špenátu. Dá se sklízet opakovaně, protože listy po seříznutí znovu obrážejí. Odtud název Perpetual Spinach (Věčný špenát). Je velice produktivní a hodí se pro maximální výnosy listů i na malou zahrádku. Z listů je skvělá polévka.
cca 50 semen | CIBULE ZIMNÍ, též SEČKA, OŠLEJCH | ALLIUM FISTULOSUM | Na zahradě ji lze pěstovat po celý rok jako trvalku. Pochází ze Sibiře, je plně mrazuvzdorná. Ocení slunné stanoviště a nepřemokřenou půdu. V Norsku se tradičně používala k osazování zelených střech. Časně zjara raší ze země a skýtá zahradníkovi svou výživnou nať plnou vitamínů. Vyniká zejména vysokým obsahem vitaminu C.
cca 40 semen | CIBULE ZIMNÍ, též SEČKA, OŠLEJCH | ALLIUM FISTULOSUM | Podle studie z roku 2014 má odrůda Kroll oproti jiným odrůdám jeden z nejvyšších obsahů vitamínu C, nejvyšší obsah karotenoidů a chlorofylu. Kumuluje méně dusičnanů než jiné odrůdy. Protože má silnou tendenci odnožovat, lze ji doporučit k pěstování jako trvalku pro sklizeň zelených listů. Dorůstá výšky až 60 cm.
cca 300 semen | ŠRUCHA ZELNÁ SETÁ | PORTULACA OLERACEA SSP. SATIVA| Zapomenutá a nedoceněná sukulentní zelenina. Kdysi u nás pěstovaná, dnes málo známá. Patří mezi nejlepší zdroje ω-3 mastných kyselin z celé rostlinné říše. Protože roste velice rychle, až agresivně, dá se použít jako živý mulč mezi řádky vyšších plodin. Třeba mezi česnekem, pórem či brokolicí. Někdy nazývána též portulák.
Osivo sedmi osvědčených odrůd a druhů včetně mini-příručky k jejich pěstování a semenaření. Baleno ve stylové krabičce s logem permasemínek. Doporučujeme jako dárek. Obsahuje osivo rokety seté, divokého rajčete havajského, ačokči, cibule zimní, měsíčku lékařského, hokkaida Red Kuri a vytrvalého popínavého špenátu (Hablitzia tamnoides), který zde nabízíme vůbec poprvé.
cca 10 semen | RAJČE JEDLÉ | SOLANUM LYCOPERSICUM | Lahůdková odrůda. Chutí předčí nejen jakékoli rajče ze supermarketu, nýbrž i většinu běžně pěstovaných odrůd. Zelená barva může klamat, ale plody mají jemnou slaďoučkou chuť. Jsou protáhlého tvaru, zelené, ve zralosti žlutozelené. Aby dostály svých chuťových kvalit, musejí být plně vyzrálé. Tyčková odrůda vyžadující vyštipování zálistků.
cca 20 semen | RAJČE JEDLÉ | SOLANUM LYCOPERSICUM | Indigo odrůdy představují novou kategorii rajčat s fialovými plody. Tato rajčata obsahují antokyany, které najdeme například v borůvkách a jsou důležité pro zdravou výživu. Odrůda Indigo Blue Berries má svěží sladkokyselou chuť. Je lahodnější než známější odrůda Indigo Rose, která se téměř nedá jíst. Plody jsou drobné a velice dekorativní.
cca 100 semen | CIBULE ŠALOTKA | ALLIUM CEPA VAR. AGGREGATUM | Odrůda banánového typu s protáhlými cibulemi nafialovělého zbarvení. Lahůdková cibule nasládlé máslové chuti se slušnou dávkou pálivosti. Velice vhodná na uskladnění. Oproti jinými odrůdám je mnohem méně vybíhavá a je tudíž ideální na skladování přes zimu.
cca 200 semen | LEBEDA ZAHRADNÍ | ARTIPLEX HORTENSIS | Aurora je různobarevná směs lebed, jež vnese do Vaší zahrady více pestrosti než jednobarevné odrůdy. Zahrnuje zlatou, zelenou, purpurovou a temně fialovou barvu. Byla vyšlechtěna pro ekologické zemědělství. Lebeda se dříve pěstovala pro své jedlé listy místo špenátu. Patří mezi samovýsevné rostliny. Klíčivost nabízených semen cca 50%.
cca 350 semen | MRKEV OBECNÁ | DAUCUS CAROTA | Lahůdková mrkev silné, sladké, aromatické chuti. V testování vybraných odrůd mrkví v roce 2016 jsme tuto odrůdu vyhodnotili jako nejchutnější. Předčila odrůdy Robila, Rodelika, Cosmic Purple a Touchon. Kořen je sytě oranžový, středně dlouhý až dlouhý. Odrůda Rolanka je vhodná na uskladnění.